Ciánveszély és madárinfluenza

2006. 03. 01. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy négymilliárd forintot ad a kormány egy magáncégnek arra, hogy madárinfluenza elleni oltóanyagot gyártson. A testre szabott pályázattal elnyerhető támogatásból és a kétmilliárdos hitelből az egyelőre ismeretlen vírus által, egy ma még nem létező betegség ellen tudunk majd védekezni – ez nekem nagyon úgy hangzik, mintha valaki azért adna nekem egy komolyabb összeget, hogy találjam el a jövő heti lottósorsolás nyertes számait. A madárinfluenza okozta hisztéria sok mindenre jó. Kiváló alkalom arra, hogy kampányidőszakban lúdtetemek mellett fotóztassa magát az ember; védőoltást lehet adni a miniszternek, miközben még senki sem tudja, milyen lesz – ha lesz egyáltalán – az új betegség; és arra is jó lehet, hogy ennek leple alatt nagyot kaszáljon valaki.
Mindenesetre nagyvonalú a kormány: közel négymilliárd forint van ma erre a célra. Nem sajnálom tőlük, adja isten, hogy ha tényleg világjárvány lesz ebből a dologból, akkor valóban hatékony legyen a kifejlesztendő magyar vakcina. Jó azonban tudni azt is, hogy a H5N1 vírusnál jóval kézzelfoghatóbb, és nagyobb kockázatot jelentő veszély esetében már nem ilyen nagyvonalú a kormány – egy konkrét ügyben nemhogy négymilliárdot, de még egy meghallgatást sem sikerült elérniük a reális megoldást kínálóknak: a nagy környezeti veszélyt jelentő aranybányák ciántechnológiáját kiváltó megoldást kidolgozó szakemberek közel egy évig hiába kilincseltek a magyar államigazgatásnál.
A veszély pedig reális: hat éve egy nagybányai cég, az ausztrál–román érdekeltségű Aurul (később Transgold) társaság iszaptavából gátszakadás következtében mintegy százezer köbméter ciánlúgos iszap szabadult ki alig tizenegy óra alatt. A Környezettudományi Központ a tiszai cián- és nehézfémszennyezés gazdasági és szociális hatásait vizsgáló tanulmánya szerint a becsült gazdasági kár 3,5-4,6 milliárd forintra tehető. A Tisza–Szamos Kormánybiztosi Hivatal által közzétett huszonkilencmilliárd forintos kárigény tartalmazza az élővilágot ért károkat, valamint azok helyreállítási költségeit is.
Az aranykioldáshoz a Romániában használt eljárás során keletkező mérgező anyagokat (cianidot és nehézfémeket) tartalmazó meddőt az eljárás végső fázisában meg kellene tisztítani. Nagybányán – a 2000. január 30-i környezeti katasztrófa tapasztalata szerint – a ciánnal és nehézfémekkel szennyezett meddőt nem tisztítják, mivel ez lenne az eljárás legköltségesebb része. Mindössze ülepítőmedencékbe vezetik, ahol a cián évek alatt – mindvégig környezeti kockázatot jelentve – természetes úton is lebomlik. Az iszap nehézfémtartalma viszont az évek során sem változik, tehát hosszú évtizedekig közvetlen veszélyt jelent. Idén február elején a fagy miatt megrepedt csövekből ismeretlen mennyiségű méreg szabadult ki. Sajtóhírek szerint a vezeték mentén a vállalat alkalmazottai vödrökbe próbálják összegyűjteni a megfagyott mérgező zagyot.
A kanadaiak hasonló technológiájú üzemet kívánnak létrehozni Verespatakon is. Az ide tervezett ciánzagyos derítő területe százszor, térfogata hozzávetőleg ezerszer nagyobb lenne mint a nagybányai. A tervek szerint több mint 400 millió tonna ércet termelnek ki, és 1600 hektárnyi ciánzagyos terület marad a kitermelés helyén. A várható haszon dollármilliárdban mérhető, ezért a vállalat értelemszerűen minden követ megmozgat a termelés minél előbbi beindítására. Miközben Verespatakon folyik az adminisztratív eszközökkel vívott háború, eközben hetven magyar civil szervezet írta alá azt a levelet, amelyet Miklós László szlovák környezetvédelmi miniszternek küldtek, tiltakozva egy kanadai cég Körmöcbányára tervezett ciántechnológiás aranykitermelése ellen. A Tournigan Gold Corporation a magyar határtól 130 kilométerre nyitna bányát, melyből baleset esetén a méreg az Esztergomnál a Dunába torkolló Garamba kerülne.
