Magyar segítséggel fejlődik Ruanda, ez a migrációra is hatással lehet

A ruandai külügyminiszter budapesti látogatása során számos közös projekt és diplomáciai cél is szóba került. Szijjártó Péter hangsúlyozta, hogy Magyarország Afrika több térségében aktívan részt vesz az életkörülmények javításában, ezzel is segítve a helyi népesség megtartását és a migrációs nyomás csökkentését. A külügyminiszter szerint ehhez gazdaságfejlesztésre, biztonságra és nemzetközi együttműködésre van szükség.

Forrás: MTI2025. 05. 12. 12:03
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Olivier Nduhungirehe ruandai külügyminiszter Fotó: Purger Tamás Forrás: MTI Fotószerkesztõség
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szijjártó Péter hétfőn Budapesten fogadta ruandai kollégáját, Olivier Nduhungirehét, akivel a kétoldalú együttműködés erősítéséről tárgyalt. A találkozót követő sajtótájékoztatón a külgazdasági és külügyminiszter kijelentette: Magyarország Afrika több pontján vállal szerepet az életkörülmények javításában, ami alapfeltétele annak, hogy a kontinens gyorsan növekvő lakosságát helyben lehessen tartani, megelőzve ezzel az újabb migrációs hullámokat.

Szijjártó Péter szerint Magyarország Afrika fejlődésében vállal szerepet, béketámogatással, ösztöndíjakkal és gazdasági beruházásokkal.
Szijjártó Péter szerint Magyarország Afrika fejlődésében vállal szerepet, béketámogatással, ösztöndíjakkal és gazdasági beruházásokkal.
Fotó: Purger Tamás / MTI Fotószerkesztõség

Magyar cégek viszik a fejlődést Ruandába

A miniszter elmondta, hogy a jelenlegi előrejelzések szerint 2050-re Afrika népessége 950 millióval nőhet.

Ez pedig jelentősen megnöveli az együttműködés jelentőségét, mivel a gyorsan bővülő népesség helyben tartásához javítani kell a kontinensen az életkörülményeket, meg kell teremteni a nyugodt, biztonságos élet lehetőségét

– fogalmazott. Ennek érdekében a magyar vállalatok több szektorban is jelen vannak a térségben. A kormány támogatásával három hazai cég kezdheti meg májusban a Kigali városi víztisztító telepének modernizálását, mintegy húszmilliárd forint értékben. A beruházás célja, hogy tiszta ivóvízhez juttassák a ruandai főváros lakosságát. Szijjártó Péter hozzátette, hogy magyar cégek nemcsak a vízgazdálkodásban, hanem a digitális fejlesztések, az okmánygyártás, valamint az élelmiszerbiztonság és a mezőgazdaság területén is aktívak Ruandában. 

Az első takarmányszállítmány és az első naposcsibe- és keltetőtojás-szállítmány is megérkezett az elmúlt hetekben a kelet-afrikai országba

– mondta.

Szijjártó Péter a békepárti amerikai elnök szerepét méltatta

A miniszter szerint a biztonsági helyzet javítása kulcskérdés a migráció megelőzésében. Kiemelte: 

Nagyra becsüljük azt, hogy az Egyesült Államok elnöke és kormányzata komoly lépéseket tesz egy békemegállapodás létrehozása érdekében, és erre látjuk is a reményt az elmúlt napok, hetek eseményeinek fényében. Megállapíthattuk, mennyivel jobb hely lett a világ azáltal, hogy az Egyesült Államokban békepárti elnököt választottak, aki visszahozta a normalitást a nemzetközi politikába, és leállította azon pénzügyi mechanizmusokat, amelyek a más országok belügyeibe történő beavatkozást célozták, és ezzel komoly instabilitást hoztak a világ számos pontján.

A kormány ezért támogatja a Ruanda és a Kongói Demokratikus Köztársaság között kialakult konfliktus tárgyalásos rendezését célzó nemzetközi erőfeszítéseket is.

Magyar ösztöndíjak és sportprogramok segítik a ruandai fiatalokat

Szijjártó Péter azt is bejelentette, hogy évente húsz ruandai diák tanulhat ösztöndíjjal magyar egyetemeken. 

Ezen program népszerűségét jól mutatja, hogy idén nagyjából 2600-an jelentkeztek ezekre a helyekre

– közölte. 

A miniszter szerint a sport is fontos kapocs az országok között. Tájékoztatása szerint a Nemzetközi Úszószövetséggel folytatott együttműködés révén már ruandai sportösztöndíjasokat is fogad hazánk, valamint közös munka zajlik a nukleáris képzés területén is.

A tárcavezető végül hangsúlyozta a folyamatos párbeszéd fontosságát a jelenlegi kihívásokkal teli időszakban. 

Mint mondta, Ruanda korábban nagykövetséget nyitott Budapesten, Magyarország pedig konzulátust létesített Kigaliban, ami a kapcsolatok hosszú távú elmélyítését is szolgálja.

Borítókép: Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Olivier Nduhungirehe ruandai külügyminiszter (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.