A torinói Palavela csarnokban zajló rövid pályás gyorskorcsolya versenyeit mindenekelőtt azért tüntetjük ki figyelmünkkel, mert négy indulónk is akad. Női 500 méteren tegnap összeállt az elődöntő mezőnye, ahova olimpiai zászlóvivőnk, az egyik kanyarban bukó Darázs Rózsa sajnos nem fért be, Huszár Erika viszont igen. De most Darázs Pétert és Knoch Viktort kell méltatni, mert nem túlzás, csodát tettek a férfi 1500 méteres versenyen. Tulajdonképpen már az is bravúros volt, hogy túljutottak az első körön, azaz bekerültek a legjobb 18 közé. Itt, vagyis az elődöntőben Darázs a hatos futamában negyedik lett, így még éppen besurrant a B döntőbe, s amikor azt konstatáltuk, hogy a 7–12. helyért korcsolyázhat, hihettük, ez a csúcs.
De nem, volt fentebb is! A mindössze 16 éves Knoch Viktor ugyanis a maga futamában második helyen zárt, vagyis ő az A döntőbe, az első hat közé verekedte be magát! A történethez tartozik, hogy az olimpiai bajnoki címvédő amerikai Apolo Anton Ohno megbotlott, majd pedig a belga Pieter Gysel kilökte a holland Cees Juffermanst, de a végkifejletet tekintve ez teljességgel érdektelen. Knoch Viktor lecsapott a kínálkozó esélyre, s bevágódott a célba a döntőbe jutást érő második helyen. Ami történt, megtörtént, s kinek ne ugrott volna be az ausztrál Steven Bradbury Salt Lake City-i győzelme.
A B döntőben aztán Darázs Péter 6. lett, s végül a 11. helyen zárt. Knoch Viktor pedig egy kizárásnak köszönhetően az ötödiken, s a téli olimpiák történetében huszonhat év után köszönthetünk ismét pontszerzőt!
Michael Greis a férfi sílövők 20 km-es számában nem volt teljesen esélytelen, hiszen egy német biatlonista soha sem az, legyen szó bármelyikükről és bármilyen világversenyről. Ám a mezőnyben ott volt a norvég Ole Einar Björndalen is, aki a Salt Lake City-i olimpián négy aranyérmet szerzett – korábban Naganóban is egyet –, s bevallása szerint Torinóba is legalább kettőért jött. Nos, szombaton Cesana San Sicarióban be kellett érnie az ezüsttel, mert hiába futott remekül, a biatlonban lőni is így kellene. S bár négy éve úgy nyerte meg a számot, hogy kétszer is a cél mellé trafált, ez most nem fért bele. Ha csak egyszer rontott volna, immár hatszoros olimpiai bajnok lenne – minden hiba egy büntetőpercet von maga után, s az egy hibát vétő Greis végül tizenhat másodperc előnnyel nyert –, de talán még a két hiba sem lett volna végzetes. Amennyiben az utolsó sorozatánál Björndalen fegyvere nem szór ki egy töltényt, s az újratöltés így nem vesz el értékes másodperceket tőle…
A 88 fős mezőny egyetlen magyar indulója, Tagscherer Imre – aki a húsz lövéséből bántóan sokat, hetet puskázott el – a 78. helyen végzett. „Öt álló és két fekvő testhelyzetben elkövetett lőhibám volt, enynyit nem szoktam téveszteni. A pálya nagyon nehéz, már csak azért is, mert rendkívül magasan, 1680 méteren fekszik, így alig van elegendő oxigén, és különös mikroklímával rendelkezik. A hó mínusz 10, a levegő pedig plusz 10 fokos. Több sportági nagyhatalomnak számító osztrák és német versenyző is nehezen birkózott meg a szokatlan körülményekkel” – jegyezte meg Tagscherer az MTI-nek, majd még hozzátette. „Ez életem utolsó olimpiája, sok áldozatot hoztam, hogy ezt a szép sportot űzhessem, de most úgy érzem, elég volt.” Torinóban azért még akad tennivalója. Vasárnapra ugyan begyulladt a bal térde, de reméli, hogy holnap rajthoz állhat a 10 kilométeres sprintben, ahol a legjobb hatvan között kell zárnia, hogy indulhasson a szombati 12,5 km-es üldözéses számban.
Pragelatóban az északi összetett aranyérmét sokan előre odaadták volna Hannu Manninennek, a síugrás után pedig még többen. A Világkupában hatalmas fölénnyel vezető finn a kilencedik helyről, de alig több, mint másfél perces hátrányból vághatott neki a sífutás 15 kilométeres távjának, s a mezőny legjobb futójaként az aranyérem begyűjtése elméletileg rutinfeladat kellett volna, hogy legyen a számára. Ám Manninen mindenki elképedésére 10 kilométer táján elkészült az erejével. Az ugrás győztese, hogy csodálkozni lehessen a befutónál is, az igazából senki által komolyan nem vett német Georg Hettich az egész versenyt megnyerte. A németek pedig elégedetten konstatálhatták: kettőből kettő.
