Össztűz a Kaczynski testvérekre

2006. 03. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nincs még veszve Magyarország! – fejezte be köszöntőjét a lengyel himnusz első sorának parafrázisával a két nép barátságát szimbolizáló emlékmű felavatásakor Sólyom László köztársasági elnök. Jó lenne hinni ebben, az ország erkölcsi állapotát nézve azonban nincs túl sok ok az optimizmusra. Vegyük mindjárt a Lech Kaczynski bemutatkozó magyarországi látogatása körül történteket, a fogadtatás ugyanis bővelkedett aggasztó jelekben. Először is megdöbbentő, ahogy a két nép valóban kivételes történelmi kapcsolatát semmibe véve igyekezett a magyar politikai elit pártoptikán keresztül szemlélni az eseményt. Csakis ennek lehet köszönhető, hogy a kormány durva és sértő módon úgy tett, mintha nem is tett volna látogatást Magyarországon a lengyel elnök. A diplomáciai protokollban kirívó udvariatlanságnak számít, hogy a miniszterelnök és környezete mindent megtett annak érdekében, hogy elkerülje a találkozót a vendéggel. A lengyel fél eleve kétnaposra tervezte a látogatást, s csak a fogadtatást látva rövidítette azt le.
A hivatalos Magyarország részéről ez a hozzáállás érződött a vizit minden mozzanatában. Ezért volt az, hogy a civil kezdeményezésekre egyébként oly érzékeny liberális sajtó még véletlenül sem figyelt fel arra, hogy egy maroknyi ember, a győri Pilsudski Történelmi Társaság és a lengyel kisebbségi önkormányzat tagjai a politikát felülírva kisebb csodát tettek azzal, hogy tető alá hozták ezt a napot, amelynek megkoronázása volt az emlékmű leleplezése. A hatalom arroganciája, az ideológiai központú, szemellenzős magatartás beárnyékolt mindent. A rosszul értelmezett lojalitás, az igazodási kényszer miatt nem lehetett igazán kiemelkedő a kisalföldi városban sem az esemény. Hiába volt ott a neves vendég, a világhírű, Magyarországon utoljára 22 éve járt táncegyüttes, a helyi média lefojtottan csak a szocialista polgármestert látta meg az egész eseményben. Különösen szomorú ez, hiszen valóban kiemelkedő kezdeményezésről van szó, s a lengyel elnök ezért jött el Győrbe. Arról ő igazán nem tehet, hogy egyébként két hét múlva nálunk választások lesznek, s megjelenése sokak szerint nem illik a képbe.
A Kaczynski testvérek ugyanis hatalomra kerülésükkel arra hívták fel a figyelmet nemcsak Lengyelországban, hanem az egész térségben, hogy valamit elhibáztunk. Nem úgy mennek a dolgok, ahogy azt a többség szeretné, az elmúlt jó másfél évtizedben kiépült politikai, gazdasági, társadalmi berendezkedés elfáradt, elnehezült, sok tekintetben hazug, álságos, és illő lenne végre már befejezni a rendszerváltást. A Jog és Igazságosság által felállított látlelet valós. Mutatja ezt a lengyel társadalom kiállása is a párt mellett, a töretlen népszerűség. Lehet, hogy a PiS nem találja majd meg a megfelelő receptet, előbb azonban talán meg kellene várni, miként is kívánja orvosolni a bajt. Csak hát sokan megrettentek már a diagnózis érdekek sorát sértő élességétől is, így lehetőség szerint minél gyorsabban szét kell bombázni Kaczynskiék elképzeléseit. A módszer ismert már 1992-ből, amikor öt hónap alatt megbuktatták a rendszer alapjait érintő változásokat tervező lengyel kormányt. A posztkommunista és a szociálliberális körök egy részét egyesítő fura felépítmény most sem hagyja magát. Nem érdeke a bankprivatizációk felülvizsgálata, a még mindig túlságosan átható titkosszolgálati hálók megszaggatása, a korrupció letörése, és a társadalmi szolidaritás erősítése, a szociális igazságosság helyreállítása. Sokaknak nem jó az, ha az emberek felemelik a fejüket, s elkezdenek gondolkodni. Aki ehhez lehetőséget kíván nyújtani, azt időben szét kell lőni. Úgy tűnik, Varsóban már bevetették a nehéztüzérséget is, s kemény hónapok várnak a sorból kilógó Kaczynskiékra.
