Születő szimbólumok

Rejtőzködő Magyarország

Szepesi Attila
2006. 03. 31. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tömegesen éltek a nummulitnak mondott egysejtűek az utólag Tethysnek nevezett tengerben, amely az ősi Kárpát-medencét elborította. Főként az említett ősvíz sekélyebb öbleiben. A parányi lény lencse formájú mészvázat formált magának, amely apró, a középpontból kiinduló spirálok által növekedett. Általában inggomb nagyságúra nőtt, de 8-10 centiméteres „óriások” is előfordultak közöttük. A nummulitok még a földtörténeti újkor kezdetén, az eocén időszakban is tömegesen tenyésztek a meleg tengerekben. A híres egyiptomi piramisok is nummulitok milliárdjait tartalmazó mészkőből épültek.
Korong formájuk miatt a magyar néphiedelem Szent László-pénznek hívja e parányi őslények maradványait, amelyek országunk területén csaknem mindenütt előkerülnek a földből. Fontos alkotóelemei például a budai és a Buda környéki hegyvidéknek is…
A múlt század hatvanas éveinek elején a neves régész, Vértes László meglepő leletre bukkant tatai ásatásai közben. A középpaleolitikumi ősember telepét tárta fel éppen, amikor szeme elé került egy apró Szent László-pénz. Ez önmagában még nem lett volna érdekes, számtalan hasonló korong lepte el a környéket, ám a nummulitot vizsgálva a tudós észrevette, hogy annak egyik oldalára két derékszögű, keresztet formáló vonalat vésett a Neander-völgyi ember.
„Hogy mennyire messzemenő következményei lehettek a derékszög, a függőleges vonal ismeretének egy annyira primitívnek tartott emberfaj esetében, mint amilyen a tatai kultúra hordozója lehetett, aki feltehetően a paleoanthroposok közé tartozott, az nagyon elgondolkoztató. A derékszög feltételezi az égtájak pontos ismeretét (és alkalmazásukat), talán egy bizonyos építési készséget is. Mindenesetre olyan absztrahálóképességre és olyan szellemi színvonalra vall, amelyről nem szabad elfeledkeznünk…” – írja beszámolójában Vértes László.
A lelet valóban meghökkentő, hiszen arra utal, hogy már a Neander-völgyi ember is sokkal többet tudott, mint azt bárki feltételezte volna. A korábban vicsorgónak, hátracsapott homlokúnak, állatinak ábrázolt ős képes volt a jelképek alkalmazására. Ismerte a teret meg az időt felosztó keresztet, a szimbólumok egyik legbonyolultabbikát. Az égtájak ismerete pedig bizonyos csillagászati tudást is feltételez. Tény, hogy az ősember e tudás birtokában rendet tudott teremteni az őt körülvevő szűkebb környezetben, és a kozmikussá táguló világra is rácsodálkozott.
„Két lábon állni csak éber állapotban lehet. A függőleges helyzetnek köszönhető, hogy a tér immár az előember számára még elérhetetlen struktúrába szerveződik: egy központi fönt-lent tengelyhez képest négy vízszintes irányba. A központ körül orientált tér élménye magyarázza a területek, agglomerációk és lakhelyek felosztásának tagolását és kozmologikus szimbiózisát…” – írja Mircea Eliade.
A kereszt a legbonyolultabb jelképek egyike. Ma szorosan összefügg a kereszténységgel, Jézus keresztjével, ám eredete sokkal korábbi annál. René Guénon, a „tradicionalizmus atyja” izgalmas könyvben fejti fel szövevényes jelentését. A szimbólum mindig valami önmagánál mélyebbet és érvényesebbet fejez ki. Az emberiség ősi és mai napig használt jelképei, többek között a kereszt, a négyzet, a spirál meg a gömb, rendet teremtenek a múló jelenségek világában, amelyek esetlegességei önmagukban is valami mélyebbet szimbolizálnak, hiszen ahogy Goethe mondta: „Minden mulandó csak hasonlat.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.