Kádár János skizofrén népe

Csontos János
2006. 02. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most, hogy a Klubrádióban megszűnt az Addig jó, míg Kádár él című nosztalgiaműsor, végképp megkavarodtam. Akkor nem is volt soha igaz, hogy Kádár élt, Kádár él, Kádár élni fog? Ötvenhatos emlékév van, s ez egyebek mellett Kádár Jánosról szól. Persze Nagy Imréről meg a Széna téri és Corvin közi fiúkról is – de a hősök mindig egyszerűbb képletek. Akik az igazán érdekesek az utókor szemében, azok az árulók. A franciák is előszeretettel emlegetik a forradalmukból Gavroche-t, a szabad lelkű utcagyereket, ám az igazi hősük a rendőrfőnök Fouché, aki minden sorjázó rendszerváltozást kiszolgált. Gavroche statikus hős, terepe a kimerevített pillanat – míg Fouché az örök túlélő, a tovább szolgáló, a hivatásos áruló. Ha Gavroche francia archetípus, Fouché sokkal inkább az. Mi a franciáknál kisebb nemzet vagyunk, nekünk nem futotta egy Fouchéra. Meg kellett elégednünk egy Kádárral.
Hajlamosak vagyunk megfeledkezni róla: Kádár nem ötvenhétben, nem ötvennyolcban, még csak nem is hatvannyolcban árulta el a hazáját, hanem ötvenhatban. A korábbi Nagy Imre-kormány tagjából, a forradalom miniszteréből lett a megszálló hatalom engedelmes bábja. Ma sem tudni, tényleg a szovjet tankok padlójára hasaltatva csempészték-e vissza Budapestre, s hogy a szolnoki munkás-paraszt forradalmi kormány egyáltalán látta-e Szolnok városát. Van-e a történelemnek megbocsátó hajlandósága? Lehet-e megszokni, netán megszeretni a zsarnokot? A Haynaut Aradra küldő „Ferenc Jóskát” ötven évvel később a teáscsészéinkre festettük. Kádárt szerencsére nem; viszont beszavaztuk a magyar történelem legnagyobb alakjai közé. A császár a maga szemszögéből nem volt hazaáruló, Kádár ellenben az volt. Végül ebbe – a Nagy Imre-komplexusba – őrült bele. Talány előttem, egy ilyen tragikai vétség miért hagyja érintetlenül íróinkat. Kádárról másodvonalbeli drámaszerzők szerkesztettek darabot, holott ehhez a témához egy új, fiatal, pengeagyú Csurka tehetsége szükségeltetne. A Nemzetiben kellene adni táblás házak előtt. Ezzel szemben csak egy könnyelmű ígéret van: a hatvanéves Bereményi felsorolta jövendő filmtémái között. A Hídember után a Katakombaember? Ez biztató, de nem elegendő.
Addig is be kell érnünk Gyurkovics Tibor érzékeny tárcáival. A polihisztor író Skizofrén történelem címen adta közre historizáló kisesszéit a Napkút Kiadónál – többek között Kádárról. Találó meghatározásai kincsesbányát szolgáltatnak ama jövendő vakmerő drámaírónak, aki a morál és ténytisztelet nevében csak azért is szembemenetel Kádár tört gerincű, skizofrén népével. A néppel, amely tévesen azt hiszi, hogy ha Kádárt szidja, saját magát köpi szembe. A néppel, amelynek nagy része mindmáig legszívesebben befoltozná azt a lyukat az ötvenhatos zászlón, mondván: nem igazán esztétikus.
„Bezzeg Kádár a maga beesett halántékával, a Horthy-rendszerben megszenvedett és kétes üldöztetésével jobban megfelelt nekik, mint a tizenhat éves börtönmúltas, de – urambocsá! – randa Rákosi. (…) Kádár sem tetszett valami Alain Delonnak, de vékonyas arca, hallgatag arcberendezése, akkor még meglévő, bár gyér haja – a szocializmus hajas babája, ahogy rosszindulatúan ráfogták belügyminiszter korában –, laza testtartása és félszegen sunyi, de némi kackiás bájt hordozó szájállása elviselhetőbbé lett. (…) Nem habzott száján a kommunizmus, odahajolva kezelt a munkásasszonyokkal, kicsit azt érezték, hogy ez a fiumei zabigyerek közülük való.” Vagy frappánsabban: „Kádár, a vidékies beszédű álproletár.” A skizofrénia állítólag gyógyítható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.