A végsőkig kitart az ügyészség

A nyilvánosság részletes tájékoztatása helyett a Legfőbb Ügyészség ismét a kormánypárti Népszavában ismertette jogi álláspontját. Deutsch-Für Tamásnak a Gyurcsány Ferenc kormányfő családi cégével szemben tett feljelentéséről azonban még mindig nem döntöttek, holott erre törvény kötelezi az ügyészséget.

Munkatársainktól
2006. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szombati számában a Népszava ezt írja: a Legfőbb Ügyészség kitart azon álláspontja mellett, hogy Deutsch-Für március 8-án benyújtott feljelentését megismételt panasznak minősíti. A Legfőbb Ügyészség szerint a törvény nem zárja ki, hogy egy ügyben megismételt panasszal éljenek, amely elbírálásának az ügyészség szerint nincs határideje. Ezen állásponttal ellentétben azonban a büntetőeljárási törvény egyértelműen és kifejezetten megtiltja, hogy egy jogerősen elbírált ügyben ismételten panaszt nyújtsanak be (lásd keretes írásunkat). Ezt követeli meg a jogbiztonság is, hiszen így előfordulhatna, hogy egy ügyet soha nem lehetne lezárni, mert mindig újabb és újabb jogorvaslattal lehetne élni a jogerős határozattal szemben.
Az ügyészség eddig arra a kérdésre sem adott választ, hogy ha álláspontja megfelelne a törvényeknek, akkor egy jogerősen eldöntött ügyben vajon hányszor lehetne megismételt panaszt benyújtani. Kétszer, tízszer, s ki határozná meg a megismételt panaszok számát? Mivel azonban a büntetőjog a megismételt panasz jogintézményét nem ismeri, sőt kifejezetten tiltja annak alkalmazását, erre a kérdésre jogszerű válasz nem adható.
*
Természetesen felmerülhet bűncselekménygyanús ügyekben olyan helyzet, hogy a feljelentés elutasítása után derülnek ki újabb tények, kerülnek elő újabb bizonyítékok, amelyek más megvilágításba helyezik a korábban már vizsgált ügyet. Az ilyen új körülményeket tartalmazó beadványt a törvény szerint a nyomozó hatóságnak új feljelentésnek kell tekintenie, és három napon belül határoznia kell a nyomozás megindításáról. A kormányfő családi cége, a Fittelina Kft. esetében is ez a helyzet. Deutsch-Für az első feljelentésének elutasítása után olyan új dokumentumok birtokába jutott, amelyek egyértelműen cáfolják azt az ügyészi feltételezést, hogy a Fittelina ráépítés jogcímén megszerezte Gyurcsányék családi villájának tulajdonjogát, és ezért nem történhetett adócsalás. A képviselő a nyilvánosság előtt is bemutatott több okiratot – köztük a II. kerületi önkormányzat és Gyurcsány anyósának, Apró Piroskának a jognyilatkozatát –, amelyekből kiderül, hogy a Fittelina Kft. nem volt a Szemlőhegy utcai ingatlan tulajdonosa.
Deutsch-Für az új bizonyítékok alapján nyújtott be március 8-án feljelentést a Fővárosi Nyomozó Főügyészséghez. A feljelentést március 9-én áttették a Fővárosi Főügyészséghez, amelyik már több mint két hete nem bírálta el azt. A képviselő arról a sajtóhírről sem kapott hivatalos tájékoztatást, amely szerint a Legfőbb Ügyészség megismételt panasznak minősítené beadványát. Deutsch-Für március 20-án bejelentéssel fordult Polt Péter legfőbb ügyészhez, és azt kérte, hogy mielőbb intézkedjen a törvényesség helyreállításáról, azaz a feljelentése jogszerű elbírálásáról. Azt is kérte a törvényesség legfőbb őrétől, hogy a közvélemény hiteles tájékoztatása céljából mielőbb korrigálják a sajtószóvivő – a megismételt panaszra vonatkozó – jogellenes kijelentéseit. A legfőbb ügyész a mai napig nem válaszolt az országgyűlési képviselő beadványára. Lapinformációk szerint azonban a Legfőbb Ügyészség változatlanul kitart jogellenes álláspontja mellett, és megismételt panasznak tekinti a feljelentést, amelyet határidő nélkül kíván elbírálni.
Jogi szakértőink szerint az ügyészség nehéz helyzetbe került. A nyomozó hatóság nyilvánvalóan nem teheti meg, hogy figyelmen kívül hagyja a képviselő feljelentésében benyújtott új bizonyítékokat, hiszen azokat Deutsch-Für a nyilvánosságnak is bemutatta, megismerhetővé tette sajtótájékoztatóján. A nyilvánosság elé tárt dokumentumok alapján viszont az ügyészségnek egyértelműen el kellene rendelnie a nyomozást különösen nagy értékű adócsalás és magánokirat-hamisítás bűncselekményének gyanúja miatt a kormányfő családi cégének ügyében. Az ügyészség mivel az okiratokról nem mondhatja, hogy nem léteznek, feltételezhetőleg legalább időlegesen megpróbálja elkerülni az elkerülhetetlent, azaz a döntés kitolásának érdekében létrehozta a jog által nem ismert megismételt panasz jogintézményét. Árulkodó jele az ügyészség jogsértő magatartásának az a tény, hogy sem a nyomozó szerv, sem Polt Péter legfőbb ügyész hivatalosan írásban nem reagál a képviselő beadványaira. A megismételt panasz nem létező jogintézményének felállításával az ügyészség megpróbál a végsőkig, de feltehetőleg legalább a választásokig kitartani, és visszatartani a miniszterelnök bűncselekménygyanús családi ügyletében a büntetőeljárás megindítását.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.