Nem volt tolongás az első árverésen

Nánási Tamás
2006. 03. 07. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Somogy megyében megközelítően 560 hektárnyi föld kerülhet árverésre. A mostani kínálatban a legnagyobb földterület 7,3 hektár, s annak 1,5 millió forint a kikiáltási ára – mondta a licitálás előtt Zadravecz Károly, a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) Somogy megyei területi irodájának vezetője. Szerinte ismét földéhség van Somogyban. – Azért, mert a végleges eladás során az eddig haszonbérletbe adott állami földek magántulajdonba kerülnek – érvelt az agrárszakember. Amikor pedig felemlegetem, hogy a Kaposvártól alig több mint tizenöt kilométerre lévő Bárdudvarnokon a kilencvenes évek elején egy jó pénzű külföldi személy két-három készséges somogyi stróman közreműködésével megvette az egykori Bárdibüki Állami Gazdaságot földestől, szarvasmarhatelepestül, sőt még a település önkormányzati útjait is beseperte, határozottan mondja: – Külföldiek az árverések során semmilyen körülmények között sem juthatnak somogyi földhöz.
Az irodavezető tájékoztatása szerint ebben a hónapban pályázatok útján már százhektáros állami birtokokat is értékesíthetnek, az árverésen eladott földek területének felső határa azonban csak tíz hektár. Somogyban idén előreláthatólag négy árverés lesz – mondja Zadravecz Károly, majd egy ügyvédnő és egy adminisztrátor társaságában az árverés helyszínére siet, hogy a licitálás előtt egyeztesse az adatokat.
Az árverés helye előtt nincs jele az izgalomnak. – A mikei 7,3 hektárra licitálnék. Nekem ott 70 hektár földem van, amiből ötven hektár szántó. Gabonát, burgonyát és pillangóst termelek. Ne mondja nekem senki, hogy nincs érdeklődés a föld iránt. Az a baj, hogy kevés az ajánlat, s futnak fölfelé az árak. Hogy jutottak-e a rendszerváltás után külföldiek magyar földhöz? A burgonyatermesztéséről egykor híres Mikében egy több száz hektáros kft. mögött köztudottan külföldi tulajdonos áll – mondja a neve elhallgatását kérő hat licitáló egyike.
A barcsi halastó melletti egy hektárra egy nyugdíjas fővadász vetett szemet, mondván, a víz mellé nagyobb földdarab kell. Egy másik, kéthektáros barcsi ajánlatra viszont nem volt érdeklődés. A Balaton közeli Nagyberény 1,2 millió forintra tartott öthektáros szántóját egy odavalósi gazdálkodó tudhatja magáénak. Ám az említett mikei hét hektár kapós volt, arra – a sajtó kizárását kérve – négyen licitáltak.
– Nem tartom jónak a földárverési rendeletet, mert tíz hektár alatt bárki földhöz juthat. Jön valaki, és visz mindent – mondja felháborodottan a közép-somogyi gazdaember, aki azt tartja, a családi gazdasághoz kevés az 50 hektár, számukra 60-70 hektár lenne ideális. – Nem értem, mi ez a nagy felhajtás a nyolc aranykoronás közép-somogyi földért. Persze jól jött volna nekem is az a hét hektár – mondja dacosan. Majd a pénztárhoz siet, hogy felvegye a befizetett előleget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.