E héten tárgyalta az Európai Bíróság a magyar iparűzési adóhoz nagyban hasonlító olasz regionális adó (IRAP) kérdését. Legkorábban azonban csak fél év múlva születhet döntés, ami precedensértékű lehet a magyar iparűzési adó jövőjére nézve. Lőcsei Tamás, a PricewaterhouseCoopers cégtársa lapunknak ismertette, hogy álláspontjuk szerint az országok e kérdésben két csoportra oszthatók: Franciaország, Spanyolország és Magyarország azt az álláspontot képviseli, hogy az olasz adó nem ellentétes az unió szabályaival.
Másik kilenc állam – Dánia, Csehország, Németország, Ausztria, Belgium, Írország, Hollandia, Svédország és Anglia – viszont nem foglalt állást abban, hogy az olasz adó ellentétes-e vagy sem az uniós direktívával.
Még ha ellentétes lenne is, akkor sem tartják kivitelezhetőnek a pénzek utólagos visszafizetését az adózóknak. Lőcsei szerint ugyanis Olaszország jóhiszeműsége ez ügyben nem kérdőjelezhető meg, hiszen mielőtt bevezette az adót, írásban kérte ki Brüsszel véleményét, s csak a pozitív válasz után lépett. Ezért nagy a valószínűsége, hogy visszamenőlegesen nem lehet majd visszakérni a beszedett pénzeket. Lőcsei kiemelte: úgy tűnik, hogy a bizottság továbbra is az EU-szabályokkal ellentétesnek tartja a magyar iparűzési adót. A folyamatok miatt hazánk esetében sem lehet majd visszamenőlegesen visszaszerezni a befizetett adót – véli a szakember.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő