Visegrád. Tegnap kora reggel Visegrádon vészhelyzet alakult ki: a katonák és az önkéntesek alig-alig tudták megfogni a 11-es út alatt átszivárgott vizet, ami elöntéssel fenyegette a lakóházakat, egy éttermet és az áruházat is. A mentésen legalább száz önkéntes dolgozott: a falu apraja-nagyja, de jöttek Pestről is, no és a szomszédos – szintén bajban lévő Dunabogdányból – gyerekek, idősek, nők, és persze fiatalok. Ahogy Hadházy Sándor polgármester elmondta, a helyzetet ismét a katonák mentették meg. Reggel végre megérkezett a tatabányai könnyűlövészek ötvenfős csapata, akikre igen csak szükség volt, hiszen az előzőleg odavezényelt ötven baka már a végkimerülés határára jutott. Jönnek-mennek a katonai és civil szállítógépek, ősöreg katonai Csepelek, modern targoncák, terepjárók: rohamtempóban szedik le a megtöltött homokzsákokat. Megjelenik két rendőr is, Dunabogdányból küldték őket segíteni. – Legalább egy gumicsizma lenne! – bosszankodik egyikük. Itt van Mikola István is, a Fidesz miniszterelnökhelyettes-jelöltje. Ottléte nem véletlen. Az elöntéssel fenyegetett házak egyikében lakik édesanyja. Ahogy mondja, már a kertben van a víz, de többet nemigen lehet belőle kihúzni: a mellette álló rádörren: „Jön a zsák!”
A polgármestert is csak nagy nehezen lehet mikrofonvégre kapni. Ahogy mondja, reggel egy helyen feljött az útburkolat, s ott intenzíven kezdett beáramolni a víz. Ezt a részt próbálják meg most lokalizálni, hogy a lakóházak megmeneküljenek. Zsák és homok van, most rendeltek még százezer homokzsákot, megjöttek a katonák, úgyhogy egyelőre elegen vannak, köszönhetően a falu fantasztikus összefogásának.
– Amit kértünk a kormánytól egyelőre megkaptuk. A gond az, hogy évek óta kérjük, ezt az egész rendszert vizsgálják meg, csináljanak valamit, hogy hosszú távon meg lehessen előzni a katasztrófákat, de 2002 óta semmi nem történt. Mint kiderül, Visegrádnál gyakorlatilag a 11-es út funkcionál gátként, ám – mivel útnak épült – alkalmatlan erre a szerepre. A víz a nagy nyomás hatására az útalapzaton átszivárog, sorra törnek fel a buzgárok. És eleve kétséges az is, meddig bírják a homokzsákok – ugyanis most hosszú, elhúzódó apadásra kell számítani. Ekkor jön a hír: Szádvári Gábor, a Fidesz jászberényi országgyűlési képviselőjelöltje arról tájékoztat, hogy lemondták a holnapi kampányzáró rendezvényüket, ehelyett eljönnek, és vacsorát hoznak a Dunakanyarban dolgozóknak: Szentendrére, Visegrádra és Tátra.
Esztergom. Drámai kép fogadja az érkezőt: a Holt-Duna lagúnás területe teljesen víz alatt áll. Az ár elöntötte a zeneiskolát, a könyvtárat, a sportpályákat… Az épületek között kikötött csónakok, a homlokzatokon ott leng a nemzetiszín zászló. A meder partfalait fóliával szigetelték, már csak 20-30 centiméter hiányzik ahhoz, hogy a víz kiöntsön. A helyiek azt mondják, érthetetlen, hogy miért nem kezdték meg előbb a védekezést. Szabó Zoltán szerint az mentette meg a helyzetet, hogy a „papok” kivezényelték a diákjaikat a gátakra. Esztergomban a vízzel elöntött területek környékén feltűnően sok a katasztrófaturista: fényképeznek.
Párkány–Verőce. Párkányban valóban nyugalom van, de az Ipoly alaposan kilépett a medréből. Letkés felől próbáljuk megközelíteni a vidéket, de elakadunk: az utat elöntötte a víz. Képtelenség tovább- menni. A hegyeken keresztül jutunk el Verőcére. A település Budapest felé eső vége járhatatlan, hömpölyög a víz. Nyúlgát védi a szomszédos épületeket. A települést a falu népe mentette meg. Az első pillanatban jöttek, és mentették a menthetőt. Ahogy egy helyi férfi mondja, még 1965-ben sem volt ekkora árvíz. Kismaros felé haladva egyre súlyosabb a helyzet. A Szabadság utcában folyamatosan dolgoznak, fiatal lányok, diákok, öregek.
– Ha lett volna elég homok, és hamarabb, akkor nem így állnánk. De a szolidaritás hihetetlenül nagy volt. Vagy száz önkéntes építette ezt a gátat. De sajnos van szivárgás – mondja egy idősebb férfi. A gát magasabb, mint másfél méter: ha átszakad, úszik az egész környék. Gödöllői tűzoltókat küldtek, akik szivattyúzzák az átszivárgó vizet. Vezetőjük azt mondja: itt vannak, kitartanak, de hogy sikerül-e megvédeni a területet, az attól függ: milyen gyorsan megy le az ár. Most több napra kell számítani, 2002-ben csak egy nap volt a krízishelyzet. Kérdés, hogy a homokzsákok kitartanak-e ennyi ideig.
A szél hordja a homokot. Egy férfi káromkodva csapja be a kertkaput: még ez a szél is, ez is nyomja szét a vizet. Már csak ez hiányzott.
Nagymaros. A városban öt centivel múlta felül a 2002-es rekordvízállást a Duna. A víz elöntötte a főutcát. Eddig három családot kellett kitelepíteni. Edöcsény András polgármester szerint félő, hogy a vízlépcső rekultivációjakor, rosszul megépített gát nem bírja majd az elhúzódó áradást, hiszen 2002 óta nem épült egy centi gát sem.
Kismaros. Poldauf Gábor, Kismaros polgármestere lapunknak elmondta, az árvíz elleni védekezéshez hét újabb szivattyút kaptak, és tegnap 80 ezer homokzsákot hoztak a településre, miután elhúzódó árvízhelyzetről van szó. – Minden erőnkkel védekezünk, mindent megteszünk, szerencsére mindenünk van – szögezte le a település első embere. Hozzátette: hatalmas az összefogás Kismaroson.
Szentendre. Dietz Ferenc polgármester tegnap késő délután lapunknak elmondta: reggel a kaszinó melletti védőgátnál feltörő buzgárok miatt (indokolatlan) pánik alakult ki. A betörést búvárok segítségével sikerült megszüntetni, akik fóliával és homokzsákokkal zárták el a víz útját.
Kisoroszi. A minden irányból elzárt településen a helyszínen járt munkatársaink szerint nagyszámú önkéntes magasította az önkormányzat által két éve, állami támogatás nélkül épített védőgátat. A faluban működtek a közintézmények, az élelmiszer-ellátást hajóval oldották meg, de vészhelyzet esetén helikopteres mentés is a rendelkezésükre állt – tegnap ezt nem kellett igénybe venni.

Nyilvánvalóvá vált: összedolgozott a Tisza Párt és az ukrán titkosszolgálat