Tovább menetel a Véletlenül írtam egy könyvet, két rangos díjat is begyűjtött

Lakos Nóra családi filmje, az idehaza már több mint 155 ezres nézettségű Véletlenül írtam egy könyvet világhódító útja folytatódik: az elmúlt héten két díjat is nyert. A Nemzeti Filmintézet támogatásában készült és a JUNO11 Distribution és az Emberi Jogi és Kulturális Alapítvány közös forgalmazásában bemutatott alkotás a Tumbleweeds Filmfesztiválon tartott amerikai premieren közönségdíjat, míg Norvégiában a legjobb európai egész estés gyerekfilm díjat nyert el.

2025. 05. 12. 12:09
Forrás: Juno 11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Utah Film Center 14. éve rendezi meg a Tumbleweeds Film Festivalt, a Mountain West régió leghosszabb ideje működő, gyerekeknek szóló filmfesztiválját. Az éves seregszemle gyerekekről és gyerekeknek szóló filmeket kínál, és idén bemutatta Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című családi filmjét is, melyet a közönség a legjobbnak választott. 

Tovább menetel a Véletlenül írtam egy könyvet
Fotó: NFI

Ezt követően május 7–9. között a film a Kristiansand International Children’s Film Festivalon versenyzett, mely Norvégia egyik legnagyobb gyermek- és ifjúsági kulturális eseménye, és az egyetlen ilyen méretű, fiatal közönséget megcélzó filmfesztivál. Az eseményen, amelyre a filmet Demeter Villő, a film főszereplője és Lakos Nóra író-rendező és producer is elkísérték, a zsűri a legjobb európai egész estés gyerekfilm díját ítélte az alkotásnak.

A zsűri úgy döntött, hogy olyan filmet díjaz, amely egyedülálló módon egy gyermek szemszögéből mesél, és eltávolodik »a jó a gonosz ellen« klasszikus formulájától. A film egy gyermek álmához hasonlóan ragyogó és pozitív univerzumban játszódik, és a főszereplő íráson keresztüli belső fejlődését helyezi középpontjába. Szintén figyelemre méltó a rendező azon képessége, hogy egy rendkívüli potenciálú, páneurópai filmet készített

– olvasható a European Children’s Film Association (ECFA) zsűri értékelésében. Az ECFA zsűri díja egyben azt is jelenti, hogy a film jelöltté vált az év legjobb európai gyerekfilm díjára, amelyről 2026-ban a Berlinale alatt dönt az Európai Gyerekfilm Szövetség tagsága, amely a fiatal közönségnek szóló filmekért dolgozó európai filmes szakemberekből, producerekből, forgalmazókból, fesztiválvezetőkből áll. Az ECFA-díj, mely 2011-ben indult útjára, az egyetlen európai gyermekfilmes díj, amelyről közel 150 nemzetközi szakember dönt, így a díj értéke és presztízse egyedülálló.

A film korábban már számos versenyen bizonyított, nemzetközi premierjén az A-kategóriás filmfesztiválon, a Tallinn Black Nights-on a legjobb fiatal közönségnek szóló filmnek járó díjjal jutalmazták; elnyerte a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját; a film főszereplője, Demeter Villő pedig a nagy múltú lengyel Ale Kino! fesztiválról a legjobb fiatal európai tehetségnek járó díjjal tért haza. Itthon is a 44. Magyar Filmszemlén nyert nagyjátékfilm-különdíjat az alkotás. 

Az Annet Huizing nemzetközi ifjúsági bestselleréből készült Véletlenül írtam egy könyvet főbb szerepeiben Mátray László, Demeter Villő, Zsurzs Kati, Rujder Vivien, Tenki Réka, Lovas Rozi, Mucsi Zoltán, Hárs Bonca, Kövécs Barnabás és Qian Zita láthatók, de a filmben feltűnnek olyan ismert sztárok és zenészek is, mint Gryllus Dorka, Simon Kornél, Wolf Kati, Gubik Petra, Stefanovics Angéla, Szabados Ági, Szabó Balázs és a Bagossy Brothers Company. 

A film még mindig látható a magyar mozikban, de már megtalálható a Netflix kínálatában is. 

A Véletlenül írtam egy könyvet című családi film írója és rendezője Lakos Nóra, producerei a Curtizt és a Magasságok és mélységeket is jegyző Sümeghy Claudia és Topolánszky Tamás Yvan, valamint Lakos Nóra, holland koproducerei Maaike Neve és Joram Willink. A filmet, mely a Nemzeti Filmintézet első zöldprodukciója, a Nederlands Filmfonds és az Eurimages támogatásával, a JUNO11 Pictures és a holland BIND koprodukciójában, a JUNO11 Distribution valamint az Emberi Jogi és Kulturális Alapítvány mutatja be. Az alkotás line producere Tarr Erika, operatőre Reich Dániel, látványtervezője Szurdi Juci, jelmeztervezője Lányi Fruzsina, kreatív animációs rendezője Bátory Péter, zeneszerzői pedig Jacob Meijer és Alexander Reumers. 


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.