A nagy ábránd

K ö n y v e s h á z

Hanthy Kinga
2006. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szívesen írják regényük élére a szerzők: minden, ami alább következik, csupán a képzelet műve. Ugyanis ezzel az átlátszó trükkel szeretnék felhívni olvasóik figyelmét arra, hogy alkotásuknak igenis köze van a valósághoz. Vajon Kristóf Attila miért hagyta el ezt a mondatot? Talán nem akarta, hogy olvasói azt higgyék, amit ír, valóság vagy akár valóság is lehetne? Helyette ez olvasható Sztálin utolsó álma című politikai krimijének mottójaként: „Az összeesküvés-elmélet arra törekszik, hogy megmagyarázza a megmagyarázhatatlant.” Az olvasó épp ezért szereti az összeesküvés-elméleteket: rendet tesznek a fejében, helyükre rakják az apró ismeretdarabokat, és ezáltal új világot építenek fel – helyette. Lehet, hogy nem igazit, de logikusat. Az igazán jó elméletek talán még működni is kezdenek a végén. Épp ez bennük a játék. Vagy a valóság?
Szellemi játékra hívja olvasóit is Kristóf Attila, aki A pokol pillangói című regényében mutatkozott be először politikai krimiíróként. Új művét azonban túl egyszerű volna politikai kriminek nevezni, sokkal inkább tény- és fikcióregény egyszerre. Sztálin utolsó álma ugyanis – ha igaz volt, ha nem – az elevenünkbe vág. Ezért bárhogyan bizonygatja írója, hogy regénye a fantázia szüleménye, az abban felrajzolt összeesküvés-elmélet még igaz is lehet. Itt, nálunk – és máig érvényesen. A Kristóf által felvázolt teória ugyanis máig része a közbeszédnek, bár „szakértő források” folyton cáfolják. Csakhogy negyvenöt évig olyan világban éltünk, ahol megtanultuk, az az igaz, amit a legerősebben tagadnak, a leghevesebben cáfolnak. Ez nem más, mint hogy szovjet-orosz irányítással máig működik az a nemzetközi titkosszolgálati hálózat, amelyik az ideológiát terjesztette, amíg azt kellett, manapság pedig a birodalom gazdasági érdekszféráját tágítja. Sztálin nagy álma, sugallja az író, az volt, hogy halála után is éljen a birodalom. S íme, az álom beteljesedett. A birodalom, ha megfogyva, ha kicsit viharverten is, de él, sőt éledezik, és egykori vazallusai, miként Magyarországon is tapasztalhatjuk, ma is felfelé fordítják a tekintetüket, miközben apró vezetőjére néznek.
A regény bő hetven év történetét követi végig attól a pillanattól, hogy Sztálin az erdőszélen egy tízéves elvadult kisfiúra bukkan. Iván Blohin nem véletlenül kerül az útjába – e könyvben amúgy sincsenek véletlenek –, Sztálin anyja küldte csellel a fiának. (Emese álma, idézhetnénk magyar megfelelőjét.) Iván nemcsak fizikai adottságait tekintve mutat hasonlóságot a Gazdával, de szellemi képességei is kimagaslóak, ezáltal alkalmassá válik arra, hogy Sztálin általa valósítsa meg az álmot, benne jelölje ki szellemi utódját. Iván Blohin és hat társa, akiket a szovjet birodalom legjelesebb tudósai választanak ki és tanítanak, lesz a magja annak a szervezetnek, fedőnevén limnológiának, amely a legnehezebb időkben is terjeszti és érvényesíti az eszmét, de legalábbis őrzi a lángot. Nevelésük hasonló a janicsár gyerekekéhez, feltétlen engedelmességre és hűségre szoknak. Sztálin, aki végül megölet mindenkit, aki a Limnológiai Intézet működéséről tud vagy abban részt vállalt, nemcsak gondoskodik a csoport anyagi jövőjéről, hanem személyesen is foglalkozik vele. Iván, a kiválasztott abban a kiváltságban is részesül, hogy Koba–Szoszó–Sztálin–Gazda (mind-mind Joszif Visszarionovics egy-egy lelkiállapota) legbelső bizalmasa lesz. Iván nem bizonyul hálátlannak: nemcsak feltétel nélkül szereti, de pontosan érti is, mit akar, mit gondol atyuskája. E kettő ugyanis csak együtt vezethet a kívánt eredményre.
De nem történelem-lélektani tanulmány a Sztálin utolsó álma, hanem vérbő krimi politikai intrikákkal, gyilkosságokkal, kémkedéssel és persze szerelemmel, még ha a szereplők érzelmi élete a közember számára egy kicsit szokatlan is (kominternes). S bár jó volna bízni abban, hogy minden jóra fordul, a végkifejlet még hátravan. Kristóf Attila korunkig ható vízióját a történelem, ha igazságos, nem igazolja. Amíg az igazság kiderül, figyeljünk oda a regény részleteire is, bővítsük általuk történelmi ismereteinket. Kristóf ugyanis nem fáradozik azon, hogy maga találja ki az eseményeket, épp elég fordulatot kínál számára a valóság. Csupán néhány helyen játszik alkotó módon a történelmi tényekkel és a tény nélküli lehetőségekkel. (Tudjuk például, Sztálin és Hitler a valóságban soha nem ültek egy asztalnál.)
A könyv erénye, hogy pontos elemzését adja az orosz birodalmi gondolatnak, amely Nagy Pétertől Sztálinon keresztül Gorbacsovig és Putyinig túlélt rendszer- és évszázadváltásokat, ott sündörgött a nagy világesemények körül, sokszor ma sem tudjuk, mikor mekkora része volt bennük. Iván Blohin végignézi a birodalom rogyadozását az ötvenhatos magyar forradalomtól a peresztrojkáig, miközben egyetlen pillanatra sem engedi el az irányító fonalat.
Vajon él-e még Iván Blohin? Vagy a fia? Nem kizárt, hogy most is éppen mellettünk ül. Ne higgyünk a szemünknek! – tanítja Kristóf Attila.
(Kristóf Attila: Sztálin utolsó álma. Nemzet Lap- és Könyvkiadó Kft., Budapest, 2006. Ára: 2420 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.