Össztűz alatt a jövő évi büdzsé

Ha nem sikerül elérni, hogy az államháztartási hiány kellő mértékben csökkenjen, a viszonylag magas fizetésimérleg-hiánnyal együtt ikerdeficit is bekövetkezhet – figyelmeztetett a jövő évi költségvetés első vitanapján, tegnap Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék elnöke. Veres János pénzügyminiszter úgy vélte, a 2006-os büdzsé a fegyelem és a felzárkózás költségvetése lesz. Az ellenzék szerint a büdzsé nehéz helyzetbe hozza az önkormányzatokat, az oktatási és az egészségügyi rendszert.

2005. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jövőre továbblépünk – összegezte a jövő évi költségvetési törvényjavaslatot tegnapi expozéjában Veres János pénzügyminiszter, aki hangoztatta: a felzárkóztatás, a fegyelem, a foglalkoztatás és a fejlesztés lesznek a 2006-os büdzsé legfontosabb elemei. Mint fogalmazott, a törvényjavaslat egyaránt szolgálja az ország gyorsabb felemelkedését, a lakosság életkörülményeinek javítását, a vállalkozások működésének segítését és a lakosság szociális biztonságát.
Nem osztotta a pénzügyminiszter optimizmusát Kovács Árpád, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke, aki a költségvetés bevételeinek túltervezésére és a kiadások alultervezésére figyelmeztetett. Hangsúlyozta: kockázatot jelent, hogy hazánk GDP-arányos államadóssága a hatvanszázalékos maximumérték közelébe került, sőt „a nyugdíjalapok valóságát” beszámítva ezt a plafonértéket meg is haladja. Az államadósságot növelve hiányból fizetjük a korábbi évek hiányából származó terheket – mutatott rá az ÁSZ elnöke, hozzátéve: évről évre egyre nagyobb ráfordítás mellett stagnálnak a nagy ellátórendszerek, s az érdemi megoldáshoz nem elegendő a létszámleépítés. Szavai szerint nem lebecsülhető kockázatot jelent az is, hogy a folyó fizetési mérleg hiánya magas, s hazánk az ikerdeficit csapdájába is belekerülhet, ha nem tudja kellő mértékben csökkenteni az államháztartási hiányt. A hiánycélok folyamatos változtatását illetően Kovács Árpád közölte: javítani kell a költségvetés megalapozottságát, s meg kell akadályozni azt, hogy a deficit növekedése csak jóval a hiány keletkezése után derüljön ki, a deficit emelkedése ugyanis rendszerint a gazdasági növekedés mérséklődését eredményezi.
A parlament bizottságainak kormánypárti véleményét összegző szocialista Szabó Lajos aláhúzta: a 2006-os költségvetési törvényjavaslat mindazt tartalmazza, amit a Gyurcsány-kormány alapvető célként megjelölt programjában. A bizottságok ellenzéki álláspontját tolmácsoló fideszes Varga Mihály ezzel szemben arra figyelmeztetett, hogy a 2006-os büdzsé nem megalapozott, nem segít abban, hogy jövőre biztonságosabban lehessen tervezni a mindennapi életet, miközben nehéz helyzetbe hozza az önkormányzatokat, az egészségügyi és az oktatási rendszert. Mint mondta, a büdzsé semmilyen tekintetben nem biztosít előnyt a hazai kis- és középvállalkozásoknak, jóllehet új munkahelyeket ez a szektor tudna teremteni. A miniszterelnök által meghirdetett szegénységellenes programról szólva Varga Mihály kifejtette: a jövő évi költségvetés éppen a szegénység felszámolását célzó programoktól von el forrásokat.
Valóban jobb lenne, ha az államadósságunk mértéke a jelenleginél kisebb lenne, ám az adósságállomány éves kamatterhe alacsonyabb, mint a gazdasági növekedésből adódó többletjövedelem – reagált az ellenzéki vádakra Lendvai Ildikó, az MSZP vezérszónoka, aki közölte: bár a költségvetés mozgástere meglehetősen kicsi, mégis sikerült a legfontosabb célokra a megfelelő összegeket elkülöníteni. A magas költségvetési hiánnyal kapcsolatban úgy fogalmazott: nem öröm, hogy az Európai Unió kifogásolta az autópálya-építések könyvelését, ám az Orbán-kormány alatt a Magyar Fejlesztési Bankon keresztül megvalósult egyes beruházásokat is valószínűleg kritikával illette volna Brüsszel.
Az euró magyarországi bevezetését sürgette az SZDSZ részéről Kuncze Gábor pártelnök, aki hangsúlyozta: hazánk érdekét szolgálja a mihamarabbi euróövezeti csatlakozás, másképp bizonytalanná válhat a forint értéke. Hozzátette: elsősorban nem a maastrichti kritériumok teljesítése miatt, hanem saját magunk érdekében kell szigorúbb költségvetési politikát folytatni. A Gyurcsány-kormány ígéreteit kérte számon beszédében Áder János, a Fidesz frakcióvezetője, aki a költségvetésben szereplő előirányzatokat szembesítette a vállalkozóknak, egészségügyi dolgozóknak, betegeknek tett ígéretekkel.
Mint fogalmazott, a 2006-os büdzsében 42 százalékkal csökken a szociális otthonok támogatása, gyógyító-megelőző ellátásokra pedig 36 milliárd forinttal jut kevesebb. Az euróbevezetéssel kapcsolatban Áder kiemelte: továbbra sem tudni, hogy a kormány kiktől kívánja elvenni azt az évi 300 milliárd forintot, amely Gyurcsány Ferenc szerint szükséges lenne a 2010-es céldátum tartásához.
A kormány a 2006-os költségvetésben fontosabbnak tartotta a jövő évi választási szempontok érvényesülését, mint a magyar gazdaság hosszú távú érdekeit – közölte Herényi Károly, az MDF vezérszónoka, aki rámutatott: a beterjesztett költségvetési törvényjavaslat és az elfogadott adótörvények figyelmen kívül hagyják azt a kiigazítást, amelyet a társadalom kiegyensúlyozott fejlődése érdekében el kell végezni.
Felszólalásában Török Zsolt (MSZP) a családtámogatási rendszerrel kapcsolatban elmondta, hogy azt nem kampánycélból vezette be a kormány. Kiemelte: a családtámogatásra fordított összegek 2006-ban az inflációt meghaladó mértékben növekednek. Varga Mihály szerint jövőre sok tízezer család jár rosszabbul 2005-höz képest. Felhívta a figyelmet arra, hogy a kormány az idén szüntette meg az egy- és kétgyermekes családoknak járó családi adókedvezményt.



Romlott a gazdaság megítélése. A hazai kis- és középvállalkozások a nemzetgazdaság helyzetét jóval pesszimistábban ítélik meg, mint a saját lehetőségeiket – állapítja meg az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet legfrissebb felmérése, amely szerint a cégek aggodalmait a jövő évi költségvetés és adószabályozás, valamint az államháztartási hiányból adódó következmények tovább erősítik. A következő fél évre a gazdaság javuló kilátásaival a vállalkozások mindössze egynegyede számol, s a pesszimista válaszok aránya majdnem két és félszeresére nőtt a szeptemberi értékhez képest. A cégek nemcsak a gazdaság egészét, de saját vállalkozásukat illetően is pesszimisták: a múlt hónapban a kedvezőbb folyamatokban bizakodó társaságok aránya húsz százalék volt, nyolc százalékkal kevesebb az éves átlagértéknél. Hasonló gondok figyelhetők meg a vállalkozások pénzügyi helyzeténél: a társaságok mindössze 14 százaléka ítélte meg úgy, hogy a következő hónapokban likviditási helyzete javulni fog. A finanszírozási feszültségeket legtöbben a fejlesztések elhalasztásával vagy bankhitellel kívánják megoldani. Pesszimistábbá váltak a nagyvállalatok is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.