Nagy valószínűséggel a bányanyitásokat várhatóan nem tudjuk megakadályozni, csak elodázni, ezért elemi érdekünk, hogy találjunk ciánhelyettesítő technológiát. Több országban már betiltották a cianid használatát, ezért sok helyütt próbálnak találni egy korszerű, környezetbarát, a ciánt kiváltó technológiát, de megbízható eredményt még nem értek el. Nagybányán a korábban már számos technológiai újításért nemzetközi elismerésekben részesült Bányászati Kutató- és Tervező Intézet foglalkozott újszerű kutatásokkal a kilencvenes években. Az elért eredmények kielégítők voltak, a kísérletben használt technológia magasabb teljesítményű aranyoldásra képes, mint a cianid, s emellett a környezetet kevéssé terheli, zárt rendszerű, és gazdaságos is. A szükséges erőforrások hiányában a kutatásokat akkor nem tudták befejezni, pedig a várható előnyök kecsegtetők voltak: a technológia többféle kőzet esetében is alkalmazható; nem kell a már meglevő berendezéseket lecserélni, nem igényel víztisztítást, vagy nagyobb befektetést, mint amit a cianideljárás igényelne, és a végtermékek teljesen megbízhatók, ökológiai szempontból ártalmatlanok.
Az ügyben két éve történt előrelépés: létrejött egy román–magyar konzorcium, melyben a közben egy erdélyi magyar vállalkozó tulajdonába került nagybányai kutatóintézet mellett a magyarországi Bay Zoltán Anyagtudományi és Technológiai Intézet, valamint kisebb magyar szakértői intézmények kaptak helyet. Saját forrásból újrakezdték a kísérleteket, miközben megpróbáltak magyar állami és uniós támogatásokat szerezni. A magyar illetékesek még az EU-s pályázat előkészítésére sem adtak pénzt annak ellenére, hogy környezetvédelmi tervekhez járna a másfél millió forintos pályázat-előkészítő támogatás. Tavaly megkeresték a Gazdasági és Közlekedési Minisztériumot egy tervvel, mely szerint az ipari hasznosítás bevezetésének előkészítésére mintegy tíz-tizenkét hónapra és másfél millió euróra van szükség. A tárca ugyan érdemben foglalkozott a témával, viszont később az ügy teljesen átkerült a környezetvédelmi minisztériumhoz, ahol aztán végleg zátonyra futott. A környezetvédelemért felelős minisztériumot nem érdekelte, hogy siker esetén megszűntethető lenne egy potenciális veszélyforrás, és a világpiaci értékesítés lehetősége mellett elősegítenék egy magyar érdekeltségű kutatóintézet fennmaradását, ezáltal a programban részt vevő, magyar anyanyelvű tudósok és szakemberek megélhetését és szülőföldön maradását. Nem volt háromszázhatvanmillió forintjuk az ügyre, mely különben nem éri el az állam által kutatási-fejlesztési célokra adott támogatás 0,4 százalékát sem.
A fenti eset ismeretében jogos a kérdés: vajon „miben jobbak” a H5N1 vírus elleni vakcinát gyártó magáncég emberei a ciántechnológiát kiváltó tudósoknál? Ha ennyire nagyvonalú a kormány az egyikkel, akkor miért nem jutnak morzsák sem másoknak? Ki dönt és milyen érdekek mentén az adóforintok felett? Mi a fontosabb ma Magyarországon: egy még létre sem jött vírus által okozott esetleges betegség ellen védekezni, vagy elkerülni egy olyan újabb katasztrófát, mely egyszer már kiirtotta a Tisza teljes élővilágát? Felteszem így is a kérdést: a mai kormányból kinek üzlet a madárinfluenza?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.