Díszpintyek

Csontos János
2006. 03. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zuschlag János, a holokauszttal viccelődő virtuális pártépítő a tévés botrányát követően még dicséretes gyorsasággal eltűnt a politikai balfenéken: úgy kitették a szűrét az MSZP élcsapatából, hogy azóta sem tudott visszakapaszkodni. Ám időközben nőtt az ingerküszöb: a Köztársaság téren immár zsidózni is bocsánatos bűn, ha a kampányérdek úgy kívánja. Ki tudja: ősszel Zuschlag talán már kampányfőnök is lehet.
Rogán Antal a Nap-kelte vasárnapi adásában teljes joggal kifogásolta, hogy 24 óra elteltével sem került le Pásztor Tibor szocialista önkormányzati képviselő internetes blogjáról a zsidózó megjegyzés, s az MSZP vezetői fülük botját sem mozdították a penetráns ügyben. Rogán szerint a kormánypártok úgy vélik, hogy MSZP-snek meg SZDSZ-esnek szabad nyíltan zsidóznia. A tévés nyilatkozat időpontjában Pásztor blogján ezenkívül az a fényképfelvétel is változatlanul megtekinthető volt, amely Rogánt Dávid-csillaggal a homlokán ábrázolja. A lavinát az indította el, hogy a magát zsidó identitásúnak valló szocialista blogger az egyik bejegyzésében „a Fidesz kettes számú díszzsidója” kifejezést használta, utóbb Hiller István pártelnök nyilatkozatából kiderült: a „kettes számú díszzsidó” Deutsch-Für Tamásra vonatkozott. Később Pásztor törölte ugyan a sértő kifejezést, de megcsillagozva a lap alján hozzáfűzte: „A díszzsidó szót az érintett érzékenysége miatt töröltem.” Azaz úgy törölte, hogy megismételte.
Ez a történet végtelenül pitiánernek tetszik, de nem az. Arról tudósítja a gyanútlan választópolgárt: amit évtizedek óta igyekeznek a fejébe verni (hogy az antiszemitizmus a jobboldal kizárólagos sajátja), nem felel meg a valóságnak. Lám, a baloldalon számon tartják, melyik politikus milyen származású, és zsidó származású baloldali politikus leplezetlen zsidózást (bocsánat: díszzsidózást) is megengedhet magának. Ráadásul a zsidó emberek között is különbséget tesznek politikai hitvallás szerint, azt sugalmazva: rendes zsidó magyar ember csak baloldali lehet; ha pedig – a történelmi előképek tekintetében nem példátlan módon – konzervatív érzelmű, már eleve a „dísz-” előtagot érdemli ki. Márpedig az antiszemitizmus attól még antiszemitizmus, ha amúgy magát baloldalinak vagy zsidó identitásúnak valló politikus hirdeti is. Az meg egyenesen félelmet, rossz emlékezetű aszszociációkat kelt, hogy a szerintük rossz oldalon álló zsidó honfitársainkat egyesek ráadásul még számozzák is. Vajon ki lehet az egyes számú? S ki a hármas, az ötvenkettes, a kétezerhatos?
Pásztor úr vélhetőleg soha nem lesz miniszterelnök (bár ezt a fölöttébb sajátos káderpolitikájú szocialistáknál igazából soha nem lehet tudni). Van viszont egy miniszterelnökünk, aki e tekintetben is folyamatosan feszegeti a kereteket, mind kijjebb tolja a tűrés határait. Amikor a zsinagógában a Megváltóról múlt időben beszélt, még csak mosolyogtunk: csupán a szokott tudatlanság, az ismert alkalmatlanság. Amikor azonban a személyi kultuszára építő választási kampányához náci struktúrájú jelszavakat választott, egyenesen Hitlertől kölcsönözve, már elkomorodtunk. Vártuk, mikor játssza ki a rasszista kártyát is. Amikor pedig a politikai kóbor kutyák telepre zárásával az általa elképzelt, koncentrációs táborokkal terhes jövendőt is megvillantotta, végképp elfogyott a humorérzékünk. Ha tegnap Hiller és Gyurcsány kinézett a Köztársaság téri palota ablakán, a lopakodó neonáci szellem újjászületése ellen tüntetőket láthatott (nem kóbor) kutyáik társaságában. Talán felmerült a benti urakban: lehet, hogy Pásztor elvtárstól mégis rövid úton meg kellene szabadulni?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.