Orosz kulturális offenzíva

2005. 12. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Milyen modernizációs példa nyer teret a posztszovjet térségben? Moszkvát vagy a Nyugatot tekinti e téren példának a régió? Mi lesz a követendő életforma? Mit hallgatnak, néznek az emberek? A McDonald’s legyőzi-e a Russzkoje bisztrót? A DDT, a Zemfira, a Tatu a fiatalok bálványa vagy az amerikai rap újabb és újabb Eminemjei? A hollywoodi kommersz ömlik minden csatornán, avagy gátat szabnak neki Marinyina krimijei, Kamenszkaja és a klasszikusok feldolgozásai? A nagy geopolitikai sakkjátszma az élet minden területén zajlik. Az első sokk elmúltával felismerte ezt Moszkva, és kulturális offenzívájának eredményeképpen a szórakoztatótól a magasirodalomig orosz írók sora vezeti a régió bestsellerlistáit, arat az orosz pop, a térségben mindenhol fogható Rosszija tévécsatorna pedig egymás után készíti hatalmas költségvetésű sorozatait. A mindig közkedvelt detektívek mellett az utóbbi hónapokban az egyik legnépszerűbb orosz költő, Szergej Jeszenyin életéről készült film állt az érdeklődés középpontjában. Alig ültek el az általa kavart viták, máris indul a Mihail Bulgakov művéből, A Mester és Margaritából készült, tízrészes sorozat.
Az idei orosz televíziós szezon szenzációjaként harangozta be a sajtó a ma kezdődő vetítést, amely egybeesik a regény megszületésének 65. évfordulójával. A megírása után majd’ három évtizeddel később kiadott, világhírű Bulgakov-regényt Jugoszláviában Alekszandr Petrovics, Lengyelországban pedig Andrzej Wajda filmesítette meg, Oroszországban azonban ez idáig csak álmodoztak erről. Tervezte ezt Andrej Tarkovszkij, ám nem maradt rá ideje. Később hosszú viták után Elem Klimov kapott engedélyt a forgatásra, de nem lett a filmből semmi. A kilencvenes években Jurij Kara végül el is készült vele, a producer azonban nem engedélyezte a vetítést. Miközben a per tartott, az egyetlen kópia eltűnt. Így Vlagyimir Bortko rendezésében láthatják az orosz nézők először A Mester és Margaritát. A sikert garantálja, hogy Bortko már Dosztojevszij regényének, A félkegyelműnek a két évvel ezelőtti filmre álmodásával is aratott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.