Lakossági fórumot tartott tegnap este a miniszterelnök és a gazdasági miniszter Dunaújvárosban, ahol a helyi MSZP által szervezett rendezvényen számoltak be a dél-koreai Hankook gumigyár 132 milliárd forint értékűre tervezett, a városban létrehozandó beruházásáról. Gyurcsány Ferencet és Kóka Jánost a Fidesz transzparensei és a környezeti károk miatt aggódó civilek fogadták.
A gazdasági miniszter azzal lepte meg a helyi fórum résztvevőit, hogy eddig soha nem hallott részletekkel szolgál a dél-koreai Hankook beruházásáról. A huszonötezer meghívottból jelenlévő, mintegy háromszáz érdeklődő azonban továbbra sem tudta meg, hogy menynyi állami támogatást kínált a magyar kormány a befektetésért. Kóka János elárulta azonban, hogy szöuli utazása előtt még nem volt kész a megállapodás, és hogy dél-koreai tárgyalópartnerei 15 pontos követeléssorozattal várták, amelyekből azonban a magyar fél egyet sem teljesített. Ennek ellenére létrejött a megállapodás, és ezután – állította Kóka János – a dél-koreai és japán üzleti körök Magyarországra figyelnek. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök elítélően szólt arról a „talán harminc” demonstrálóról, akik a tér bejáratánál fogadták a vendégeket. „Munkahely igen, de nem a gyermekeink egészsége árán” – állt az egyik transzparensükön. A miniszterelnök ezt úgy értette, hogy a tiltakozók a munkahelyteremtés ellen tüntetnek.
– Kommandósok szorítottak ki bennünket a térről – mondta el kérdésünkre Cserna Gábor, a Fidesz helyi vezetője. A politikus szerint a beruházás azért létesül lakóövezet közelében, mert a városi képviselő-testület múlt heti döntésével egy MSZP közeli nagyvállalkozót bízott meg a terület felvásárlásával és a továbbértékesítéssel a Hankook számára. A Lakásüzemeltetők Érdekvédelmi Szövetsége, a Dunaújváros Jövőjéért Egyesület és a Dunaújvárosi Civilszövetség – a város jelentős súllyal rendelkező szervezetei – javaslata szerint a gumiabroncsgyárnak – az esetleges környezetszennyezés miatt – jobb helye lenne a város déli ipari körzetében. A civil szervezetek képviselői elmondták, hogy örülnek az új munkahelyeknek, különösen azért, mert az acélipar jövője bizonytalan. Kóka János gazdasági miniszter a civilek aggodalmaira azt mondta, hogy a gyárból egyetlen gramm korom sem jut ki a környezetbe. A városvédők ezt kétkedéssel fogadták.
A gazdasági minisztérium a Magyar Hírlap által közölt, a Gazdasági Közlönyre alapozott adatok szerint már eddig is tizenkét külföldi beruházásnak adott jelentős támogatást, csaknem 35 milliárd forint értékben. Például a Denso székesfehérvári beruházásáért 2,8 milliárd forintot, az egri Bosch Rexroth pedig 1,5 milliárd forintot kapott. A Hatvanba települt Robert Bosch 1,2 milliárdos segítségben részesült. Fejlesztési támogatásban részesült a nyíregyházi Electrolux, valamint a Michelin. Előbbi 800 milliót, míg a gumigyár 1,5 milliárd forintot kapott. Az esztergomi Magyar Suzuki Rt. 3,5 milliárdos támogatásban részesült. Nem csak mi, mások mellett a lengyelek és a csehek is adnak hasonló támogatásokat a külföldi befektetőknek, ugyanakkor sajtóhírek szerint ezek fokozatos leépítése várható.

Amerikai-orosz konzultációt tartottak Budapesten, erről volt szó