Minden téli olimpia egyik slágerszáma a férfi lesiklás, amely során tegnap Sestriere-ben eleinte a címvédő osztrák Fritz Stroblé volt a legjobb idő 1:50,12 perccel, amíg nem jött egy másik osztrák, a leginkább favorizált Michael Walchhofer. Aki bizonyságul szolgált arra nézve, hogy miért is ő vezet a szakági Világkupában, mert 1:49,52-vel az élre állt. Sokáig úgy tűnt, ott is marad. Két legenda, az ugyancsak osztrák Hermann Maier és a norvég Kjetil Andre Aamodt – előbbi kétszeres, utóbbi háromszoros olimpiai bajnok – legfeljebb csak ráijesztett a további eseményeket már csak kívülállóként szemlélő Walchhoferre, megelőzni nem tudta, mint ahogyan az amerikaiak reménységei, Daron Rahlves és Bode Miller sem. Legközelebb a svájci Bruno Kernen (1:49,82) került hozzá, de azért ő is tisztes távolságban maradt. S amikor már szinte mindenki elkönyvelte a végeredményt, a semmiből előbukkant a francia Antoine Deneriaz, és egészen elképesztő iramban, 1:48,80 perc alatt száguldott le a pályán. „Annyira biztos voltam magamban, hogy már szombaton megrendeltem a pezsgőt az ünnepléshez. Meg voltam győződve arról, hogy én nyerek” – szögezte le a francia, aki gyaníthatóan az élet más területén sem küszködik önbizalomhiánnyal. Amúgy Aamodt 4., Miller 5., Maier 6., Strobl 8., Rahlves 10. lett a végelszámolásnál.
Pragelatóban a síugrók normál sáncán sem az nyert, akire számítani lehetett, mi több a két favorit közül a finn Janne Ahonen csak 6., a cseh Jakub Janda pedig a 13. helyet szerezte meg. Az első sorozat után az orosz Dmitrij Vasziljev vezetett, de végül ő is csak 10. lett. Az arany a norvég Lars Bystölhöz került, az ezüstöt a finn Matti Hautamäki, a bronzot az ugyancsak norvég Roar Ljökelsöy kapta.
Meglepetés persze ez is, de azért Lars Bystöl nem érhet Knoch Viktor nyomába.
Torinói hópihék
Torinói környezetvédők szelet, esőt és havat kívántak az olimpia résztvevőinek. A városban szétosztott több tízezer szórólapon az olvasható, hogy csak így lehet elkerülni a szmogot, ami komoly veszélyt jelent a városban tartózkodók egészségére. A környezetvédők kimutatása szerint a 900 000 lakóból évente 300-an halnak meg a szennyezett levegő következtében.
Nem tagadta meg önmagát a bohém viselkedéséről, kicsapongásairól is ismert Bode Miller, a tavalyi lesikló Világkupa-győztes amerikai klasszis. A tegnapi lesiklóversenyében ötödikként célba ért síelő szombat este az olimpiai falun kívül egy helyi bárban múlatta az időt baráti társaságban, s még éjfélkor is ott látták.
A torinói téli olimpia egyik sztárjává vált Eleonora Benetti, az a 9 éves kislány, aki a pénteki megnyitón – gyönyörűen – elénekelte az olasz himnuszt. „Nem, egyáltalán nem izgultam, sőt, nagyon jól éreztem magam” – mondta a La Gazzetta dello Sportnak az ifjú hölgy, akinek egy hosszú cikket szentelt a tekintélyes helyi sportlap. „Hétfőn, amikor ismét suliba megyek, mindent elmesélek majd a többieknek. Rengeteg érdekesség történt velem” – tette hozzá.
Az ötszörös világbajnok Michelle Kwan ágyéksérülése miatt visszalépett a téli olimpiától. Az erre vonatkozó döntését vasárnap jelentette be az amerikai műkorcsolyázó. A 25 éves, kínai származású világklasszis számára ezzel valószínűleg végleg elúszott a lehetőség arra, hogy valaha is aranyérmes legyen az ötkarikás játékokon. Kwan eddigi öt vb-elsősége mellett kilencszer nyerte meg hazája bajnokságát, az olimpiákon azonban egyszer sem tudott a csúcsra érni: Naganóban (1998) második, Salt Lake Cityben (2002) pedig harmadik lett.
Óriási közlekedési dugó alakult ki a Torino környéki hegyekben a férfiak olimpiai lesiklóversenyét követően: az autók több kilométeres sorban várakoztak, közel három órán keresztül. A dpa német hírügynökség jelentése szerint az okozta a problémát, hogy a hegyről lejövők Sestriere Borgata és Sestriere Colle között, az egyik útkereszteződésben azokkal „találkoztak”, akik Pragelatóba, a síugrók versenyére igyekeztek.
