Bírálják a kormányt a hazai kertészek

A kertészet fejlesztésével ugrásszerűen növekedhetne a foglalkoztatás, minthogy ez a mezőgazdaság egyik legmunkaigényesebb ágazata. Ehhez azonban a kormány részéről szemléletváltásra lenne szükség, amire a jelenlegi kabinet nem mutat hajlandóságot. Intézkedéseivel, hibás döntéseivel csak gátolja azt, hogy jobbra forduljon a zöldségtermesztők helyzete.

Bálint József
2006. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezekről volt szó azon a nemrég Szentesen megrendezett szakmai tanácskozáson, ahol a zöldségtermesztők problémáiról tárgyaltak. Az előadók emlékeztettek arra, hogy évekkel ezelőtt, amikor több geotermálkutat fúrtak Szentesen és környékén, s a meleg vizet fóliasátrak, üvegházak fűtésére használták, a térség a kertészek paradicsomává vált. A jelenlegi energiaárak mellett még nagyobb szükség lenne a termálvízre, hiszen ez lényegesen olcsóbbá teheti az üvegházi zöldségtermesztést, de ebben a választási ciklusban a jogalkotók ennek lehetőségét döntésükkel kizárták.
Farkas Sándor fideszes országgyűlési képviselő arról számolt be, hogy nemrég Brüsszelben járt, ahol az Európai Unió bizottságának néhány tagjával tárgyalt. Miután a Dél-Alföld kitörési pontjaként a kertészet fejlesztéséről beszéltek, megemlítette vendéglátóinak, hogy Magyarországon a jelenlegi kormány milyen gátat szabott a termálvíz hasznosításának, amikor kötelezővé tette annak visszasajtolását, s a szankcionálásról is jogszabályt alkotott. A brüsszeli bizottság alternatív energiákkal foglalkozó igazgatóságának vezetője egyértelműen megállapította, hogy ez ellentétes az Európai Unió törekvéseivel.
A geotermikus források tekintetében hazánk a második helyen áll a világon, de ami a felhasznált menynyiséget illeti, a hetedik helyen vagyunk. A rendelkezésre álló kapacitás az ország területének jelentős részén, de főként a Dél-Alföldön kiváló lehetőséget adhat a zöldségtermesztési ágazat fejlesztésére. A témához kapcsolódva Szita Gábor, a Magyar Geotermális Egyesület elnöke kifejtette, hogy amíg nem változtatják meg a jelenlegi jogszabályokat, a termálvíz hasznosításának elterjedéséről aligha lehet beszélni. A törvény ugyanis az új kutak esetében előírja a visszasajtolást, ami rendkívül költséges. Ezt annak idején azzal indokolta a jogszabály előterjesztője, hogy a környezetszenynyezés megakadályozása miatt van szükség ilyen törvény elfogadására. Azt azonban mindmáig senki nem tudta bizonyítani, hogy a vissza nem sajtolt termálvíz milyen ártalmakat okoz.
Az új kormányra vár, hogy az ilyen és hasonló anomáliákat megszüntesse – mondta Nógrádi Zoltán fideszes parlamenti képviselő. Ezt mihamarabb meg kell tenni, mert a kertészet valóban nagyobb odafigyelést érdemel, hiszen fejlesztésekkel fokozható a jövedelmezhetősége, ezenkívül munkahelyteremtés szempontjából sem elhanyagolható ágazatról van szó.

Drágulhat a zöldség-gyümölcs. A forint gyengülése miatt drágulhatnak itthon az import zöldségek-gyümölcsök – állítják szakértők, akik a nemzeti valuta értékvesztése miatt hét-nyolc százalékos fogyasztóiár-növekedéssel számolnak. Ám az áremelés várat magára, mert a nagykereskedők még nem hárították át azt a kereskedelmi láncokra, de egy, a Világgazdaságnak nyilatkozó importőr arra is felhívta a figyelmet, hogy az új árak hamarosan megjelenhetnek a standokon is.
Tudomásunk szerint a hipermarketek még nem emelték áraikat. Ezt az értesülést megerősítette Danks Emese is, aki munkatársunknak elmondta, változatlan áron kínálják vásárlóiknak a primőr zöldséget és gyümölcsöt.
– Az ágazat szempontjából a lehető legrosszabbkor jött a forintgyengülés, mert az kedvezne az exportnak, de egyelőre nincs áru, amit ki lehetne vinni az országból. Számunkra pech, hogy mindez akkor következett be, amikor még nem indult be a hazai termelés – helyezte más megvilágításba a témát Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója. A szakember elmondta, jelenleg a fogyasztói kínálatnak csak a 30 százalékát teszi ki a hazai termelés, az áru többi része importból származik, s ezért termelésünk nem tudja egyensúlyozni az esetleges árnövekedést. Az arányok május során változnak, nyáron pedig már 80-20 százalékra fordulnak, mert addigra a hazai termelés is beindul. Mindezek figyelembevételével Mártonffy Béla úgy véli, nem szökik egekbe a zöldség-gyümölcs ára. Szerinte éves szinten három-négy százalékos fogyasztóiár-növekedésre lehet számítani, de egy ekkora drágulás benne van az inflációs várakozásokban. (N. O.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.