George W. Bush amerikai elnök és Manmohan Szingh indiai kormányfő tegnapi újdelhi találkozójukon végleges formába öntötték a Washington és Újdelhi között tavaly megkötött, sokak szerint vitatható elvi megállapodást a békés célú nukleáris együttműködésről. A megállapodás értelmében az amerikaiak lehetővé teszik, hogy India hozzáférést kapjon az amerikai polgári nukleáris technológiához. Az amerikai segítség fejében Újdelhi vállalja, hogy különválasztja katonai és polgári célú atomprogramját, emellett lehetővé teszi a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) számára, hogy ellenőrizze az atomenergia polgári hasznosítására szolgáló létesítményeit.
Indiának egyetlen ország sem szállít nukleáris technológiát és hasadóanyagot azóta, hogy az ország 1998-ban kísérleti jelleggel atomrobbantásokat hajtott végre. Az Egyesült Államok most ennek a nemzetközi bojkottnak vetett véget. A nukleáris egyezségre azonban áldását kell adnia az amerikai kongresszusnak is, mivel egy amerikai törvény tilalmazza, hogy Washington olyan országnak szállítson atomtechnológiát, amely nem írta alá az atomsorompó-szerződést. Ilyen ország India is. Szakértők szerint az amerikai–indiai megállapodás azt sejteti, hogy Washington kettős mércét alkalmaz, hiszen Irán esetében ellenzi a nukleáris törekvéseket.
Miközben a két ország vezetői a megállapodás megszületését ünnepelték, Újdelhiben több ezren tüntettek Bush indiai látogatása ellen. A transzparenseken a „barbár” amerikai elnököt felszólították, hogy minél előbb utazzon haza.

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat