Nehézkes javulás

Több elemző gyengülést várt a tegnapi napra, de végül a jóslatok nem realizálódtak, a BUX 50 ponttal felívelve zárt. Az Európai Központi Bank elnökének, Jean-Claude Trichetnek a nyilatkozata következtében az európai piacokon megfordultak a trendek. Az EKB elnöke arról beszélt, hogy a tegnapi kamatemelést a továbbiak követhetik. A Morgan Stanley a napokban tett közzé olyan jelentést, amely a piac túlértékeltségére mutatott rá.

Munkatársunktól
2006. 03. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minimális emelkedést sikerült tegnap kicsikarni a BUX-ból, a magyar tőkepiaci indikátor 50,04 ponttal emelkedve zárt. Napközben az index megjárta a 23 668 pontos határt, sőt a 23 284 pontos mélységet is. Elemzők szerint a tegnapi emelkedést követve a piacon bizonytalan hangulat keletkezett, a befektetők a reggeli javulás hatására elkezdtek átállni az eladói oldalra. Zárás előtt két órával a BUX a 150 pontos mínuszt is megjárta.
A 19 milliárd forintos forgalom és a vezető részvények árfolyamában keletkezett nem túl jelentős javulás azt mutatta, hogy kifulladt a BUX emelkedése. A napokban a Morgan Stanley a feltörekvő piacokról, és azon belül is a kelet-európaiakról azt nyilatkozta, hogy kifulladhat az emelkedés, hiszen szerinte túlértékeltek a részvények. A befektetési társaság immáron második alkalommal riogatta a befektetőket azzal, hogy vége a Kánaánnak. A Morgan Stanley elemzői által készített Irány a lejtő című publikációban említésre kerül az is, hogy az eddigi kedvező vállalati hírek megszakadhatnak. A társaság szerint az európai gazdasági bizonytalanság rányomja bélyegét az egész térségre, így csak azon részvényekbe érdemes fektetni, amelyek ilyen vagy olyan módon tőkét juttatnak vissza a befektetőkhöz. A Morgan Stanley kedvenceinek listáján olyan cégek tűnnek fel, mint az indiai Mittal vagy a dél-afrikai Telekom South Africa, de megtalálható rajta a török Tüpras olajipari cég és a Magyar Telekom is. Meglepetésre sem a Mol, sem az OTP, sőt a Richter sem szerepel a befektetési ház vételre javasolt papírjai között. Megkérdeztünk több elemzőt, és ők úgy nyilatkoztak, hogy a Morgan Stanley elemzése egy picit túlzó: ugyan van némi alapja annak a véleménynek, hogy a térség felértékelődött, de ha azt vesszük figyelembe, hogy milyen értékeket képviselnek nagy európai multinacionális cégek a tőkepiacokon, akkor nem lehet azt mondani, hogy túlzó a magyar papírok ára. Azt el kell ismerni, hogy a Morgan Stanley olyan általánosságokat vizsgált meg, mint a beáramló tőke mennyisége és minősége, de ismert az a tény, hogy „a fák sem nőnek az égig”, minden emelkedést gyengülés követ.
Tegnap a BUX mérsékelt emelkedését végül a Magyar Telekom 1,00 százalékos és a Richter 0,6 százalékos javulása segítette. Ellenkezőleg hatott viszont a Mol harminc- forintos gyengülése és az OTP stagnálása. A kisforgalmú részvények közül jól szerepeltek az áramszolgáltatók, a BorsodChem és a Rába részvényei.
A térség tőkepiacain is emelkedések zajlottak le, a varsói tőzsde WIG20 indexe 0,99 százalékkal 2904,62 pontra nőtt. A harmadik legnagyobb lengyel pénzintézet, a Bank Przemyslowo-Handlowy árfolyama 1,88 százalékkal, a Pekao részvényára 2,11 százalékkal emelkedett. A rézipari KGHM 1,78 százalékkal drágult. A távközlési TPSA 1,78 százalékkal, a szoftveres Softbank 0,72 százalékkal erősödött. Az olajipari PKN Orlen árfolyama 1,00 százalékkal 59,70 zlotyra gyengült. Hasonlóan javulóban volt a pozsonyi értéktőzsde válogatott részvényeket tartalmazó mutatója is: a SAX index 0,14 százalékkal, 398,78 pontra nőtt. A SAX részvényei közül a Slovnaft árfolyama 0,48 százalékkal, 3165 koronára nőtt. A VUB bank részvényára 3840 koronán stagnált.

Százéves lenne a tőzsdeguru. André Kostolany 100. születésnapjára emlékezett tegnap a Budapesti Értéktőzsde. A BÉT örökös tiszteletbeli elnöke születésnapját Hardy Ilona, a Befektető-védelmi Alap elnöke, Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke, Járai Zsigmond, az MNB elnöke, Száz János, a Corvinus Egyetem professzora és Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora egy szubjektív megemlékezéssel ünnepelte. Az eseményen a BÉT az egyik termét nevezte el a nemzetközileg elismert magyar származású befektetőről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.