Von der Leyen bírósági eljárása botrányba fulladhat

Európa egyik legnagyobb vakcinabeszerzési botránya kerülhet új megvilágításba az Európai Bíróság döntésével. Az Ursula von der Leyen által vezetett bizottság nem adta ki a Pfizer vezérigazgatójával váltott üzeneteket, ami az átláthatóság súlyos megsértésének számíthat.

Forrás: Politico2025. 05. 12. 14:46
Von der Leyen ismét nyomás alatt: a bíróság vizsgálja, miért nem adta ki a Pfizer-vezérrel váltott üzeneteit. Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ursula von der Leyen személyes felelőssége is felmerülhet abban a bírósági ügyben, amelyet a New York Times indított, miután az Európai Bizottság megtagadta a Pfizer-vezérrel folytatott sms-váltás nyilvánosságra hozatalát. Az ügy alapja, hogy az üzenetváltás során született meg az a több milliárd eurós vakcinaszerződés, amelynek részletei a mai napig homályban maradtak.

Bíróság vizsgálja von der Leyen szerepét az uniós vakcinaszerződés körüli botrányban. Az elnök nem jelent meg a meghallgatáson.
Bíróság vizsgálja Von der Leyen szerepét az uniós vakcinaszerződés körüli botrányban. Az elnök nem jelent meg a meghallgatáson (Fotó: AFP)

Von der Leyen és az eltitkolt üzenetek

A bírósági eljárás során a bizottság jogászai végül elismerték az üzenetek létezését, bár korábban még azt is vitatták, hogy azok dokumentumnak minősülnek-e. Az egyik bíró, José Martín y Pérez de Nanclares nyíltan bírálta az uniós végrehajtó hatalmat, mondván: nem tanúsítottak megfelelő és gondos eljárást az üzenetek kezelésében. 

Kollégája, Paul Nihoul pedig a bizottság által összeállított dokumentációt „viszonylag zavaros dossziéként” jellemezte.

A tárgyaláson megjelentek döbbenten fogadták a bizottsági jogászok beismerését, hogy az üzenetek valóban léteznek. 

Nem tagadjuk, hogy [az üzenetek] léteznek

– jelentette ki Paolo Stancanelli, a bizottság képviselője. A jelenlévők körében ez nevetést váltott ki, és a bírók sem rejtették véka alá türelmetlenségüket. A New York Times ügyvédje, Bondine Kloostra így fogalmazott: „Nagyon kiábrándító, mennyire felkészületlen volt a bizottság képviselője a meghallgatáson.” Hozzátette: 

Még mindig nem tudjuk, mi történt Von der Leyen telefonjával, küldtek-e üzenetet laptopról vagy más eszközről, és azt sem tudjuk, hol kereste a bizottság az üzeneteket.

Igyekeznek elhárítani a felelősséget

A bizottság azzal védekezett, hogy az üzenetek nem voltak relevánsak a Pfizerrel kötött szerződés szempontjából, így azokat nem is kellett volna megőrizni vagy kiadni. 

A bírók azonban rendre visszakérdeztek: Von der Leyent személyesen megkérdezték? Megvizsgálták a telefonját, a számláit? Kihallgatták a kabinetfőnökét? A válaszok nem voltak meggyőzőek.

A helyzet annál is kényesebb Von der Leyen számára, mert ő maga írta alá az EU történetének legnagyobb volumenű vakcinaszerződését, és egyúttal az Európai Unió jogszabályainak betartatásáért is felelős. Ha a bíróság elmarasztalja, az nem csupán személyes presztízsét, de az egész bizottság tekintélyét is megingathatja. Emily O’Reilly, az európai ombudsman már korábban is bírálta az elnök hozzáállását. 

Szerinte az átláthatóság romlott Von der Leyen vezetése alatt, és a titkolózás politikai okokból vált rendszeressé.

Von der Leyen és a második ciklus

A Pfizer-üzenetek ügye nemcsak a múltat, hanem Von der Leyen jövőjét is beárnyékolhatja. A második ötéves ciklusa december 1-jén kezdődött, és rögtön azzal indult, hogy nyilvánosan a transzparencia, hatékonyság és tisztaság védelmét ígérte. Most azonban ezek a vállalások súlyosan sérülhetnek, ha a bíróság kimondja: megsértették az uniós átláthatósági szabályokat.

A Transparency International politikai integritásért felelős tisztviselője, Shari Hinds szerint: „Ez a bírósági döntés fordulópontot jelenthet az EU átláthatósága szempontjából.”

A bizottság közleménye szerint nem kommentál folyamatban lévő jogi eljárást. 

Ugyanakkor a helyzetet súlyosbítja, hogy az Európai Ügyészség is vizsgálja a vakcinabeszerzések ügyét, pénzügyi visszaélések gyanújával.

Laura Codruța Kövesi, az ügyészség vezetője megerősítette, hogy bizottsági tisztviselőket már kihallgattak az ügyben. Az ügyészség ugyan nem kívánt részleteket közölni, de a vizsgálat ténye tovább növeli a politikai nyomást Von der Leyenre.

Borítókép: Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.