Kerestelek benneteket. Most ti jöttetek el hozzám. Köszönöm nektek! – üzente korábban az ablaka alatt éneklő, imádkozó fiataloknak, akik nem véletlenül becézték őt „a világ nagypapájának”: úgy érezték, hogy általa valamiképpen Isten atyai jóságát tapasztalhatják meg. Most az évforduló estéjén ismét összegyűlnek a téren, hogy XVI. Benedek pápával együtt imádkozzanak érte.
II. János Pál pápasága mindvégig péteri küldetésének teljesítéséről szólt: beszédeivel és írásaival hirdette az evangéliumot – nemcsak a katolikus hívőknek, hanem az egész világnak. Számos utazása alkalmával pedig felkeresett szinte minden olyan országot és régiót, ahol hívei élnek. Személyes jelenlétével, példájával és szavaival erősítette meg őket a hitben. Benne a nem hívők is a világ lelkiismeretének szavát tisztelték. Péteri szolgálatának része volt betegsége és szenvedése is. Soha nem titkolta egészségi állapotát, és a tömegtájékoztatási eszközök révén az egész világ láthatta, hogyan veszíti el fizikai képességeit az egykor sportos, fiatalos mozgású pápa, egészen addig, hogy a betegség végül mozdulatlanságra és némaságra kárhoztatta. Ő maga az isteni gondviselésre bízta, mikor menti fel a szolgálat alól.
Huszonhét év alatt rengeteget utazott, prófétaként hirdette az igazságot, és gesztusaival is kommunikálta tanítását. Sokszor nem hallgattak szavára, visszautasították gesztusait. Aztán fokozatosan elveszítette először mozgását, aztán arcának kifejezőkészségét, és végül az utolsó napokra hangját is, elméje azonban mindvégig tiszta maradt. Hallgatása is beszédes volt: a szenvedés emberi módon való elviselését, az Isten akaratára hagyatkozás és a túláradó szeretet példáját mutatta. Szenvedése értelmet adott mindannak, amit korábban szavaival mondott.
Temetése a világ talán legnagyobb találkozója volt. Állam- és kormányfők, valamint vallási vezetők százai jelentek meg a szertartáson, és imádkoztak együtt a hívek százezreivel, sőt millióival. Azonnal megmutatkozott az igény, hogy az egyház hivatalosan is elismerje életszentségét, ezért utóda, XVI. Benedek egyik első rendelkezése volt engedélyezni a boldoggá avatási eljárás megindítását. A működésének korábbi helyszínén, Krakkóban lefolytatott vizsgálatok most fejeződtek be. Többek között Lengyelország volt vezetői – Wojciech Jaruzelski tábornok, illetve Lech Walesa és Aleksander Kwasniewski elnök – is tanúskodtak. A római egyházmegyei vizsgálat előreláthatólag még sokáig eltart a meghallgatandó tanúk és a vizsgálandó iratok nagy száma miatt.
Miközben folyik a hivatalos eljárás, szünet nélkül áramlanak a zarándokok a Vatikánba. A hivatalos közlemények szerint az eltelt évben naponta átlag húszezren keresték fel II. János Pál sírját.

Tanulás kamaszoknak: 5 zseniális trükk, amitől maguktól fognak leülni tanulni