Semmilyen konkrétumot nem tartalmaz a költségvetési kiigazításra vonatkozóan az Európai Uniónak benyújtott konvergenciaprogramunk. A tegnap nyilvánosságra hozott felzárkózási pálya 2008-ig radikális, évente a GDP 1,4 százalékát kitevő hiánycsökkentést ígér Brüsszelnek, ám az ezt megalapozó megszorító lépéseket és reformokat a dokumentum nem tartalmazza, ez pedig a szakértői vélekedések szerint hiteltelenné teszi az egész programot. Gazdaságkutatók a jelentéssel kapcsolatban arra figyelmeztetnek, hogy a kiadáscsökkentésre, illetve az államháztartás átalakítására irányuló intézkedések hiánya miatt az Európai Bizottság olyan ajánlást is megfogalmazhat, amely a most benyújtott program kiigazítását kérheti hazánktól, márpedig érvényes konvergenciapálya hiányában az uniós szabályozás értelmében a kohéziós alapok kifizetései is veszélybe kerülhetnek. A 39 oldalas magyar konvergenciaprogramban nem szerepel az euróbevezetés időpontja.
Bartha Attila, a Kopint-Datorg Rt. tudományos főmunkatársa szerint a program leggyengébb pontja az, hogy hibás alapokról indul, a kormány által meghatározottnál ugyanis várhatóan lényegesen nagyobb lesz a jövő évi államháztartási hiány. Szerinte a megszorító intézkedések részletezése a közelgő parlamenti választások miatt hiányzik. Duronelly Péter, a Budapest Bank elemzője hangsúlyozta: a jelentésben ígért számokat az államháztartás gyökeres átalakítása nélkül nem lehet elérni, márpedig a konvergenciaprogram nem tartalmazza az átalakításra vonatkozó lépéseket. A „kártyavár-költségvetés” után megszületett a „kártyavár-konvergenciaprogram” – értékelte a jelentést Tállai András, az Országgyűlés számvevőszéki bizottságának fideszes elnöke, aki rámutatott: a programban foglalt célokat sem a hazai, sem pedig a külföldi elemzők nem tartják reálisnak. A konvergenciaprogramban Magyarország 2008-ra tervezi a maastrichti követelmények mindegyikének teljesítését, az eurózónához való csatlakozás feltételeinek megteremtését – mondta Veres János pénzügyminiszter az MTI-nek.
Lazít a kormány? Tízmilliárd forintot meghaladó mértékben növeli a kiadásokat a kormány – erősítette meg a Napi Gazdaság korábbi információnkat. Egy kormányhatározat mentesíti a tartalékképzési kötelezettség alól a gazdasági és szociális tárca bizonyos előirányzatait, így itt 5-5,2 milliárd forinttal bővülhet a rendelkezésre álló források mértéke. A büdzsé tartalékának 25 milliárd forintját érintő megtakarítást 5,8 milliárddal mérséklik, s az igazságügyi és kulturális tárca maradványképzése 2,4 milliárddal csökkenhet. (Sz. Cs.)