Hatszáznyolcvanegyezer méter: a földfelszíntől számítva ilyen magasságban keringenek az űrben azok a műholdak, amelyek percről percre, centiméterről centiméterre pásztázzák és fotózzák világunkat, építményeinket és fejtetőnket. Méghozzá ma már olyan kifinomult felbontásban, hogy akár az utcákon tébláboló emberek is jól megkülönböztethetők ebből a felfoghatatlan magasságból. Hát még a sivatagok, a termőterületek, a folyamvölgyek, a piramisok, a történelmi városnegyedek és az eljegesedett szigetvilágok – mindaz, amit eddig jobbára csak térképeken szemlélhettek mindazok, akik a világ nagy földrajzi, domborzati, környezeti összefüggéseire voltak kíváncsiak. A National Geographic rendhagyó atlasza a műholdak látószögét emeli a térképek rendszere mellé, ami nem más, mint egy kartografikus, elvont vázlat hússá és vérré válása, a hegyek, a gleccserek, az oázisok megtestesülése. Nagy misztérium ez, ha ma már nem is annyira szokatlan: kitűnő orvosság a földhözragadtság ellen – mintha Isten szemével látnánk a Földet.
Az atlasz szerkezete hagyományos; a kontinensek, országok térképeit azonban egy-egy kisebb területről készített műholdfelvételek tagolják. Így Európából aprólékosabban megismerhetjük többek között Velencét, Párizst, Londont, Berlint, Amszterdamot felülnézetből, Ázsiából az Ararát és a Himalája vidékét, Mekkát vagy Medinát, Afrikából a lenyűgöző Szaharát, a gizai piramisokat vagy a Nílus felső folyását Szudánban… A fotókat rövid, de informatív jegyzetek magyarázzák, az atlaszban a tájékozódást természetesen névmutató segíti. Műfajában csúcsteljesítmény ez a munka, egyetlen hibája, hogy a magyarországi szerkesztők nemigen bíbelődtek a földrajzi nevek átírásának bonyodalmával, hanem átvették a mi fonetikai rendszerünkben meglehetősen esetlennek ható angolszász elnevezéseket, csupán a nagyobb településeket jelölve meg magyarul is.
Meglehet, nem is olyan sokára ezeknek a műholdfelvételeknek, de még a térképeknek is muzeális értékük lesz, ha majd a partvonalakat, a jégmezőket, a folyótorkolatokat átrajzolja a klímaváltozás, s amikor egyre jobban kell erőlködnünk, ha innen legalulról Isten szemébe akarunk nézni. El kell hát gyorsan mélyedni a legapróbb részletekben is.
(Világatlasz – műholdfelvételekkel. Geographia Kiadó, Budapest, 2005. Ára: 12 000 forint)

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő