Vajdasági vita az autonómiáról

H Á T T É R Jövő hét végén Bácsfeketehegyen tartják meg a Civil Mozgalom által szervezett tanácskozást, amelynek célja a közös délvidéki magyar autonómiakoncepció kidolgozása. A szervezők a pártokon kívül a civil szféra képviselőire is számítanak. A tanácskozás résztvevői kinevezik azt a szakértői bizottságot, amely az összejövetelt követő néhány hét alatt kidolgozhatná a dokumentumot.

Sebestyén Imre
2006. 02. 16. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már hosszabb ideje folyamatosan válsághelyzetekben keresi problémáinak rendezését a délvidéki magyarság. Az időnként kedvező politikai – vagy éppen történelmi – lehetőségként értékelt szituációk rendre kihasználatlanok maradnak, vagy még megnehezítik a jogokért folytatott harcot, vagy éppenséggel súlyos csapást hoznak e kisebbségre, amely az egyik államalakulatból a másikba csöppent, háborúkat vészelt át, hogy végül egy fontosabbnak tartott válságrendezés margójára szoruljon megoldatlan problémája.
Nem csoda tehát, ha az átfogó rendezésre irányuló erőfeszítések eredményeit igyekeznénk értékelni – elsősorban természetesen a legfontosabbra, a megtartó autonómiára gondolva –, akkor a kudarc lenne az első szó. Ami nem jelenti azt, hogy a kisebbségi élet számos területén nem értek el – igaz, nem mindig tartós – sikereket. Érdekes módon a legilletékesebbek, akik ez ügyekben véleményt mondhatnának, tehát maguk a kisebbségi politikusok gyakran a legeltérőbben értékelnek. Attól függően, hogy részesei voltak-e a hatalomnak, s politizálásuk nyomán jöttek-e, jöhettek-e volna létre eredmények. Miközben a Vajdasági Magyar Szövetség a Magyar Nemzeti Tanács működésében az autonómia gyakorlati megvalósulását látja, a többi kisebb párt még a testület legitimitását is megkérdőjelezi.
A vajdasági magyarok képviselői 2001-től részt vesznek a végrehajtó hatalomban, ám újabban csak a hatáskörében alaposan korlátozott tartomány szintjén. Belgrád már nem tartja fontosnak, hogy a legnagyobb kisebbség képviselőit beemelje a kormányba, mint Zoran Djindjics tette korábban.
Természetesen örökös vita, hogy a közösségnek az érdeke vagy csak egy kisebbségi politikai elitnek szerepet vállalni a végrehajtó hatalomban, s tesznek-e a politikusok kompromisszumokat a hatalom – szerintük a közösség számára is fontos – megtartása érdekében a kisebbségi nemzeti alapérdekekért folytatott küzdelem esélyeinek kárára. A kérdés, igaz, úgy is feltehető, hozott-e eredményt a kisebbségnek, hogy képviselői miniszterek voltak, hiszen a kisebbségi követeléseket ahhoz a kormányhoz intézték, amelynek ők maguk is tagjai voltak. Természetesen igen. A valódi kérdés az, hogy elősegítette-e az autonómia ügyét a hatalomban való részvétel.
A szerb kormánynak a milosevicsi rezsim bukását követően szüksége volt demokratikus arcot mutatni, ám az igazi, működő autonómiára vonatkozó követeléseknek a legkevésbé sincs szándékában eleget tenni. Pedig ebben lenne a megoldás. Az autonómia demokratikusan választott szervei autentikusan képviselhetik a kisebbség érdekeit a kormánynál, a magyarok által választott, szavatolt számú képviselő pedig a parlamentben, s mindeközben maguk intéznék dolgaikat a kultúra, oktatás területén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.