Szijjártó Péter hétfőn Budapesten fogadta ruandai kollégáját, Olivier Nduhungirehét, akivel a kétoldalú együttműködés erősítéséről tárgyalt. A találkozót követő sajtótájékoztatón a külgazdasági és külügyminiszter kijelentette: Magyarország Afrika több pontján vállal szerepet az életkörülmények javításában, ami alapfeltétele annak, hogy a kontinens gyorsan növekvő lakosságát helyben lehessen tartani, megelőzve ezzel az újabb migrációs hullámokat.

Fotó: Purger Tamás / MTI Fotószerkesztõség
Magyar cégek viszik a fejlődést Ruandába
A miniszter elmondta, hogy a jelenlegi előrejelzések szerint 2050-re Afrika népessége 950 millióval nőhet.
Ez pedig jelentősen megnöveli az együttműködés jelentőségét, mivel a gyorsan bővülő népesség helyben tartásához javítani kell a kontinensen az életkörülményeket, meg kell teremteni a nyugodt, biztonságos élet lehetőségét
– fogalmazott. Ennek érdekében a magyar vállalatok több szektorban is jelen vannak a térségben. A kormány támogatásával három hazai cég kezdheti meg májusban a Kigali városi víztisztító telepének modernizálását, mintegy húszmilliárd forint értékben. A beruházás célja, hogy tiszta ivóvízhez juttassák a ruandai főváros lakosságát. Szijjártó Péter hozzátette, hogy magyar cégek nemcsak a vízgazdálkodásban, hanem a digitális fejlesztések, az okmánygyártás, valamint az élelmiszerbiztonság és a mezőgazdaság területén is aktívak Ruandában.
Az első takarmányszállítmány és az első naposcsibe- és keltetőtojás-szállítmány is megérkezett az elmúlt hetekben a kelet-afrikai országba
– mondta.
Szijjártó Péter a békepárti amerikai elnök szerepét méltatta
A miniszter szerint a biztonsági helyzet javítása kulcskérdés a migráció megelőzésében. Kiemelte:
Nagyra becsüljük azt, hogy az Egyesült Államok elnöke és kormányzata komoly lépéseket tesz egy békemegállapodás létrehozása érdekében, és erre látjuk is a reményt az elmúlt napok, hetek eseményeinek fényében. Megállapíthattuk, mennyivel jobb hely lett a világ azáltal, hogy az Egyesült Államokban békepárti elnököt választottak, aki visszahozta a normalitást a nemzetközi politikába, és leállította azon pénzügyi mechanizmusokat, amelyek a más országok belügyeibe történő beavatkozást célozták, és ezzel komoly instabilitást hoztak a világ számos pontján.
A kormány ezért támogatja a Ruanda és a Kongói Demokratikus Köztársaság között kialakult konfliktus tárgyalásos rendezését célzó nemzetközi erőfeszítéseket is.