Azt javasolta tegnap az Európai Bizottság (EB), hogy automatikusan váljon védelmi övezetté az a terület, ahol a madárinfluenza H5 jelű vírustörzse felbukkan. Jelenleg a hatóságok minden esetben külön megvitatják, milyen intézkedéseket hozzanak. Az EB mindemellett megnyugtatónak ítélte azokat az intézkedéseket, amelyeket az EU tagországai tettek az elmúlt napokban felbukkant madárinfluenzás esetek miatt.
Belgiumban azt gyanították, hogy madárinfluenzában pusztult el az a hattyú, amelynek tetemét, egy flandriai mocsaras környéken találták meg a hét végén – írta tegnap több flamand napilap. Az illetékes állat-egészségügyi hatóság első vizsgálatai azonban negatív eredménnyel zárultak. Ismeretes: vándormadarak tetemében Olaszországban, Görögországban és Szlovéniában is kimutatták a hét végén a vírust, illetve a még nem EU-tag Bulgáriában is újabb fertőzött hattyúra bukkantak – összegezte a távirati iroda. Házi szárnyasok között az unió területén még nem leltek fertőzött példányt.
Törökországban tegnap huszonnyolc katonát szállítottak kórházba madárinfluenza gyanújával. A betegségre utaló tünetekkel került kórházba egy vadász Görögországban is, de nála a vérvizsgálat negatív eredményt hozott.
Az Olaszországban is jelen levő madárinfluenza ellenére nem veszik ki a szárnyas ételeket a torinói olimpiai falu menüjéből. A La Repubblica szerint a betegség hírére némi feszültség alakult ki a sportolók között. A H5N1 vírust a hét végén a déli országrészben mutatták ki hattyúkban és vadmadarakban. Amint a kórokozót regisztrálták, az olaszok a felbukkanás körzetében három kilométeres védekezési övezetet jelöltek ki, további hét kilométer széles területet pedig megfigyelés alá helyeztek. Az intézkedéseket az ENSZ élelmezési szervezete dicséretesnek és követendő példának nevezte. Romániában a hatóságok vesztegzár bevezetését tervezik a Konstanca megyei Topraisar településen a bolgár határ közelében, miután azonosították a H5-ös vírust harminc elhullott házi szárnyas tetemében. Eközben a román kormány tegnap bejelentette: negyvenötről hetvenszázalékosra növeli fél évre a behozott baromfira kivetett adót, az intézkedést az EU is jóváhagyta.

Századvég: A magyarok szerint a politikában és a médiában nincs helye külföldi beavatkozásnak