Két stílus, két világ

2006. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Programok, ígéretek, imázs, lejáratás, mozgósítás, viták
– politológusok, elemzők, publicisták hosszan elvitatkoznak majd, hogy a kampány felsorolt nélkülözhetetlen tartozékai közül melyik és milyen mértékben befolyásolta a választási végeredményt. Az, hogy az esélyes miniszterelnök-jelöltek párbaja milyen hatással van a választópolgárok döntésére, utólag is mindig nehezen eldönthető kérdés. Ahhoz viszont, hogy ez a vita a kampány csúcseseménye, a médiashow fináléja, a miénkhez hasonló tömegdemokráciában nem férhet kétség. Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor első televíziós vitáját tavaly nyáron a politikától elforduló társadalom közhelyét cáfolva milliók kísérték figyelemmel, így bizonyos, hogy négy nappal a választás előtt tegnap esti összecsapásukat az óriási tét miatt még többen megnézték. A kisebb parlamenti pártok kivételes lehetőséghez jutottak azzal, hogy vezetőik ma egy színpadon állhatnak a két főszereplővel. Ám a kevesebb néha több: a drámai feszültséghez elég két hős.
Érthető okokból a nagy párbaj szabályait még nem rögzíti írott vagy íratlan egyezség; ennek, a kölcsönös bizalmatlanságnak és a részrehajlás-nélküliség látszatára ügyelő szervezésnek köszönhetően a koreográfia gúzsba kötötte a résztvevőket. A spontaneitást korlátok közé szorította a témakörök szerint kiporciózott időkeret. Az előzmények látványos show helyett kicsit unalmas, a szikrázó vitát kizáró párhuzamos monológokra épülő műsort ígértek, ahol a küzdők leginkább arra ügyelnek, hogy üzeneteik felmondása közben ne kövessenek el a kampány finisében ellenük fordítható hibát. Ez azonban csak részben igazolódott. Az idő múlásával forróbb lett a hangulat, leginkább Gyurcsány Ferenc agresszív fellépése miatt.
A feszültség amúgy végig tapintható volt, amit csak fokozott, hogy a rigorózus rendelkezések okán nehezen alakulhatott ki igazi vitaszituáció. Ez szemmel láthatóan mindkét politikust zavarta, amit Gyurcsány Ferenc például kimódolt hetykeséggel, mímelt lazasággal igyekezett palástolni. A természetellenes kötöttségek ellenére (komikus volt, amikor az egyik vitavezető 4, azaz négy másodperces időkeret-túllépésre figyelmeztette a Fidesz elnökét) a tegnapi vita is rávilágított a két politikus eltérő karakterére. Az időközi kormányfő gyakran személyeskedő visszamutogatásra pazarolta a jövő terveinek kifejtése helyett az idejét, míg a demokratikus ellenzék vezetője arra a fordulatra fűzte fel a mondanivalóját, hogy az emberek végre vegyék a kezükbe saját sorsuk alakítását.
Orbán Viktor a tapasztalt, Gyurcsány Ferenc pedig az új ember a politikában – hallani sokszor. Ez azonban csak egy fontos megszorítással igaz: a Fidesz elnöke a versengésen alapuló demokratikus közéletben bír nagyobb tapasztalattal – végtére is az ötödik, diadalt és bukást már egyaránt hozó, nép általi megméretésre készül pártjával, szemben az e terepen debütáló ellenfelével –, az MSZP kormányfőjelöltje mégis korábban kezdte a rendszerváltozás előtt egyenes ívű politikai karrierjét, s jutott a KISZ csúcsaira. Eltérő politikai szocializációjuk a mostani szópárbajra is rányomta bélyegét. A hatalom pökhendi, kioktató hangja próbálta meg elnyomni a visszafogott nyugalomét.
A retorikai tűzijáték sem takarhatja el azonban a roppant egyszerű képletet, a választás tétjét: tegnap a nemzeti érdekérvényesítést, a konzervatív értékekre alapozott közösségépítést zászlajára tűző Fidesz elnöke mérkőzött meg egyik neoliberális-neokonzervatív ellenfelével. Gyurcsány Ferenc a ma esti vitára hoz magával még két embert.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.