Négy választás Magyarországon

Szentkirályi András
2006. 04. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1990
A választások második fordulója után a mandátumok felosztása a következő: MDF 159, SZDSZ 92, Kisgazdapárt 44, MSZP 32, KDNP 21, Fidesz 21. Antall József, az MDF elnöke kijelentette, bíznak abban, hogy Magyarország bebizonyíthatja, liberális, demokratikus hagyományokkal rendelkezik. · Torgyán József, a kisgazdapárt főügyésze azt mondta: „Nélkülünk nem lehet kormányozni.” · