Munkanélküliség: közel a nyolc százalékhoz

Bákonyi Ádám
2006. 03. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen 236 ezer új munkahely jött létre, és 9,1 százalékról 5,7 százalékra csökkent a munkanélküliség az Orbán-kormány idején. Míg a Medgyessy–Gyurcsány-kabinet négyszázezer új munkahelyet és a foglalkoztatottság növekedését ígérte, a rosszul időzített munkaügyi politika és a foglalkoztatási szint bebetonozódása vezetett ahhoz, hogy a választások előtt hatalmas méreteket öltött a munkanélküliség. A KSH adatai szerint 2005 decembere és 2006 februárja között a foglalkoztatottak száma 3 millió 883 ezer, a munkanélkülieké pedig 327 ezer fő volt, ami rekordnagyságú, 7,8 százalékos munkanélküliségi rátát jelent. A munkanélküliek 45,1 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást, ez 1,1 százalékponttal több, mint tavaly. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,1 hónapnak felelt meg. A nyilvánvaló kudarc ellenére Gyurcsány Ferenc újabb négyszázezer új munkahelyet ígér, bár ennek megvalósításáról ellentétes kormányzati nyilatkozatok láttak napvilágot. Míg a kormányfő közlése szerint 2007–2013 között az építőiparban mintegy 300 ezer, a modern iparágakban 50-70 ezer, a turizmusban pedig 50-60 ezer új munkahely jöhet létre, és 200 ezer munkahely szűnik meg, addig Csizmár Gábor munkaügyi miniszter elsősorban a járműipart, a gépipart, a gyógyszeripart, a biotechnológiát jelölte meg a munkahelyteremtés legfőbb területeiként.
Hangsúlyozva, hogy ma Magyarországon több mint 700 ezer embernek nincs biztos megélhetése, a pályakezdő fiatalok körében pedig négy év alatt 72 százalékkal nőtt a munkanélküliség, a Fidesz úgy látja: az embereket többször nem lehet becsapni. Az ellenzéki párt szerint a hazai kis- és középvállalkozások teremthetnek új munkahelyeket, de csak akkor, ha az állam nem vonja el túlzott mértékben megtermelt jövedelmeiket, és nem terheli őket fölösleges adminisztrációval. A Fidesz ezért 2006. július 1-jétől a jelenlegi 29 százalékról 19 százalékra csökkentené a munkát terhelő adót, a járulékterhek mértékét, az intézkedéstől önmagában mintegy kétszázezer új munkahely jöhet létre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.