Veér András pszichiáter – aki három szcientológiaellenes könyv társszerzője volt – súlyos betegségben halt meg január 9-én. A pszichiáter lapunknak a múlt év novemberében nyilatkozva úgy vélekedett: „Ideje volna meghozni azokat a jogszabályokat, amelyek nélkül a szcientológia az egyházi mivolt falai közé húzódva megúszhatja gyanútlan emberek anyagi függésbe vonását, egészségüktől, illetve gyógyulásuk lehetőségétől való megfosztását.” Ismeretes, a szcientológia hadat üzent a pszichiátriának és más tudományos gyógymódoknak, amelyek helyett speciális méregtelenítőkúrákat és költséges tanfolyamokat ajánlanak.
A Magyarországi Szcientológia Egyház (MSZE) törekvéseivel szintén „intézményesülten” szembehelyezkedő Vámos István mezőkövesdi ügyvéd tavaly december 31-én este hunyt el, a település vasútállomásán egy száguldó intercity-gyorsvonat mozdonya ütötte el. A helyi rendőrség jelentésében az áll, hogy „az elhalt feltehetően öngyilkossági szándékkal közlekedett a vasúti sínpár mellett”. Előzőleg Vámos István és barátai szeptember 26-án fordultak „a szcientológiát nem kedvelők népes táborához”, történelmi egyházak vezetőihez, magánszemélyekhez, egyesületekhez, alapítványokhoz, állami szervekhez azzal, hogy alakítsanak megyeszerte „szcientológiát elemző központokat”. A végső cél mellett – hogy tudniillik a nemzetközi vallásszervezet felhagyjon magyarországi tevékenységével – közbülső célokat is meghatároztak Vámosék: jogvédelmet, orvosi-pszichológusi szaktanácsadást nyújtani a szcientológusokkal kapcsolatba hozható krízishelyzetben lévők érdekében, dokumentálni a problémás ügyeket és a szcientológiai kiadványokat.
– Nincs okom feltételezni, hogy öcsém öngyilkos lett volna – közölte lapunkkal Vámos János, aki rendszeresen tartotta a kapcsolatot testvérével. Vámos János öccse halála után átvizsgálta annak feljegyzéseit, amelyekből kiderült: az év első heteire tárgyalások, megbeszélések sokaságát tervezte. Ezek közül több a szcientológiával lett volna kapcsolatos. Ilyen ügyben rendelték fel már nem először például az Igazságügyi Minisztériumba, ám oda már nem tudott elmenni. Halála után néhány nappal levelet kapott szcientológiaügyben a Legfőbb Ügyészségtől. Levelezési partnereként szerepelt az a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) is, amely utóbbi évkönyveiben évek óta az egyénre, a családra és az egész társadalomra veszélyt jelentő tényezők között szerepeltet olyan, meg nem nevezett szélsőséges vallási szervezeteket, amelyek leírása sokak szerint a szcientológiára illik rá legjobban. Az NBH legutóbbi évkönyve, mintegy összhangban Vámosék törekvésével, azt is megjegyzi: „Célszerű megfontolni egy olyan információs, tájékoztató központ felállítását, amely összefogja, és segítségére lehet azoknak a kárvallottaknak, akiket a vallási szervezet tevékenysége során érdeksérelem ért. Egy ilyen tájékoztató központ létrehozása több szempontból is hasznos, mivel a nyilvánosság széles körű tájékoztatása, felvilágosítása mellett összefoghatja a számos hasonló, de mégiscsak egyéni esetként jelentkező problémát, és kellő jogi biztosítékot is nyújthat. Támogató háttér nélkül félnek szembeszállni az őket manipuláló vallási szervezetekkel, tartanak azok megtorló intézkedéseitől.” Az elhunyt Vámos István ügyvéd testvére nem tud arról, ki áll majd az ilyen szellemben megalapított mozgalom élére. Máshonnan úgy értesültünk, a lehetséges személyek egyelőre a háttérben kívánnak maradni.
Vámos István irataiból egyébként kiderül: az ügyvéd a Legfőbb Ügyészséggel Horváth István, a Matáv néhai fejlesztőmérnöke ügyében tartott fenn kapcsolatot. Horváth, aki 2003-ban cégén belül még Az év embere volt, tavaly május 6-án követett el öngyilkosságot – saját kertjében felgyújtotta magát –, miután költséges szcientológiai gyógykezeléseken és tréningeken vett részt. A haláleset körülményeiről Horváth családjának tájékoztatása alapján számolt be a Népszabadság augusztus 23-án.
Érdeklődésünkre Borbély Zoltán, a Legfőbb Ügyészség sajtószóvivője tudatta: a testületnek nem tiszte törvényességi felügyeletet gyakorolni vallásszervezetek fölött. Ugyanakkor a szcientológia egyház széles körű működésével kapcsolatban, például szerződéskötések vonatkozásában jelenleg is vizsgálnak beadványokat. Borbély hozzátette, Vámos István valóban az önmagát felgyújtó férfi ügyében fordult az ügyészséghez, de nem annak vallási vonatkozásai okán.

Meglepő fordulat a a Huszti ikrek ügyében, megszólalt a szakértő