A baloldal nyugaton beismerte a migráció kudarcát

Sokáig tabunak számított a brit baloldalon, hogy a tömeges bevándorlásnak lehetnek társadalmi vagy gazdasági árnyoldalai is. Most azonban maga Keir Starmer miniszterelnök is elismerte: a migráció nem ösztönzi a növekedést, sőt, szétszakíthatja az ország közösségi szövetét.

Forrás: Breitbart2025. 05. 12. 18:05
A migráció nem segíti a növekedést – mondta a brit miniszterelnök. Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A migráció hosszú időn át érinthetetlen témának számított a brit politikában, különösen a baloldalon. Keir Starmer miniszterelnök azonban hétfőn Westminsterben olyan kijelentéseket tett, amelyek gyökeresen szakítanak a korábbi fősodorral. Elismerte ugyanis, hogy a tömeges bevándorlás nem hozza meg a remélt gazdasági hasznot, sőt, gyengíti a társadalmi kohéziót is.

Keir Starmer brit miniszterelnök beismerte, hogy a migráció nem ösztönzi a gazdaságot, és társadalmi feszültséget okozhat a túlzott bevándorlás.
Keir Starmer brit miniszterelnök beismerte, hogy a migráció nem ösztönzi a gazdaságot, és társadalmi feszültséget okozhat a túlzott bevándorlás
(Fotó: AFP)

Migráció és gazdasági realitás

A migráció és a gazdasági növekedés kapcsolata tesztelve lett, és nem állja meg a helyét

– mondta a brit miniszterelnök, elutasítva azt a régóta hangoztatott érvet, miszerint a bevándorlók hozzájárulnak a GDP növekedéséhez. Hozzátette: 

Vállalom, hogy a parlamenti ciklus végéig jelentősen csökkenteni fogjuk az érkezők számát.

A beszéd politikai földindulást okozott, mivel Starmer gyakorlatilag véget vetett annak a második világháború óta uralkodó konszenzusnak, amely szerint a migráció tisztán jó dolog lenne. 

Starmer szerint nemcsak a gazdaság, de a társadalom egysége is megsínyli a kontrollálatlan migrációt. Úgy fogalmazott: 

Ha nem szabunk gátat az érkezéseknek, akkor idegenek szigetévé válhatunk, nem pedig egy olyan nemzetté, amely együtt halad előre.

A miniszterelnök szerint közös nyelv is kell az együttéléshez, és úgy látja, a brit rendszernek különbséget kell tennie azok között, akik beilleszkednek, és akik nem. 

Ez a fair megközelítés

– tette hozzá.

Kritika balról és jobbról is

Bár Starmer kijelentései a migrációkritikus jobboldal számára politikai győzelemnek tűnhetnek, a kormányfő konkrét intézkedéseket nem jelentett be. Hiányzott például bármiféle érkezési plafon vagy a bírósági akadályokat jelentő Emberi Jogok Európai Bíróságából való kilépés terve. Nigel Farage, a Reform UK vezetője úgy reagált: 

Ez a kormány nem hajlandó megtenni a szükséges lépéseket. Csak a Reform UK toloncolná ki az illegális migránsokat.

Balról is érkeztek kritikák: a Guardian összeomlásként jellemezte Starmer kijelentéseit a munkaerőpiaci szempontból, míg a Zöldek szerint pánikszerű reformkísérletet látunk, Farage sikerei miatt.

Starmer nyilatkozatai egy új baloldali migrációs szemlélet előfutárai is lehetnek. 

A dán miniszterelnök, Mette Frederiksen például évek óta zárt határokat képvisel, baloldaliként is. Szerinte a tömeges migráció veszélyt jelent az európai mindennapokra, különösen a kiszolgáltatott rétegekre. Ahogy Frederiksen fogalmazott: 

Teljes mértékben hiszek az esélyegyenlőségben és a skandináv jóléti modellben, de számomra a migráció feletti kontroll ugyanilyen fontos pillér.

Borítókép: Újonnan érkezett migránsok várakoznak Berlinben az előregisztrációs központ előtt 2015 októberében (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.