Pályázati pótlék forráshiány miatt

Gyakran hiánypótlás címén küldik vissza a minisztériumok a beadott pályázatokat – panaszolják lapunknak a vállalkozások, akik szerint ennek hátterében költségvetési megfontolások állnak, és az aktatologatás tudatos.

Csákó Attila
2005. 12. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lapunknak nyilatkozó – neve elhallgatását kérő – pályázatíró cég vezetője az alábbi problémákkal kereste meg lapunkat: gyakori, hogy a beadott pályázatokat az adott minisztérium hiánypótlásra visszaküldi. Amikor a kifogásokat ők pótolják s benyújtják, a tárca azzal utasítja el a pályázatot, hogy mindezt későn, határidőn túl tették. Csakhogy ez nem felel meg a valóságnak, mert a pótlást szabályosan, határidőn belül készítették el, ezért a döntést megfellebbezik. Csodák csodája, ezután a minisztérium mégis befogadja a pályázatot… A cégvezető szerint sokan beletörődnek az elutasításba, s így a jogtalan lépés miatt jelentős források maradnak kihasználatlanul. A cégvezető azt is kifogásolja, hogy a pályázatok értékelésénél a minisztériumok nem veszik figyelembe azokat a tényeket (például a foglalkoztatottak száma), amelyekért pluszpontok járnának, így emiatt számos cég pályázata esik ki a rostán. Mikor ezt megfellebbezik, ismét a nyertesek közé kerülnek. Azt is nehezményezte, hogy a tárcáknál vagy nem elérhető az adott terület felelőse, vagy annak hozzáállása pökhendi. Mint mondta, Brüsszellel a kapcsolat sokkal jobb, ott partnernek tekintik őket, s más tagállamokban is kedvezőbb a helyzet. Példaként Hollandiát hozta fel, ahol az a mentalitás: „Nem baj, ha a gazda a támogatáson egy liter bort és egy liter festéket vesz, s lekeni kerítését, a lényeg az, hogy pénz az országban maradjon.” A cégvezető a magyar hozzáállásban tudatosságot vél felfedezni.
Egyed Géza, a gazdasági minisztérium helyettes-államtitkára a felhozott állításokra reagálva kiemelte: a rendszer valóban nem kellően hatékony, „sokszor nem tudja a bal kéz, mit csinál a jobb”. Ezért jobb szervezésre van szükség, s emiatt egy-egy adott munka a jövőben egy kézbe kerül. A problémákat nem rosszindulat s nem „szelektív” kéz generálja. Egyed aláhúzta: költségvetési megfontolás miatt nem tartanak vissza pénzeket, a források biztosítottak. A kifogásolt pökhendiség pedig kulturális, mentális probléma. Tanúi lehetünk azonban már pozitív változásoknak – ezt a pályázatírók is elismerik –, s további tréningekkel fejlesztik a munkatársakat. Ha ez kevés, személyi változások is lesznek – ígérte a szakember. Egyed Géza ismertette a jövő évi változásokat: növelni akarják a rendszer átláthatóságát, s az interneten is nyomon követhető lesz, hol tart adott pályázat elbírálása. A döntéshozatal időigényességét egyharmadára csökkentik, tavasztól pedig a kifizetések is felgyorsulnak.

Négyezer-hatszáz szerződés. Az I. Nemzeti fejlesztési tervben 2004–2005 között a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) felügyelete alá tartozó európai uniós fejlesztési források felhasználása időarányosan kedvezően alakult – közölte Egyed Géza, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium EU-s fejlesztési forrásokért felelős helyettes államtitkára az MTI-vel. A Gazdasági versenyképességi operatív programban 7324 pályázatnak ítéltek meg 114 milliárd forint támogatást. Eddig hatályba 4662 szerződés lépett, a kifizetések aránya pedig eléri a 2004–2006 között a programban rendelkezésre álló 150 milliárdos forint keret 16 százalékát. A Környezetvédelmi és infrastruktúrafejlesztési operatív programban 120 pályázat kapott 102 milliárd forint támogatást. A programban 94 szerződés lépett hatályba. Eddig a rendelkezésre álló 112 milliárd forint keret 23 százalékát fizették ki. A Kohéziós Alapból a GKM felügyelete alá tartozó 185 milliárd forintot lekötötték 11 projekt megvalósítására. A végrehajtás során ebben az évben 27,5 milliárd forintot lehívtak az uniótól. Ez azt jelenti, hogy felgyorsult a projektek végrehajtása. A 2007 utáni időszakra szóló tervezés folyamatában készül a 2007–2013. évekre vonatkozó A versenyképes gazdaságért operatív program kidolgozása, valamint A XXI. századi közlekedési infrastruktúráért operatív program kialakítása. (MTI)



Leépít a GKM. A kiszivárgott elképzelések alapján a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) 45 szervezeti egységének száma 30-ra, a 658 fős létszám 570-re, a 46 költségvetési háttérintézmény száma 23-ra csökken – tudta meg a Világgazdaság.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.