Földrengés pusztított Iránban

Legkevesebb hatvanhatan meghaltak, csaknem ezren megsérültek, amikor egymás után három, a Richter-skálán mérve 4,7–6,0-os fokozatok közötti földrengés rázta meg Irán nyugati részét tegnap reggel. A földlökések több mint háromszáz településen hatalmas károkat okoztak: az épületek harminc–száz százaléka vált a földdel egyenlővé.

MN-összeállítás
2006. 03. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egymás után három földrengés rázta meg csütörtökön éjjel, illetve tegnap reggel az Irán nyugati felében lévő Lorestan tartományt: a leggyöngébb 4,7-es, a legerősebb pedig 6,0-s magnitúdójú volt a Richter-skálán. A természeti csapásban a tartomány kormányzója, Mohammad Reza Mohseni-Sani becslése szerint legalább hatvanhatan vesztették életüket, és 988-an sérültek meg – jelentette a Reuters. A sebesülteket Doroud és Boroujerd város kórházaiba szállították, ahol a katasztrófa után akkora lett a zsúfoltság, hogy még a folyosókon is betegek fekszenek. Éppen ezért a hatóságok a környező régiók segítségét kérték.
A televíziós felvételek szerint hatalmas a pusztítás a térségben. Falvak dőltek romba, több helyen az emberek puszta kézzel kaparták a törmelékhegyeket, hogy túlélők után kutassanak. Hivatalos közlemények szerint a természeti csapás legalább 330 településen rombolt. Vannak helyek, ahol a házak harmada, máshol pedig az összes épület összedőlt. A lökések erejét jól jelzi, hogy már az első, leggyengébb is eltépte, széttörte a vezetékeket, így Lorestan tartomány nagy részében nem működnek a telefonok, nincs elektromos áram, szünetel a gázellátás. Az olajvezetékek állapotáról lapzártáig nem érkezett jelentés.
Irán elnöke, Mahmúd Ahmadinezsád elrendelte, hogy a katasztrófa sújtotta térségbe mentőalakulatokat küldjenek – jelentette az ország hivatalos hírügynöksége, az IRNA. A csapás jóval több áldozatot is követelhetett volna, azonban az első, leggyengébb rengés után többen az utcákra szaladtak, és sátrakban vészelték át az éjszaka fennmaradó részét, így élve túl a későbbi, nagyobb megpróbáltatásokat – közölte Ali Barani, a helyi katasztrófavédelem vezetője.
Irán nagyobb geológiai törésvonalon fekszik, ezért az ázsiai országban gyakoriak a földrengések – emlékeztetett a BBC. Körülbelül harmincegyezer ember vesztette életét, amikor 2003 decemberében a Richter-skála szerinti 6,7-es erősségű földrengés lerombolta Bám városát. Két évvel később, 2005 februárjában hatszázan haltak meg, amikor 6,4-es fokozatú földlökések pusztítottak a Kerman tartományban lévő Zarand város térségében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.