Dobrev Klára és a mágikus szék

Kecskeméten egy csodálatos széket őriznek: mikor a Hozam Klub vendége volt, azon ült Gyurcsány Ferenc, s aztán végül miniszterelnök lett belőle. Csütörtök este Dobrev Klára, a felesége is ezen a széken foglalt helyet, szintén a klub vendégeként. A történelmi bútordarabot amúgy viccesen fel is kínálták a famíliának, hogy licitáljanak rá, ha nem akarják, hogy más is beleülhessen. A mintegy másfél órás szeánszon kiderült, hogy Gyurcsányék valóban „tehetősek”, de nagy a rokonság is, és hogy Feri kizárólag a benne buzgó tettvágy miatt vállalta a miniszterelnökséget. Klára pedig nem politikai, hanem értékkampányt folytat.

Szarka Ágota
2006. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eddig csaknem száz rendezvényt bonyolított le a kecskeméti Hozam Klub. Vendégük volt többek között Dávid Ibolya, Stumpf István, Matolcsy György és Orbán Viktor is – tesz hitet a függetlenség mellett Ballai József alapító. Mint mondja, a Hozam Klub egy zártkörű üzleti klub. Most is csak a 40-50 meghívott vehet részt a találkozón. Ahogy meséli, a klub annyira zártkörű, hogy mikor Orbán Viktor járt itt, egy ember 25 ezer forintot ajánlott, hogy bemehessen, de hiába. A kérdésre, vajon az üzletembereket most miféle üzleti szempont vezetheti, hogy Dobrev Klárával találkozzanak, csak annyit válaszol: egyszerűen kíváncsiak. Merthogy az esemény a Miniszterelnök-feleség a kampányban címen fut. Annyi bizonyos: csupa jól öltözött úr és hölgy érkezik az iparkamara székházába, köztük a környék politikai elitje: Balogh László szocialista országgyűlési képviselőjelölt baráti koalícióban a volt fideszes polgármesterrel, Szécsi Gáborral. Itt van egy MDF-es ügyvéd, és az Orbán-kormány egykori államtitkára is. No és persze az MSZP nőtagozatának elnöke kapott meghívást. Ő és más érdemesnek talált pártszimpatizánsok foglalhatták el a Klárához legközelebb eső asztalt.
Időközben Dobrev Klára kiszabadult az őt faggató riporterek fogságából. A meleg büfé szakácsainak sorfala között érkező miniszterelnök-feleséget taps köszöntötte. Ballai József, a házigazda elsőként arra a tényre hívta fel a közönség figyelmét: ha valaki rákeres az interneten a Dobrev Klára névre, 105 ezer találat jön ki, ami impozáns szám. Klára ezen maga is nagyon meglepődött. De mint kiderül, ez a nap is elég zsúfoltan telt számára: a Hozam Klub lett a befejezés. Ám, ahogy Klára fogalmazott, őszinte megtiszteltetés ez számára, és szerinte egy izgalmas és érdekes beszélgetés is kialakulhat itt. A jó szándék megvolt, ez egy percig sem kétséges, hiszen Klára hihetetlen lelkesedéssel számolt be az összegyűlteknek, hogy az Egészséges Településekért Alapítvány kurátoraként mit tesz a nemzet egészségének fejlesztéséért. A rákellenes küzdelemről, a közösségépítés fontosságáról szóló monológok azonban nem fordultak dialógusba: hiszen a Klára által megfogalmazott gondolatok közismertek, a legtöbb idevágó tankönyvben, női lapban, brosúrában olvashatók. Kiderült: három héten belül már másodszor jár Bács megyében, az alapítvány képviseletében. Csátalján arról értekezett eredményesen, hogyan lehetne a település – amely idén egy fillér pályázati pénzt sem tudott elnyerni – sikeresebb. Soltvadkerten egy mellrákellenes fórumon vett részt, ahol a rózsaszín karkötőket árulta, és a rákbetegek klubját igyekezett tető alá hozni. Kiskőrösön pedig már csak egy kis idő volt megállni, de annyira büszkék voltak a hátrányos helyzetű gyerekek integrálására szakosodott oktatási intézményre, hogy nem volt mit tenni. És Dobrev Klára – ahogy mondta – majdnem ott ragadt, látva a sok csillogó szemet.