Új, speciális cipőben állnak rajthoz Torinóban a holland gyorskorcsolyázók. A korcsolya minden eddiginél könnyebb, az éle a korábbi 1,1-gyel szemben már csak 1 milliméter „vastagságú”. Ezáltal csökken az ellenállása, a lábbeli viselője pedig a korábbinál gyorsabban haladhat. A Hollandiában végzett titkos tesztek alapján a férfiak 500 méteren akár három tizedmásodperccel is jobb eredményre lehetnek képesek, mint a régi korcsolyával. Egyetlen hátránya az új sporteszköznek: ha a jég nem elég hideg, a vékony él jobban megsüpped, s némiképp lelassul.
Vasárnap megérkezett Olaszországba a magyar válogatott kettes és négyes bobja. Amint azt Gyulai Miklós csapatvezető elmondta, a Drezdában felújított járművek vámkezelése kissé kaotikus viszonyok között zajlik. A kettes bobosok – Gyulai Márton és Pintér Bertalan – először szerdán edzhetnek a Cesana Pariol-i pályán, a verseny első két futamát szombaton, a második kettőt pedig vasárnap rendezik.
Alpesi sí, férfi lesiklás: 1. Antoine Deneriaz (Franciaország) 1:48,80 p, 2. Michael Walchhofer (Ausztria) 1:49,52, 3. Bruno Kernen (Svájc) 1:49,82.
Sífutás, férfi üldözéses 30 km: 1. Jevgenyij Gyementyjev (Oroszország) 1:17:00,8 ó, 2. Frode Estil (Norvégia) 1:17:01,4, 3. Pietro Piller Cottrer (Olaszország) 1:17:01,7. Női üldözéses 15 km: 1. Kristina Smigun (Észtország) 42:48,7 p, 2. Katerina Neumannova (Csehország) 42:50,6, 3. Jevgenyina Medvegyeva-Abruzova (Oroszország) 43:03,2.
Biatlon, férfi 20 km: 1. Michael Greis (Németország) 54:23,0 perc (1 lőhiba), 2. Ole Einar Björndalen (Norvégia) 16 mp hátrány (2), 3. Halvard Hanevold (Norvégia) 1:08,9 p h. (2), … 78. Tagscherer Imre 10:48.1 p h.
Északi összetett: 1. Georg Hettich (Németország) 39:44,6 p (síugrás: 262,5 pont/sífutás: 39:44,6 p), 2. Felix Gottwald (Ausztria) 9,8 mp hátrány (234,5 p/38:02,4 p), 3. Magnus Moan (Norvégia) 16.2 mp h. (237,5 p/38:20,8 p).
Síugrás, normál sánc: 1. Lars Bystöl (Norvégia) 266,5 pont, 2. Matti Hautamäki (Finnország) 265,5, 3. Lars Ljökelsöy (Norvégia) 264,5.
Gyorskorcsolya, férfi 5000 m: 1. Chad Hedrick (Egyesült Államok) 6:14,68 p, 2. Sven Kramer (Hollandia) 6:16,40, 3. Enrico Fabris (Olaszország) 6:18,25. Női 3000 m: 1. Ireen Wust (Hollandia) 4:02,43 perc, 2. Renate Groenewold (Hollandia) 4:03,48, 3. Cindy Klassen (Kanada) 4:04,37.
Szánkó, férfi egyéni: 1. Armin Zöggeler (Olaszország) 3:26,088 p, 2. Albert Gyemcsenko (Oroszország) 3:26,198, 3. Martins Rubinis (Lettország) 3:26,445.
Síakrobatika, női mogul: 1. Jennifer Heil (Kanada) 26,50 pont, 2. Kari Traa (Norvégia) 25,65, 3. Sandra Laoura (Franciaország) 25,37.
Hódeszka, férfi félcső: 1. Shaun White (Egyesült Államok) 46,8 pont, 2. Daniel Kass (Egyesült Államok) 44,0, 3. Markku Koski (Finnország) 41,5.
Műkorcsolya, páros, állás a rövid program után: 1. Tatyjana Totmjanyina, Maxim Marinyin (Oroszország) 68,64 pont, 2. Tan Csang, Hao Csang 64,72, 3. Marija Petrova, Alekszej Tyihonov (Oroszország) 64,27.
Mai program. (Eredményhirdetés négy számban)
gyorskorcsolya (1): férfi 500 m 15:30 ó.
hódeszka (1): női félcső, selejtező 10 ó, döntő 14 ó.
műkorcsolya (1): páros kűr 19 ó
sílövészet (1): női 15 km (Gottschall Zsófia) 12 ó.
szánkó: női egyes, 1. és 2. futam, 16 ó.
Éremtáblázat
1. Egyesült Államok 2-1-0
2. Németország 2-0-0
3. Norvégia 1-3-3
4. Hollandia 1-2-0
5. Oroszország 1-1-1
6. Olaszország 1-0-2