Patrióta gazdaságok

Mind több európai ország vezet be olyan intézkedéseket, amelyek segítségével nemzeti vállalatait kívánja megvédeni. A francia, olasz, spanyol és lengyel szabályozások elsősorban a külföldi vállalatfelvásárlásokat igyekeznek megakadályozni.

Szabó Eszter
2006. 03. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újabb és újabb országok döntenek úgy az EU-ban, hogy törvényi szabályozással kívánják megvédeni a felvásárlásoktól saját nemzeti nagyvállalataikat. A nemzetvédő gazdaságpolitikai lépések elsősorban a bank- és az energiaszektorra, valamint a vegyiparra jellemzőek. A gazdasági protekcionizmus hátterében az áll, hogy az országhatárokon átnyúló vállalategyesítések az utóbbi években mind gyakoribbá váltak, és egyre érzékenyebb ágazatokra terjednek ki.
A gazdasági patriotizmust az uniós tagállamok közül elsőként meghirdető Dominique de Villepin francia miniszterelnök tavaly jelentette be a nemzeti vállalatok védelmét célzó intézkedéscsomagot. Ennek lényege, hogy egyes területeken a külföldi beruházások fokozott ellenőrzéséről hoznak rendeletet, miközben az ellenséges kivásárlásoknál alkalmazni kívánják a viszonosság – vagyis a szemet szemért, fogat fogért – elvét. Villepin később olyan törvényi szabályozást léptetett életbe, amely összesen 11 iparág védelmét szolgálja, ez a rendelkezés azonban az Európai Bizottságnál kiütötte a biztosítékot, Brüsszelben jelenleg is vizsgálják a dokumentumot. A múlt héten a francia miniszterelnök újabb eszköz alkalmazását jelentette be, amely erősítené a munkavállalók részvényszerzését azáltal, hogy lehetővé tenné a cégek számára a kedvezményes részvénykibocsátást munkavállalóiknak. Párizs az ellenséges külföldi felvásárlási szándékokkal szemben ellenpontként a jövőben kiemelten támaszkodna az ország legnagyobb intézményi befektetőjére, a CDC-re, amely több francia nagyvállalatban – így például az Accor és a Michelin óriáscégekben – vezető részvényes, valamint kezeli a közel 220 milliárd eurót kitevő állami nyugdíjkasszát.
Hasonló intézkedéseket hozott Olaszország is, amely a múlt hónapban a vállalatátvételi szabályok szigorítását helyezte kilátásba. Giulio Tremonti olasz pénzügyminiszter egyelőre nem részletezte, mely iparágak védelmét kívánják biztosítani, ám a legnagyobb érdeklődés jelenleg a pénzügyi szektor iránt nyilvánul meg, miután az olasz jegybank tavaly meg akarta akadályozni az olasz Banca Popolare Lodi felvásárlását, amelyre a holland ABN Amro és egy spanyol pénzintézet vetett szemet. A hónapokig tartó botrányba végül belebukott az olasz jegybankelnök, az Európai Bizottság pedig hivatalos eljárást indított Róma ellen.
Franciaország és Olaszország legutóbb az olasz Enel és a francia Suez energiavállalat fúziója kapcsán csapott össze. A tranzakciót ugyanis Párizs úgy kívánta megakadályozni, hogy egyesítette volna a Suezt a Gaz de France-szal, amelyben 80 százalékos tulajdonrésze van. Ugyancsak saját vállalatait kívánja megvédeni Spanyolország, amely aranyrészvénye felhasználásával próbálta blokkolni a német E.ON-t, hogy megvásárolja a spanyol Endesa nagyvállalatot. Madrid elképzelése ugyan meghiúsult, mert világossá vált, hogy a lépés illegális volna, ám a spanyol kormány nem mondott le szándékáról, s most új törvénnyel kívánja meghiúsítani a felvásárlást.
Lengyelország is törvényi szabályozással akarja megakadályozni a stratégiai fontosságú lengyel vállalatok felvásárlását. Varsó jelenleg azt próbálja megvétózni, hogy a német HVB Bank megvásárlásával az olasz UniCredito többségi tulajdonra tegyen szert a lengyel Pekao SA-ban és a Bank Przemyslowo Handlowyban. Az Európai Bizottság ebben az ügyben is eljárás megindítására készül. Várhatóan még e hónapban levelet küldenek a lengyel kormánynak, mert a felvásárlás akadályozása ellentétes a szabad tőkeáramlás uniós szabályozásával.
Kazimierz Marcinkiewicz lengyel kormányfő múlt év novemberében hirdette meg nemzetvédő programját, amelyben Lengyelország megtartja az állami ellenőrzést a stratégiai fontosságú posta, a kőolajipari cégek és az áramtermelők felett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.