Az állandóság a legnagyobb érték

Az 1995 óta rendezett hét női kézilabda-világbajnokság közül tegnap Szentpéterváron véget ért a második, amelyet győztes mérkőzéssel fejezett be a magyar válogatott. Az efelett érzett pillanatnyi örömön túl azonban még nagyobb bravúr, hogy a meccs a bronzéremért zajlott, és Dániát 27-24-re múlta felül együttesünk. Amelynek ahhoz, hogy a harmadik helyért küzdhessen, a szombati elődöntőben természetesen ki kellett kapnia Romániától. Illetve dehogyis kellett volna…

2005. 12. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vb-elődöntő önmagában is bőven elegendő tét, de ha magyar–román párosításban zajlik, az még külön élt ad neki. Az ellenfél számára legalábbis mindenképpen, és ez meg is látszott a szombati öszszecsapáson. Az addig nyolc mecscsen át brillírozó románok ugyanis bizonytalanul, komolyabb átütő erő nélkül támadtak, a hajrában pedig a kapunkat is alig találták el. Ám legnagyobb bánatunkra így is győztek 26-24-re, és ennek több oka is van. Az első, hogy ezúttal sajnos nem akadt nyerő emberünk. Görbicz vállalta ugyan a játékot, és érdeklődésemre tagadta, hogy még szerdán összeszedett combsérülése visszafogta volna, de pont az a robbanékonyság hiányzott belőle, ami a virtuozitásával együtt tarthatatlanná teszi. Siti percekre jól helyettesítette, de kevés lehetőséget kapott, Tóth Tímea sokat hibázott, Mehlmann rontott vagy javított, de legalább nem henyélt, a jobb szélen pedig ismét kimaradtak a ziccerek, akár Balogh, akár Kovacsicz próbálkozott. Ilyen egyéni teljesítményekkel képtelenség vb-fináléba jutni, még úgy is, hogy védelmünk közepe jobban zárt a szokásosnál. A svéd játékvezetők következetlenül, nagyrészt a mi hátrányunkra ítélték meg a belemenéseket, vagy ha épp így voltak következetesek, az még rosszabb. De azért nem érdemes e témával többet foglalkozni, mert a mieink nem tették őket igazán próbára; inkább a román cserekapusnak, Ludmila Tereza Tamásnak szereztek egy életre feledhetetlen napot, hiszen 13 lövésből 8 elakadt benne, e 62 százalékos mutatóval az egyetlen igazán szilárd pont el is döntötte a két ingatag fél küzdelmét.
Németh András szövetségi kapitány a bírókról csupán annyit mondott, végig érezte részükről az ellenszenvet, de inkább azt emelte ki, hogy csapatunk gyenge támadójátéka és helyzetkihasználása miatt veszített. Ferling Bernadett pedig igyekezett máris a másnapi irányt kijelölni, amikor azt mondta: „E fiatal csapat számára óriási értéke van a harmadik helynek, mi, idősebbek majd elmeséljük, a tavalyi hazai Eb-n elvesztett elődöntő után micsoda érzés volt mégis felállni a dobogóra.”
Ahova ezúttal a dánokon át vezetett az út, hiszen a második elődöntőben aránylag simán, 31-24-re kikaptak az oroszoktól. A meccs pozitívuma Irina Poltorackaja tündöklése mellett az volt, hogy Szentpétervár lakossága végre észlelte, hogy kézilabda-világbajnokság zajlik a városban, és tizenhárom napos késéssel sikerült az eseményhez méltó hangulatot teremtenie. Vasárnap a magyar–dán bronzmérkőzésen még nem telt meg a nézőtér, de mivel ez nem lehetett szokatlan, inkább a tét miatt kezdtek bizonytalanul, fölélövésekkel a csapatok. Vérten szerezte az első találatot, a változatos, de kiegyenlített küzdelmet jelzi, hogy 8-6-nál mi, 12-10-nél az ellenfél vezetett kettővel, a félidő végén eggyel, 15-14-re. Szünet után aztán Pálinger a kapuban elkapta a fonalat és a dán bombákat, neki és a jó befejezéseknek köszönhetően 20-17-re megléptek a magyarok. Borbás beállóban, Görbicz irányítóként (nem hiába lett posztján a vb legjobbja) remekelt, az 57. percben 27-22-nél eldőlt a bronzérem sorsa. A vége 27-24 lett, az idén a legutóbbi két olimpiát megnyert dánok ellen nem vesztett meccset válogatottunk, most sem. Németh András szövetségi kapitány joggal értékelhetett örömmel: „A románok elleni kudarc után csak erre a találkozóra összpontosítottunk, meglett az eredménye. Lelkileg és fizikailag is a dánok fölé nőttünk. A második félidőben úgy játszott a csapat, mint akkor, amikor a nagy, kemény csatákat megnyerte. Úgy gondolom, ezzel a bronzéremmel bőven túlteljesítettük, amit ígértünk, és amit vártak tőlünk.”
A házigazda oroszoktól viszont egyértelműen a végső sikert várták, és ők nem roppantak össze a súly alatt: a döntőben 28-23-ra legyőzték a románokat, s pontveszteség nélkül végeztek az élen a 2005-ös női kézilabda-világbajnokságon.
Ha felidézzük a 2003-as horvátországi vb élmezőnyét – 1. Franciaország, 2. Magyarország, 3. Korea, 4. Ukrajna –, és összevetjük a mostanival, kétféle következtetést vonhatunk le. Az első, hogy válogatottunk a két évvel ezelőttihez képest egy helyet esett vissza, a második ellenben, hogy egyedüliként őrizte meg tagságát a legjobb négy között; és a modern sportban, amelyben minden nap új hősök születnek, az állandóság a legnagyobb érték.



Eredmények. Elődöntők: Románia–Magyarország 26-24, Oroszország–Dánia 31-24. A 7. helyért: Brazília–Korea 29-28. Az 5. helyért: Hollandia–Németország 28-26. A 3. helyért: Magyarország– Dánia 27-24. Az 1. helyért: Oroszország–Románia 28-23.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.