Gátat akar építeni Kína az Amurra, mielőtt a Szungari folyó felől közelítő, 160 kilométer hosszú benzolfolt elszennyezné az oroszországi folyót is – adta hírül tegnap az ITAR-TASZSZ. A csaknem száz tonna mérgező és rákkeltő anyag, amely a kínai Csilin olajfinomítójában november 13-án bekövetkezett robbanás nyomán került a folyóvizekbe, már a határvidéken van, és ha nem sikerül útját állni, néhány nap múlva eléri Habarovszk városát.
A kínai hatóságok nem reménykednek abban, hogy a környezeti katasztrófával fenyegető szennyezést teljes egészében távol tarthatják az orosz vizektől, de a legnagyobb részének feltartóztatására látnak esélyt. A négyszáz méter hosszúra tervezett építményből százhetvenegy méter már elkészült. A gáton ezer ember dolgozik rohamtempóban, de a közelben lévő Fuyuan város egész férfilakossága készenlétben áll, hogy ha szükséges, bekapcsolódjon az építkezésbe. Segítenek a helyszínre vezényelt katonák is.
Becslések szerint a gát létrehozása legalább 2,5 millió dollárnak megfelelő összeget emészt fel, de a szakemberek számolnak azzal, hogy a méregfolt terjedésével párhuzamosan a költségek is növekedhetnek.
A kínai kormány elhatározta, hogy ezer tonna aktív szenet is küld a következő napokban a habarovszki területre, ahová korábban már szállítottak százötven tonnát az átjutó szennyezés megkötésére szolgáló anyagból. Emellett mérőműszerekkel látták el a veszélyeztetett orosz településeket.
A nitrobenzol koncentrációja az Amurban tegnap már nagyobb volt az elviselhetőnél.
Hajótörés az Azori-szigeteknél. Veszélybe kerülhet a tengeri élővilág az Azori-szigeteknél, ha az óceánba ömlik mindaz a vegyi anyag, amelyet a szigetek közelében december 9-én elsüllyedt hajó szállított – jelentette az AFP. A bermudai zászló alatt közlekedő vízi jármű a kanadai Montrealból a spanyolországi Valenciába tartott. Útközben ki akart kötni az Azori-szigeteken, de a part előtt elsüllyedt. Az olajrakományból százötven tonna már a tengerbe ömlött, és a Portugáliához tartozó szigeteken eddig negyven köbméter olajos üledéket szedtek össze a partokról. A hajót – amely festéket, oxidálószert és az élővilágra különösen veszélyes trifenil-foszfátot is szállított – a viharos idő miatt eddig sikertelenül próbálták felszínre hozni.