A rendezvényen uralkodó tiszteletteljes méla unalmat némiképpen sikerült megtörni, mikor Klára a házigazda kérésére felelevenítette, milyen is volt Indiában diákként xeroxkészülékekkel házalni. És hogy ennek a vállalkozásnak Dobrev Klára édesapja egyáltalán nem örült. De Klára már akkor is öntudatos nő volt, úgyhogy nem engedett. Ahogyan most sem enged: tudja, hogy kiélezett választási küzdelem zajlik, de ő nem szeretné a politikai kampány miatt feladni az alapítványi kampányt, amit teljes szívével folytat. Igen, kampányol, de a jó ügyekért – mondja. Kampányolt másfél éve, egy éve, fél éve és most. Kampányolni fog fél év múlva és egy év múlva és még tovább.
Minden miniszterelnök-feleség a saját habitusa szerint vállal szerepet a közéletben: vannak, akiket kielégít a karitatív tevékenység, például a védnökösködés, de ő dolgozni szeret. És Feri – mint köztudott – egyébként is karitatív célra adományozza miniszterelnöki fizetését – hívta fel a nagyérdemű figyelmét. Az MSZP nőtagozatának elnöke megkérdezte, ugyan hogy bírja a politikai kampányt emberileg, anyaként. Erre Klára egy saját történettel rukkolt elő, amit egy szikszói önkormányzati képviselőtől hallott. Eszerint a nevezett képviselő édesanyja bekerült a kórházba, de egy fideszessel tették egy szobába. Nem szóltak egymáshoz, ám eljött a kínokat hozó éjszaka. És persze kiderült, hogy a két idős asszony egymásra van utalva. És ezután persze már szerették egymást. Így kellene ennek lennie az egész országban. Ő is ezért dolgozik. Még akkor is, ha vannak olyan dolgok, amit nem gondolt volna, hogy meg kell érnie, anyaként, politikusfeleségként. Merthogy ők olyan család, mint bármelyik másik. És ahhoz, hogy ezt az emberfeletti munkát bírják, szükség van a két fantasztikus nagymamára, Apró Piroskára és Katusra, akinek azt lehet mondani, vidd el a gyerekeket hétvégére. (Ennél a momentumnál néhányan azért összenéztek, az elszánt szocialisták közül is. A pápai panelba? Hol férnek el a kormányőrök?) Dobrev Klára csak akkor hőkölt meg egy kicsit, mikor a házigazda megkérdezte tőle: igaz-e, hogy a Gyurcsány család tavaly 220 ezer forintot költött naponta? Hozzátette, hogy ez az adat a Fidesz honlapján olvasható. Ez végre felszabadult, valódi derültséget váltott ki a közönség soraiban. Dobrev Klára aztán gyorsan lecsapta a poént:
– Igen, ennyi a jövedelmünk – mondta, hozzátéve azt is, erről a pénzről pontosan tudni, hogy miből származik, és szerinte ez a mai világban nem egy elhanyagolható dolog. Tehát: valóban tehetősek, de ettől függetlenül az életstílusuk egyáltalán nem különbözik a többiekétől. Nem az ő gyerekeik járnak a legdrágább ruhákban, az ő nevelésükben inkább az az elv érvényesül, hogy többet kell, és kevesebbet szabad – vigyázva arra, hogy ez az elv azért ne nyomorítsa meg a kis lelküket. Ez a jövedelem – mint hallhattuk – több felelősséget is takar. Egy nagy családban, ahol sok a rászoruló, elkél a segítség, legyen szó egyetemi tanulmányokról, esküvőről, lakásvásárlásról. De nem ez az elsődleges, hanem a lelki jelenlét. Neki például volt olyan nyara, hogy az egyik unokahúgával végig kémiát tanultak, mert a gyerek megbukott. Éppen ezért lehet tudni, hogy az ő férjét, Gyurcsány Ferencet miniszterelnökségében nem a pénz, hanem a benne lakozó hihetetlen tenni vágyás, akarás motiválja.
Mivel kérdések nem akadtak, egy úriember emelkedett szólásra, aki elmesélte a kecskeméti csodálatos szék történetét: ezen ült Gyurcsány Ferenc, majd most kedves felesége. Az úr kötelezettséget vállalt, hogy ezt a királycsináló széket még egy darabig őrzik, hogy más ne ülhessen rá, de ezzel együtt felkínálják a lehetőséget a Gyurcsány családnak a licitálásra. Dobrev Klára bájosan mosolygott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.