Ki is áll hadilábon a számokkal?

Munkatársainktól
2006. 04. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Miközben a szerda esti televíziós vitában Gyurcsány Ferenc többször azzal vádolta meg ellenfelét, hogy „hadilábon áll a számokkal”, a valóságban nem Orbán Viktor, hanem éppen a kormányfő követett el súlyos tárgyi tévedéseket. Például Orbán azon felvetésére, hogy tavaly több mint tízezer vállalkozás ment tönkre, Gyurcsány azzal replikázott: „Nem a számok barátja ön. Lapozza már fel a Statisztikai Évkönyvet! Hetessel kezdődik a szám, hetesezerrel, és tudja, ez évek óta nagyjából állandó, öt- és hétezer között van. Tudja, melyik évben szűnt meg a legtöbb vállalkozás Magyarországon? 2001-ben.”
Ezzel szemben tény, hogy tavaly 12 643 vállalkozás ment tönkre, amely hazánkban a valaha mért legmagasabb szám, míg a kormányfő által hivatkozott 2001-es esztendőben ennél háromszázzal kevesebb: 12 320. Az is tény, hogy míg 2002-ben 11 264 vállalkozás ellen indult csődeljárás vagy szűnt meg végelszámolással, illetve felszámolással, azóta ez a szám folyamatosan emelkedik.
Nem felel meg a valóságnak Gyurcsány Ferencnek az a kijelentése sem, miszerint 40 ezerrel kevesebb volt a bejelentett munkahely 2002-ben, mint ’98-ban, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és az Állami Foglalkoztatási Szolgálat adatai ugyanis a foglalkoztatottak növekedéséről számolnak be ebben az időszakban – nyilatkozta lapunknak Mellár Tamás, a KSH korábbi elnöke, aki emlékeztetett: a két intézmény ugyan egymástól eltérő módszer alapján ad tájékoztatást a foglalkoztatási helyzetről, ám mindkét kimutatás szerint 180-200 ezer fővel emelkedett a foglalkoztatottak száma 1998 és 2002 között. Mint mondta, nem mérvadó arra hivatkozni, hogy egy adott pillanatban hány ember után fizettek be tb-hozzájárulást, mivel a nagy létszámot foglalkoztató költségvetési szervek, így például a rendőrség vagy a honvédség sokszor hónapokkal később utalja át a tb-járulékot.
Ugyancsak félrevezette a nézőket Gyurcsány, amikor azt állította, a KDNP programjában szerepel a kórházak privatizációja. „Arra kérjük Gyurcsány Ferencet, ismételten olvassa át a programot, abban ugyanis nem szerepel ez az állítás” – olvasható a KDNP elnökének tegnapi közleményében. Semjén Zsolt hangsúlyozta: „szemben a Medgyessy–Gyurcsány-kormánnyal, mi nem eladni, hanem rendbe tenni akarjuk a kórházakat.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.