idezojelek

De Gaulle és a bírói puccs

A francia elnök nem láthatta előre a jurisztokrácia erejét a demokrácia felett.

Pokol Béla avatarja
Pokol Béla
Cikk kép: undefined

Az 1951-es Szén- és Acélközösség (mint az európai integráció kísérleti szakasza) idején szerzett tapasztatalatok elrettentették a részt vevő államokat a nemzetállamok feletti föderatív Európától, és ennek kitalálói: Robert Schuman, illetve Jean Monnet persona non grata lettek az 1957-es római szerződés megszövegezése idejére. Így ezzel a mai EU elődjét, az Európai Gazdasági Közösséget szigorúan a nemzetállami önállóságra szabva hozták létre. Ám ennek első elnöke az Európai Bizottság élén, 

Walter Hallstein és a bizottsági jogi részleg vezetője, Michel Gaudet állandóan azon fáradoztak, hogy a luxembourgi bírák segítségével – akiket senki nem tudott ellenőrizni felülről az EGK-n belül – egy félföderatív szerveződéssé változtassák át ezt a nemzetállami szerveződést. 

Ehhez jó lehetőséget jelentett, hogy a luxembourgi bírákhoz minden döntésük előtt a brüsszeli bizottság – a jogi részlege révén – javaslatokat és indítványokat tehetett és tesz ma is döntésük befolyásolására.

A Bosch-ügy (Case 13/61) 1961-ben a hágai bíróságtól előzetes döntéskérésre küldve megadta a lehetőséget a bizottság jogi részlegén Gaudet-nek a közösségi szerződés alkotmányjogiasításának és ezzel félföderatív struktúrává átalakításának ösztökélésére, ám a luxembourgi bíróság az akkori összetételében még elutasította ezt. 

A fordulatot e téren az 1962-ben végbement kettős csere hozta a héttagú Európai Bíróságon belül, és ezek a cserék átbillentették a mérleget Gaudet-ék sürgetésének elfogadása felé.

Mint napjainkra már nyilvánosságra került, 1963-ban a „bírói puccsot” – vagy a föderalisták nézőpontjából: örömteli forradalmat – jelentő Van Gend en Loos-döntést 4:3 arányban szavazta meg a bíróság, és a négy támogató bíró között ott volt a két új bíró, a francia Robert Lecourt és az olasz Alberto Trabucchi. 

Lecourt közismerten föderalista álláspontot vallott már kinevezése előtt, és a szocialista Jean Monnet köréhez tartozott, így meglepetés volt, hogy az euroszkeptikus és konzervatív De Gaulle elnök és miniszterelnöke, Michel Debré őt jelölte bírónak.

 Ő Jacques Rueffot váltotta a luxembourgi testületben, aki szűk gazdasági nézőpontokat képviselő közgazdász-jogász volt, így nem volt meggyőzhető Gaudet-ék alkotmányjogiasítási koncepciójának elfogadására. 

A Trabucchi által felváltott Nicola Catalano ugyan szintén elszánt föderalista volt, így beillett Gaudet törekvéseibe, de a legmélyebb ellentéte a másik olasz bíróval, Rino Rossival állandó személyes párbajjá tette az egyes döntésekben a részvételüket, és egy platformon ők nem tudtak lenni. Ezzel szemben Trabucchi a belépése után rögtön megtalálta a hangot az olasz kollégával, és az követte Trabucchi álláspontját a Van Gend en Loos-ügyben, amit Trabucchi az ügyben készített és fennmaradt feljegyzése mutat. (A személyi körülmények és ellentétek egy interjúból derültek ki Trabucchi valamikori refendáriusával, aki Catalano munkatársa is volt még a csere előtt.)

A történelem fintora, hogy a

 bírói puccsot lehetővé tevő bírócsere, a francia Lecourt annak a Charles de Gaulle elnöknek köszönhette posztját – és a mai föderalisták a római szerződés nekik tetsző korrekcióját –, aki már az EGK addigi szerkezetét is kifogásolta a nemzetállami szuverenitás csökkentése miatt. Hogy követhette el a francia köztársasági elnök ezt a történelmi hibáját? 

Csak azt lehet erre találgatva válaszolni, hogy mint korának katonaembere és politikusa nem értette még a jog és a jogászok veszélyességét. Nem láthatta előre a jurisztokrácia erejét a demokrácia felett, és úgy gondolta naivan, hogy a hatalmi testületekben a jogászok csak a technikai részletekkel foglalkozva „jogászkodnak”, amit egy igazi államférfinak még észlelni sem kell, nemhogy félni tőle. Egy mai politikus ezt a hibát már nem követné el.

A szerző professor emeritus

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Magyar Péter varázstalanítja magát

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Szeretetország eljő érted!

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Lenin is globalista volt

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

A nemzeti kormány felelősségéről

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.