Négy választás Magyarországon

Szentkirályi András
2006. 04. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1990 A kampánycsend napja március 24. Ezen a napon a Népszabadság első oldalán Szűrös Mátyás ideiglenes köztársasági elnök üzenete fölött ez olvasható: Köszöntjük a szabad választásokat! – Vasárnap 11 ezer szavazókörben 7,8 millió szavazópolgár voksolhat. · A lap Vajda Péter tollából cikket közöl Hogyan „szabadítottuk fel” az NDK-t – Budapest és Berlin: titkos küzdelem az NDK-s menekültekért címmel. · A Magyar Nemzet szerkesztőbizottságának elnöke, Pethő Tibor a következőket írja: „A történelem félelmetesen nehéz lecke elé állította a magyar választókat (…) Ha valamikor, akkor most meg kell nyilatkoznia a nemzet államalkotó és államfenntartó tehetségének, józan ítélőképességének, lelki szilárdságának és szellemi bátorságának.”

1994 A kampánycsend napja május 7. A Népszabadságban a következő című cikket olvashatjuk: Mi nem loptunk el műkincseket – mondja a Puskin Állami Képzőművészeti Múzeum igazgatónője. Irina Antonova a lapnak azt nyilatkozta: mindössze arra vállaltak kötelezettségeket, hogy gondoskodjanak a műkincsek őrzéséről. Az orosz szakember szerint az értékek visszaszolgáltatása több jogi problémát is felvet. · Ugyanez a lap megemlékezik arról, hogy a Wehrmacht főparancsnoksága május 8-án írta alá a „fasiszta Németország feltétel nélküli kapitulációjáról szóló okmányokat”. A cikk felidézi a második világháború emberi és anyagi áldozatait. Az írás utolsó két mondata: „Európában véget ér a második világháború. Negyvenkilenc év telt el azóta.”

1998 A kampánycsend napja május 9. Az Európai Biztonsági Együttműködési Szervezet (EBESZ) a választásokra 22 országból összesen 75 nemzetközi megfigyelőt delegált magyarországi szolgálatra. Laptudósítások szerint többségük tapasztalt, korábban Albániában, Bosznia-Hercegovinában, Bulgáriában, Örményországban és Romániában követték nyomon az eseményeket, és a választási helyiségekben, illetve a szavazatszámláláskor figyelték, minden tisztán, manipulációmentesen zajlik-e. A megfigyelők munkáját a fővárosban és vidéken magyar tolmácsok és sofőrök támogatják, akiket elsősorban egyetemekről, főiskolákról verbuválnak. Mi pártatlanok vagyunk, számunkra mindegy, hogy ki nyer – állította Mark Power-Stevens, a megfigyelők brit irányítója.

2002 A kampánycsend napja április 6. A Magyar Nemzet publicistája, Ludwig Emil Dicsőséges napok című publicisztikáját így kezdi: „Április 7-én, ezernyolcszáznegyvennyolcban, őfelsége V. (Habsburg) Ferdinánd császár, Magyarország királya kinevezte nemzetünk első független kormányát.” A szerző azt is felidézte, hogy 1849. április 6-án a honvédség fényes győzelmet aratott Isaszegnél az osztrákok fölött. A dicsőséges tavaszi hadjárat hadműveleti tervet a 28 éves Klapka György tábornok készítette, aki április 4-én Tápióbicskénél maga vezette a támadást, ám óvatlansága kis híján bajt okozott, de két nappal később elkövetkezett a győzelem. A cikk utolsó mondata: „A fiatal magyar honvédsereg előtt megnyílt az út Nyugat felé.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.