Szülői tévhit a Felvidéken

„Azt gondoltam, hogy az a hét és fél év, ami a meciarizmus óta eltelt, amikor is a szlovák demokratikus erőkkel együtt a Magyar Koalíció Pártja is kormányozta az országot, egyfajta empátiát, toleranciát ébreszt a szlovákokban a magyarokkal szemben. Sajnos most csalódnom kellett” – nyilatkozta lapunknak adott interjújában Szigeti László újdonsült oktatási miniszter, aki úgy látja, hosszabb időre van szükség ahhoz, hogy senki ne kapja fel a fejét Szlovákiában, ha a kulturális vagy az oktatási tárca élére magyar politikus kerül. Mint ismeretes, a Kereszténydemokrata Mozgalom a múlt héten kilépett a pozsonyi kormánykoalícióból, lemondtak miniszterei, s ennek következtében az idő előtti választásokig erősödött a Magyar Koalíció Pártjának pozíciója a szlovák kormányban.

Neszméri Sándor
2006. 02. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gondolt-e arra az elmúlt hónapokban, hogy miniszterként fejezi be a választási ciklust?
– Nem hónapokkal, napokkal ezelőtt, sőt sosem gondoltam arra, hogy én bármikor is Szlovákia oktatási minisztere leszek. De az élet, vagyis a politika így hozta, meg kell birkóznom a feladattal.
– Igen, csak hát még ki sem nevezték, az önmagát kulturális szervezetnek mondó, magyarellenes Matica slovenská is meg Ján Slota nemzeti párti elnök is tiltakozott az ellen, hogy magyar politikus irányítsa az oktatásügyi tárcát. Ön szerint mikor lesz újra magyar oktatásügyi miniszter Szlovákiában?
– Bevallom őszintén, azt gondoltam, hogy az a hét és fél év, ami a meciarizmus óta eltelt, amikor is a szlovák demokratikus erőkkel együtt a Magyar Koalíció Pártja is kormányozta az országot, egyfajta empátiát, toleranciát ébreszt a szlovákokban a magyarokkal szemben. Sajnos most csalódnom kellett, úgy látom, ennél sokkal hosszabb időre van még szükség ahhoz, hogy senki ne kapja fel a fejét Szlovákiában, ha mondjuk a kulturális vagy az oktatási tárca élére magyar politikus kerül. De azért bizakodó is vagyok, hiszen végül is most ez megtörtént, s igyekszem a következő hetekben úgy dolgozni, hogy bizonyítsam, kinevezésemmel semmiben nem sérültek Szlovákia érdekei, sőt irányításommal legalább olyan jól fog működni a hivatal, mint ez idáig, esetleg még jobban.
– Nem sok ideje van a bizonyításra, mindössze négy hónap. Mire elég ez, miniszter úr?
– Legalább hússzor hallottam az elmúlt órákban ezt a kérdést, és való igaz, aki ismeri a szlovákiai jogalkotási rendet, az tudja, hogy gyakorlatilag új törvények kidolgozására és elfogadtatására egyszerűen nem elég ez az idő. Éppen ezért az én elképzelésem az, hogy az eddig elfogadott reformokat kell megvalósítani, finomítani, pontosítani, mert így elérhető, hogy a reformok ne csak elméleti síkon éljenek, hanem meg is valósuljanak. Nagyon fontosnak tartom, hogy biztosítsam a hivatal és az összes oktatást szolgáló intézmény jó működését, azok finanszírozását. S ami különösen fontos szakmai kihívás, hogy zavarmentesen tudjuk lebonyolítani Szlovákiában a középiskolai felvételi vizsgákat, valamint az érettségiket, mivel ezen a téren tavaly komoly gondok mutatkoztak az országban, még diáktüntetések is voltak, mert meg kellett ismételni a matematikai írásbeli érettségi vizsgát. Azt hiszem, ezenkívül másra nem lesz idő.
– Szlovákiában a napokban érnek véget az általános iskolai beiratkozások, de már most tudni lehet, hogy a magyar szülők húsz százaléka nem anyanyelvi iskolába íratta gyermekét. Ön szerint mi ennek az oka, és miként lehetne ezen változtatni?
– Először is szeretném hangsúlyozni, hogy miniszterként az öszszes szlovákiai oktatási intézményt szolgálom, nem teszek, nem tehetek kivételt. Ráadásul a felvetett probléma igen összetett, s nem hiszem, hogy minisztériumi vagy általában hivatali szinten kezelni lehetne. A döntés a szülők kezében van, s köztük sajnos még mindig él az a tévhit, hogy a gyermek csak akkor érvényesül, ha szlovákul tanul. A szlovákiai magyar iskolák igen magas szintű oktatást biztosítanak, jól felszereltek, és modern oktatási módszereket alkalmaznak, minden felmérés azt igazolja, hogy országosan is átlag felett készítik fel a diákjaikat a továbbtanulásra, az életre. Talán ezt kellene folyamatosan bemutatni, propagálni – folytatva például a beiratkozási programot, amit iskoláink a Rákóczi Szövetség segítségével kezdtek meg az elmúlt években. És ez a munka nem eredménytelen. Nekem meggyőződésem, hogy a szlovákiai magyar iskolák már a közeljövőben az eddigieknél is sikeresebben szólítják majd meg a szülőket, mert eredményeik erre engednek következtetni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.