A lengyel változások azonban túlmutatnak önmagukon, így sokaknak áll érdekében külföldön is, hogy ne lehessen sikeres a nemzeti érdekek hatékony képviselete, a társadalmi szolidaritásra alapozott filozófia. Megkezdődött hát a lejáratás, a hibák, a botladozások felnagyítása, s ha kell, az ellenérdekelt média nem riad vissza a tények elferdítésétől sem. Ebből a megfontolásból fakad, hogy a koalíciós tárgyalások kudarcba fulladásáért például a világsajtó nagy része gondolkodás nélkül Kaczynskiékat hibáztatja. A jelenlegi, kényszerkormányzás politikailag nem korrekt megoldás a sajtó szemében, így azt már észre sem hajlandók venni, hogy a PiS közben kimondottan jó, hogy ledarálja a két szélsőségesen populista pártot.
A hazai médiatálibok egyenesen a 80-as éveket idézik, amikor a Szolidaritás jelentett hatalmas veszélyt az éppen regnáló rendszerre, ezért aztán le kellett járatni nemcsak a mozgalmat, de biztos, ami biztos, egész Lengyelországot is. Ismét eljött az idejük azoknak, akik a szennyes munkát annak idején is elvégezték. No, de hol van az újságírók új nemzedéke?! Miért nem háborodik fel senki? Megfélemlített, egzisztenciálisan függő az egész újságíró-társadalom, vagy csak jó hallani és kritikátlanul elfogadni, hogy a Kaczynski testvérek által felvázolt „negyedik köztársaság” a politikai katolicizmus szélsőséges változata, a PiS klerikális, kirekesztő, Európa-ellenes vezetőik egyszerűen homofóbok, Lengyelországban pedig csak a populizmus a nyerő. Így aztán a legnagyobb példányszámú magyar politikai napilap a lengyel vendéget egy lejárató vezércikkel köszönti, össztüzet zúdítva a két Kaczynskira, akiknek a fentieknél is nagyobb bűnük, hogy kivívták Orbán Viktor rokonszenvét. Nem számít, hogy a Fidesz és a PiS viszonya azért ennél kicsit árnyaltabb. Mindezt betetőzi azzal, hogy álszent módon a látogatás legfőbb mondanivalóját a homoszexuálisok jogait védők mennybe emelésében látja. E megközelítésben folyamatosan megszépülnek a lengyel liberálisok, akikkel kapcsolatban csak azt felejti el megjegyezni a magyar sajtó, hogy mellesleg jobboldaliak is, mint ahogy a két szélsőséges erő, a Lengyel Családok Ligája meghatározása jobboldali nemzeti katolikus, míg az Önvédelem nem baloldali, hanem egyszerűen csak populista. Enynyit a hazai sajtó egészét átható szakmaiságról, ahol már a külföldi események is csak hazai áthallásban értelmezhetők. Gyengébbek kedvéért néha még zárójelben oda is írják, hogy Kaczynskiék alatt Orbánt, a Lengyel Családok Ligája alatt pedig a MIÉP-et kell érteni. Természetesen azzal a téves és leegyszerűsítő megközelítéssel sem lehet mit kezdeni, amikor Csurka István lapja azzal próbálkozik, hogy kisajátítsa Kaczynskiékat, egyenes párhuzamot vonva pártja és a PiS között.
Nehéz ezért hinni Sólyom László optimizmusában, bár a győri ünnep hangulata mégiscsak erősíti a reményt, hogy a civil kezdeményezések, a normális gondolkodás felül tud emelkedni a kisszerű, minden oldalt átható aktuálpolitizáláson. Nem szabad elfeledni azt sem, hogy ezt az emlékművet az 1956-os poznani és budapesti felkelés, illetve forradalom 50. évfordulóján avatták, amely így ezeréves barátságunk részeként különösen emlékeztet arra az évre, amelyben a lengyel és a magyar nép beleszólt a világtörténelembe, nyilvánvalóvá téve a kommunista rendszerek valódi természetét.
Ez a nap minden keserű felhangja ellenére is csak megerősíthette az ismert Petőfi-vers – Medgyasszay László országgyűlési képviselő előadásában magyar és lengyel nyelven az emlékműnél elhangzott – sorainak örök igazságát:
„Két nemzet van egyesűlve bennünk, /
S mily két nemzet! A lengyel s magyar! /
Van-e sors, mely hatalmasabb, mint /
E két nemzet, ha egy célt akar?”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.