A napokban megszületett uniós cukorreform miatt várhatóan jelentősen romlik a magyar gazdák helyzete – jelentette ki tegnapi miskolci sajtótájékoztatóján Glattfelder Béla, a Fidesz színeiben megválasztott uniós néppárti képviselő. Brüsszel a reform keretében 36 százalékkal csökkenti a cukor termelői árát Európában, miközben a gazdák jövedelemkiesését 64 százalékkal kompenzálják még akkor is, ha teljesen abbahagyják a cukorrépa termesztését.
Az uniós képviselő szerint várható a borpiac közös rendtartásának reformja is, emiatt drasztikusan csökken majd a bor magántárolásának és lepárlásának támogatása. Jelentős mértékben megnövekedett az Európai Unión kívülről érkező bor mennyisége, s úgy tűnik, Magyarország ennek is vesztese lehet az elkövetkezendő évek során. A mostani uniós költségvetésben rendkívüli módon romlott az ország pozíciója – állapította meg Glattfelder Béla, aki szerint ennél csak az uniós csatlakozás előtti mezőgazdasági alku sikerült rosszabbul.
Szabó Csaba, a Fidesz gazdatagozatának megyei elnöke a sajtótájékoztatón rámutatott: miközben a magyar gazdák sorsa sanyarúvá vált, addig agráriumáról híres ország Európa szemétdombja lett.
A politikus a kormányt okolta a kialakult helyzetért, s azt sem titkolta, a rákospalotai növényolajgyár bezárása mély sebeket ütött a magyar mezőgazdaságon. Ódor Ferenc, a Fidesz Borsod megyei elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány megszegte az agrármegállapodást, többek között azért, mert nem fizette ki az árvízkárosult Hernád menti gazdáknak a megígért 1,2 milliárd forintos kárenyhítő támogatást, ezzel súlyos megélhetési gondot okozott a térségben élőknek a Gyurcsány-kabinet.

Senki sincs felkészülve az előttünk álló időjárásra