Kóka Keller nyomdokain

Bár elmarasztaló bírósági ítélet nem született, sőt még nyomozás sem indult, és feljelentés sem történt, Kóka János a Blikk című napilapnak adott interjújában kijelentette: súlyos visszaélések történtek a Széchenyi-terv kifizetéseinél. A miniszter szóvivője elismerte: a tárcánál jelenleg még csak vizsgálják az ügyet.

Szabó Eszter
2006. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha csak ránézek az általuk összehozott Széchenyi-tervre, égnek áll a hajam – nyilatkozta a Blikk napilap hétvégi számában Kóka János, aki a pályázati pénzek 2002-es választáskor történt kifizetéseivel kapcsolatban úgy fogalmazott: most esnek ki a csontvázak a szekrényből, súlyos visszaélések történtek. A gazdasági miniszter annak ellenére jelentette ezt ki, hogy az ügyben sem elmarasztaló bírósági ítélet, sem vádemelési határozat nem született, sőt még feljelentésre sem került sor. Kóka nyilatkozatának megalapozottságát firtató kérdésünkre Ábrahám Gergely, a miniszter szóvivője tegnap kitérő választ adott. Mint mondta, március 19-én jelentette be, hogy vizsgálatot indít bizonyos kifizetésekkel kapcsolatban, s a tárca ezen vizsgálatok eredményétől függően tesz majd feljelentést.
*
A Széchenyi-tervben 2002 végéig kiosztott pályázati pénzeket az Állami Számvevőszék (ÁSZ) 2003-ban leellenőrizte, szabálytalanságot és visszaélést azonban nem állapítottak meg a számvevők. Hiányosságként az ÁSZ mindössze a kiutalások ellenőrzésének szigorítása miatt bekövetkezett időcsúszást jelölte meg. Az esetleges visszaélésekkel kapcsolatban a számvevői ellenőrzés külön kiemelte a költségvetési pénzek védelmét, vagyis azt, hogy „a kiutaló szervek a támogatásokhoz biztosítékot, bankgaranciát vagy jelzálogjog-bejegyzést követeltek meg, s az előleg nem megfelelő elszámolása esetén visszafizetési kötelezettséggel éltek”. Mint ismeretes, a 2002-es kormányváltás után szintén kampány indult a Széchenyi-tervvel kapcsolatos állítólagos korrupció feltárására, s a vádaskodások éppen a számvevői jelentés közzététele után szűntek meg.
Kóka nyilatkozatára reagálva Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője elmondta, az eltelt négy év gazdaságpolitikai hibáiról Kóka János úgy próbálja elterelni a figyelmet, hogy minden alapot nélkülöző kijelentéseket tesz a Széchenyi-tervvel kapcsolatban. Megerősítette: ha a Fidesz kap bizalmat a választásokon, úgy 2007. január 1-jén új formában ismét elindítják a Széchenyi-tervet.
Tavaly novemberben a gazdasági miniszter Orbán Viktort vádolta meg azzal, hogy a privatizáció során külföldi befektetőt riasztott el. Az országgyűlési képviselők között nagy felzúdulást keltő parlamenti nyilatkozatát Kóka később úgy magyarázta, hogy információi a Ferihegyi repülőteret üzemeltető Budapest Airport Rt. eladására vonatkoznak, ám a miniszteri kijelentést követően a reptéri privatizációs tender második fordulójában visszalépő két cég hazájának, Ausztráliának és Dániának a nagykövetségei határozottan cáfolták az erről szóló híreszteléseket.
A tárca szóvivője, Tóth Judit akkor azt ígérte, hogy Kóka összegyűjti a kijelentését alátámasztó információkat, s hamarosan ismerteti azokat, ám erre azóta sem került sor.

Elemzés az 5. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.