Nem nyújt lehetőséget a német igazságszolgáltatás a kormánynak arra, hogy a nemzetközi terrorizmus elleni harcban kövesse az amerikai példát, és közvetlen veszély esetén akár saját állampolgárainak életét is feláldozza a támadás megakadályozására. Az alkotmánybíróság ugyanis hatályon kívül helyezte az úgynevezett „légibiztonsági törvény” legkényesebb pontját: annak a lehetőségnek az alkalmazását, hogy egy, a hazai légtérben eltérített polgári gépet a légierő vadászgépei lelőhetnek, mielőtt az a New York-i Világkereskedelmi Központ tornyait megsemmisítő akcióhoz hasonlót hajthatna végre. A parancsot a védelmi miniszter adhatta volna ki.
Otto Schily, a tavaly ősszel leváltott szociáldemokrata/Zöldek koalíció belügyminisztere terjesztette be a törvényjavaslatot, a különösen veszélyes terrortámadás feltartóztatásának utolsó lehetőségeként azzal céllal, hogy további emberéleteket mentsenek meg. A parlament hat képviselője akkor jogi úton igyekezett elejét venni e megoldásnak. Az alkotmánybíróság most elfogadta keresetüket, arra hivatkozva, hogy Otto Schily terve megsérti a köztársaság alaptörvényét. Az alkotmány ugyanis erre nem nyújt lehetőséget. Az „életet az életért” mérlegelést a bírák nem tették magukévá, mert szerintük az élet joga és az emberi méltóság sérthetetlen.
Az alkotmánybíróság döntése roppant kínosan érinti a kormányzatot a nyári labdarúgó-világbajnokság biztonsági intézkedései miatt. Wolfgang Schäuble belügyminiszter ugyanis a rendőrség mellett a Bundeswehr bevetését szorgalmazza, míg az SPD, az FDP és a Zöldek elutasítják azt. Az Angela Merkel vezette nagykoalíciós kormány az alkotmánybíróság döntésére várt végleges álláspontja kialakításához.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben