Isten szeme

Karácsonyi könyvesház

Munkatársunktól
2005. 12. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hatszáznyolcvanegyezer méter: a földfelszíntől számítva ilyen magasságban keringenek az űrben azok a műholdak, amelyek percről percre, centiméterről centiméterre pásztázzák és fotózzák világunkat, építményeinket és fejtetőnket. Méghozzá ma már olyan kifinomult felbontásban, hogy akár az utcákon tébláboló emberek is jól megkülönböztethetők ebből a felfoghatatlan magasságból. Hát még a sivatagok, a termőterületek, a folyamvölgyek, a piramisok, a történelmi városnegyedek és az eljegesedett szigetvilágok – mindaz, amit eddig jobbára csak térképeken szemlélhettek mindazok, akik a világ nagy földrajzi, domborzati, környezeti összefüggéseire voltak kíváncsiak. A National Geographic rendhagyó atlasza a műholdak látószögét emeli a térképek rendszere mellé, ami nem más, mint egy kartografikus, elvont vázlat hússá és vérré válása, a hegyek, a gleccserek, az oázisok megtestesülése. Nagy misztérium ez, ha ma már nem is annyira szokatlan: kitűnő orvosság a földhözragadtság ellen – mintha Isten szemével látnánk a Földet.
Az atlasz szerkezete hagyományos; a kontinensek, országok térképeit azonban egy-egy kisebb területről készített műholdfelvételek tagolják. Így Európából aprólékosabban megismerhetjük többek között Velencét, Párizst, Londont, Berlint, Amszterdamot felülnézetből, Ázsiából az Ararát és a Himalája vidékét, Mekkát vagy Medinát, Afrikából a lenyűgöző Szaharát, a gizai piramisokat vagy a Nílus felső folyását Szudánban… A fotókat rövid, de informatív jegyzetek magyarázzák, az atlaszban a tájékozódást természetesen névmutató segíti. Műfajában csúcsteljesítmény ez a munka, egyetlen hibája, hogy a magyarországi szerkesztők nemigen bíbelődtek a földrajzi nevek átírásának bonyodalmával, hanem átvették a mi fonetikai rendszerünkben meglehetősen esetlennek ható angolszász elnevezéseket, csupán a nagyobb településeket jelölve meg magyarul is.
Meglehet, nem is olyan sokára ezeknek a műholdfelvételeknek, de még a térképeknek is muzeális értékük lesz, ha majd a partvonalakat, a jégmezőket, a folyótorkolatokat átrajzolja a klímaváltozás, s amikor egyre jobban kell erőlködnünk, ha innen legalulról Isten szemébe akarunk nézni. El kell hát gyorsan mélyedni a legapróbb részletekben is.
(Világatlasz – műholdfelvételekkel. Geographia Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 12 000 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.