Dacolnak az árral a Dunánál

A Dunakanyar legtöbb településén kritikus helyzet alakult ki a Duna 2002-es rekordot is megdöntő áradása miatt. Az üdülőtelepeket, de több helyen a lakóházakat is elöntötte a víz. A Szentendrei-szigeten fekvő Tahitótfalunál átszakadt a nyúlgát és a folyó körbevette a települést. Budapest és Tát között számos folyóparti közút járhatatlan, egyes településekre csak a védekezésben részt vevőket engedik be. Több polgármester arra panaszkodott: eszközök és segítség hiányában saját erejükből kell megoldani az katasztrófaelhárítási feladatokat. Tátot pedig azért fenyegeti a víz, mert az ottani gátépítési munkákat félbehagyták.

Zsilka László
2006. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átszakadt tegnap a nyúlgát Tahitótfalunál, a víz mintegy negyven házat körbevett, de a lakók egyelőre nem hagyták el otthonaikat – közölte lapunkkal Kriaszter Attila, a kistérség polgári védelmi vezetőjének, Szentendre polgármesterének sajtófőnöke. A kistérség védelmi zónája Visegrádtól Budakalászig húzódik, magában foglalja többek között Kisoroszit, Leányfalut és Dunabogdányt. Szentendrén több százan küzdenek az árral: katonák, tűzoltók és önkéntesek. A településről eddig négy családot kellett kitelepíteni. Az önkéntesek homokzsákokat töltenek tízezerszámra, hogy legyen elegendő tartalékban. A házak védelmére egy kilométer hosszú gátat építettek, ez a mostani vízszinthez, a 720-730 centiméterhez elegendő, de a hét középére várt tetőzés mértéke még bizonytalan. A helybéliek csak lassú apadással számolnak, hosszabb készültségre rendezkednek be.
A kistérség önkormányzatai – mondta Kriaszter Attila – nem kapták meg a védekezéshez szükséges állami támogatást, saját forrásaikból gazdálkodnak. Ásó és lapát, fáklya, aggregátor, fólia kellene sürgősen, továbbá üzemanyag, és olyan jármű, amivel az átázott talajon is lehet közlekedni. Legjobban azonban a képzett vízügyi szakemberek hiányoznak, akik irányíthatnák, szervezhetnék a munkálatokat.
Az előrejelzések folyamatosan emelkedő tetőzési értéket prognosztizáltak Visegrádnál, mára a 719 centimétert is elérheti a Duna magassága: ez jóval meghaladja a 2002-ben mért csúcsot – tudtuk meg Hadházy Sándortól, a város polgármesterétől. A településre vezényelt négy vízügyi szakember irányításával a helyiek építették a gátat, amely tegnapra több helyen átázott, és félő, hogy megkezdődik a szivárgása is. Ezért az önkéntesek és a visegrádi vállalkozók magasítják és főleg erősítik a töltést. A víz, ha átcsapna, közvetlenül száz lakóházat, továbbá éttermeket, panziókat és boltokat fenyegetne. Veszélybe kerülhetnek a királyi palota pincében elhelyezett leletei és az alacsonyan lévő kiállítóhelyiségei is. Tegnap kétszázhetvenen dolgoztak a gáton, a polgármester szerint hamarosan ötven katona is bekapcsolódik a védekezésbe.
Pénzhiány miatt nem épülhetett ki teljesen a Komárom-Esztergom megyei Tát nagyközség árvízvédelmi rendszere – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Szenes Lajos polgármester. Az első ütemben elkészült fő védvonal ugyan még megfogja a vizet, de a településen átfutó, a dunai árhullámtól visszaduzzadó két patak nagy veszélyt jelent, mert a beruházás második szakasza elmaradt. A most felhúzott nyúlgát átmeneti segítséget jelent, a nagyobb, hosszan tartó terhelést nem bírja. Táton egyelőre senkit sem kellett kitelepíteni, de a helybéliek aggodalommal figyelik a vízállást.
A dunai árvíz miatt Tahitótfalu és a Szentendrei-sziget települései közúton nem közelíthetők meg; minden eddigi magasságot meghaladhat a Duna vízállása Budapestnél; a vártnál elhúzódóbb a tetőzés a folyó felső szakaszán. A 11-es főutat Leányfalu és Tahitótfalu között lezárták. Ugyancsak zárva van a 11-es főút Dunabogdánynál, Visegrádnál, Pilismarót után az 55–58-as kilométerszelvény között, valamint Esztergomtól a 117-es főútig. Visegrád és Dunabogdány nem érhető el közúton. Nem közelíthető meg közúton Pilismarót és Dömös sem, de a két település között a 11-es főút még járható. Hasonló állapot alakult ki a Duna bal partján is: a 12-es főút egy szakaszát már vasárnap lezárták, Verőce észak felől érhető el. Nagymarosra csak az ott lakókat és a védekezés résztvevőit engedik be; az út egy része a település belterületén víz alatt van. Mindkét településen üdülőket és több lakóházat is elöntött a víz, igaz, ezek egy része a hullámtérre épült.
Az árvízi helyzetre tekintettel az Allianz Hungária Biztosító megalakította operatív irányítócsoportját – jelentette a HavariaPress. A területi egységek az irányítócsoport utasításai alapján minden veszélyeztetett településen jelen vannak, akár ideiglenes irodákat is felállíthatnak.
Míg az elmúlt napokban a belvíz miatt kitelepítetteket segítette több százezer forint értékben, tegnap további 500 000 forint értékben vitt gyorssegélyt a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet a kitelepített sződligeti szociális otthon lakói számára – áll a szervezet lapunkhoz eljuttatott közleményében. Az intézmény lakóit a Duna áradása miatt kellett kitelepíteni a napokban. Hetvenöten jelenleg is a Sződligeti Áltanos Iskola tornatermében vannak elhelyezve. A személyes higiéniai eszközöket tartalmazó gyorssegély eljuttatásában részt vesz Lévai Anikó, a segélyszervezet jószolgálati nagykövete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.