Uniós harc a füstölgők ellen

Mind több nyilvános helyről szorulnak ki a dohányosok Európa országaiban. Legutóbb Nagy-Britanniában fogadtak el törvényt, amely szerint a jövő év közepétől tilos rágyújtani az éttermekben, a vendéglőkben és a sörözőkben. Az EU Bizottságának becslése szerint a tagállamokban évente több mint félmillióan halnak meg dohányzással összefüggésbe hozható betegségekben.

MN-összeállítás
2006. 02. 17. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Európa egyre több országában korlátozzák a dohányzást nyilvános helyen. Legutóbb kedden Nagy-Britanniában szigorítottak: a parlament alsóháza által elfogadott törvény a jövő év közepétől az öszszes vendéglátóhelyen betiltja a füstölgést – jelentette az MTI. Az első fokon 384:184 arányban megszavazott javaslat értelmében nem szabad rágyújtani az éttermekben, a vendéglőkben és a sörözőkben. A képviselők többsége azt a kompromisszumos javaslatot sem volt hajlandó elfogadni, hogy a tilalom alól mentesüljenek legalább azok a pubok és magánklubok, amelyekben nem szolgálnak fel ételt. A jogszabálytervezetet további vitára a lordok háza elé utalják.
Középületekben, éttermekben, kávéházakban, bisztrókban például Írország, Olaszország, Svédország és Spanyolország már betiltotta a dohányzást.
Írország volt az első 2004 áprilisában az Európai Unió tagországai közül, amelyik jelentősen megszigorította a dohányzás elleni törvényeket – emlékeztetett a távirati iroda. Azóta a zöld szigeten tilos munkahelyeken dohányozni, ami elsősorban az országban működő tízezer pubot érintette kellemetlenül. Pubok, bárok és éttermek tulajdonosai akár háromezer euróra is büntethetők, ha vétenek a törvény ellen.
Időközben más országokban is hasonló törvények léptek hatályba vagy vannak előkészületben. Ausztriában és Németországban viszont a dohányosok, legalábbis egyelőre, kíméletet élveznek: e két állam még nem tervezi a dohányzás általános betiltását törvényi úton. Ausztriában 2005 elején olyan törvénymódosítás született, amely tiltja a dohányzást középületekben, tavaly december 31. óta pedig az osztrák pályaudvarokon tilos dohányozni.
Ellentétben viszont Írországgal, Svédországgal, Norvégiával és Olaszországgal, az osztrák gasztronómia kivételt élvez a dohányzási tilalom alól. Az éttermek negyven százalékát – önként vállalt kötelezettség alapján – 2007. január 1-jéig kell dohánymentessé tenni.
Az EU Bizottságának becslése szerint a tagállamokban évente több mint félmillióan halnak meg dohányzással összefüggésbe hozható betegségekben. Ezért Európa hadat üzent a dohányzásnak: 2005 tavaszán beindult a dohányzásellenes Help-kampány, amelyre 2008-ig 72 millió eurót fordíthatnak. Televíziós reklámokkal és internetes honlapokkal főleg fiatalokat szándékoznak leszoktatni káros szenvedélyükről.
Minden fáradozás ellenére azonban a bírálók kettős erkölcsi mérce alkalmazásával vádolják az uniót, mivel az európai dohánytermesztők még tavaly is egymilliárd eurónyi segélyben részesültek. A brüsszeli bizottság azonban tavaly nyáron bejelentette, hogy idén csökkenti az összeget.



Elnéző hazai jogszabályok. Hazánk a huszonöt tagállam közül a tizenegyedik helyezést kapta az Európai Unió dohányzásellenes tevékenységről készített tavalyi felmérésében – mondta lapunknak Szilágyi Tibor, a Magyar Dohányzásellenes Koalíció vezetője. A szakember hozzátette: számos ponton gyengeségeket is feltárt a vizsgálat. A cigaretta árképzésénél például még nem értük el az uniós adószintet. Az EU 57 százalékos adót ír elő, Magyarország azonban még 54,8 százaléknál tart. Hazánk 2002-ben halasztást kért az uniótól, így csak 2009 januárjában kell az emelést bevezetni. Pedig ha tíz százalékkal nőne az adószint, az hat százalékkal csökkentené a dohánytermékek fogyasztását. A Világbank becslései alapján egy év tízszázalékos adóemelésének elmulasztása 2181 ember halálát okozza egy hazánkkal azonos méretű országban – magyarázta Szilágyi Tibor, aki lemaradásként említette az eddig kidolgozott jogszabályokat is. E tekintetben még ma is az Orbán-kormány teljesítményéből élünk, hiszen a tavaly decemberi, a nem dohányzók érdekében bevezetett szigorítás is csak az óvodákra terjedt ki. A közterületeken, munkahelyeken és éttermekben továbbra is lehet dohányzóhelyeket kijelölni. A magyarok nyolcvan százaléka támogatta volna tavaly a dohányzás betiltását a közintézményekben, ez mégsem került be a decemberi jogszabály-módosításokba. A szakértő hozzátette: a dohányzásellenes küzdelem finanszírozásában az állam tavaly egyáltalán nem vállalt szerepet, és ezért nem zajlott e területen tájékoztató kampány, de még kutatás sem. Petíciót intéztünk tavaly a hazai politikai élet vezetőihez és az illetékes hatóságokhoz a munkahelyi dohányzás betiltásáért. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök megköszönte, az egészségügyi miniszter üdvözölte lépésünket – mondta Szilágyi Tibor. Szerinte még a 2009-es adóemelés dátumát is kitolni szándékozó dohányipar lobbizása mellett feltehetőleg a magyar orvosok többsége is ellenezte a módosítást, mivel hatvan százalékuk dohányos.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.