Minimális emelkedést sikerült tegnap kicsikarni a BUX-ból, a magyar tőkepiaci indikátor 50,04 ponttal emelkedve zárt. Napközben az index megjárta a 23 668 pontos határt, sőt a 23 284 pontos mélységet is. Elemzők szerint a tegnapi emelkedést követve a piacon bizonytalan hangulat keletkezett, a befektetők a reggeli javulás hatására elkezdtek átállni az eladói oldalra. Zárás előtt két órával a BUX a 150 pontos mínuszt is megjárta.
A 19 milliárd forintos forgalom és a vezető részvények árfolyamában keletkezett nem túl jelentős javulás azt mutatta, hogy kifulladt a BUX emelkedése. A napokban a Morgan Stanley a feltörekvő piacokról, és azon belül is a kelet-európaiakról azt nyilatkozta, hogy kifulladhat az emelkedés, hiszen szerinte túlértékeltek a részvények. A befektetési társaság immáron második alkalommal riogatta a befektetőket azzal, hogy vége a Kánaánnak. A Morgan Stanley elemzői által készített Irány a lejtő című publikációban említésre kerül az is, hogy az eddigi kedvező vállalati hírek megszakadhatnak. A társaság szerint az európai gazdasági bizonytalanság rányomja bélyegét az egész térségre, így csak azon részvényekbe érdemes fektetni, amelyek ilyen vagy olyan módon tőkét juttatnak vissza a befektetőkhöz. A Morgan Stanley kedvenceinek listáján olyan cégek tűnnek fel, mint az indiai Mittal vagy a dél-afrikai Telekom South Africa, de megtalálható rajta a török Tüpras olajipari cég és a Magyar Telekom is. Meglepetésre sem a Mol, sem az OTP, sőt a Richter sem szerepel a befektetési ház vételre javasolt papírjai között. Megkérdeztünk több elemzőt, és ők úgy nyilatkoztak, hogy a Morgan Stanley elemzése egy picit túlzó: ugyan van némi alapja annak a véleménynek, hogy a térség felértékelődött, de ha azt vesszük figyelembe, hogy milyen értékeket képviselnek nagy európai multinacionális cégek a tőkepiacokon, akkor nem lehet azt mondani, hogy túlzó a magyar papírok ára. Azt el kell ismerni, hogy a Morgan Stanley olyan általánosságokat vizsgált meg, mint a beáramló tőke mennyisége és minősége, de ismert az a tény, hogy „a fák sem nőnek az égig”, minden emelkedést gyengülés követ.
Tegnap a BUX mérsékelt emelkedését végül a Magyar Telekom 1,00 százalékos és a Richter 0,6 százalékos javulása segítette. Ellenkezőleg hatott viszont a Mol harminc- forintos gyengülése és az OTP stagnálása. A kisforgalmú részvények közül jól szerepeltek az áramszolgáltatók, a BorsodChem és a Rába részvényei.
A térség tőkepiacain is emelkedések zajlottak le, a varsói tőzsde WIG20 indexe 0,99 százalékkal 2904,62 pontra nőtt. A harmadik legnagyobb lengyel pénzintézet, a Bank Przemyslowo-Handlowy árfolyama 1,88 százalékkal, a Pekao részvényára 2,11 százalékkal emelkedett. A rézipari KGHM 1,78 százalékkal drágult. A távközlési TPSA 1,78 százalékkal, a szoftveres Softbank 0,72 százalékkal erősödött. Az olajipari PKN Orlen árfolyama 1,00 százalékkal 59,70 zlotyra gyengült. Hasonlóan javulóban volt a pozsonyi értéktőzsde válogatott részvényeket tartalmazó mutatója is: a SAX index 0,14 százalékkal, 398,78 pontra nőtt. A SAX részvényei közül a Slovnaft árfolyama 0,48 százalékkal, 3165 koronára nőtt. A VUB bank részvényára 3840 koronán stagnált.
Százéves lenne a tőzsdeguru. André Kostolany 100. születésnapjára emlékezett tegnap a Budapesti Értéktőzsde. A BÉT örökös tiszteletbeli elnöke születésnapját Hardy Ilona, a Befektető-védelmi Alap elnöke, Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT elnöke, Járai Zsigmond, az MNB elnöke, Száz János, a Corvinus Egyetem professzora és Batta András, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora egy szubjektív megemlékezéssel ünnepelte. Az eseményen a BÉT az egyik termét nevezte el a nemzetközileg elismert magyar származású befektetőről.

Orbán Viktor lerántotta a leplet a baloldal legújabb tervéről – videó