Ötezer autót loptak el tavaly a fővárosban, ebből négyszázharmincnyolcat megtaláltak. A legveszélyesebb területek a nagy lakótelepek, a legtöbb kocsit a III., a XIII. és a XIV. kerületből viszik el – tájékoztatott tegnap a Budapesti Rendőr-főkapitányságon Tóth Gábor, a főkapitány bűnügyi helyettese és Pásztor Attila, a gépjárműbűnözés elleni osztály vezetője. A tavalyi adat a legkedvezőbb az elmúlt tizenkét év statisztikájában: 1996-ban kötötték el a legtöbb autót, csaknem tizenkétezret, 1998 óta viszont a jogszabályok szigorítása és a bevezetett rendőri intézkedések eredményeképp csökken az ellopott járművek száma. Az eltulajdonított kocsik negyven százalékának volt cascója, a többinek azonban nem, és az összes jogtalanul elvitt jármű negyvenhárom százalékát adósság terhelte.
A gépjárműlopások miatt tavaly indított eljárások harmincnégy százalékában kiderült, hogy valójában az autó nem tolvajok kezére került, hanem a tulajdonos vagy más lízingcsalást, hitelsértést akart fedezni a rendőrségi bejelentéssel. Szervezett bűnözői csoportok, gyakran fiktív cégek közbeiktatásával és a márkakereskedések dolgozóival együttműködve, hajléktalanokat, kiszolgáltatott embereket strómanként alkalmazva vásároltatnak részletre autókat. A járműveket vagy azonnal külföldre viszik, vagy még itthon alkatrészeikre szedik. Egy magyar hálózat azért bukott le Svédországban a közelmúltban, mert két ugyanolyan típusú, új, egymást követő sorrendű rendszámmal felszerelt autó egy időben lépte át a határt. Ez a szokatlan jelenség szúrt szemet az illetékeseknek. Szintén a közelmúltban a nyomozók lelepleztek egy olyan illegális budapesti bontót, amelynek mérete megegyezett egy kisebb repülőgéphangáréval. Az új autókból kiszerelt alkatrészeket újracsomagolták és értékesítették. Az itt talált készletből a rendőröknek eddig 121 kocsit sikerült azonosítaniuk.
A gépkocsilopások felderítése január elseje óta a kerületi kapitányságok hatáskörébe került, így a bejelentések után hamarabb kezdődhet a nyomozás.

Egyre nagyobb bajban van Ruszin-Szendi Romulusz, akár tíz évet is kaphat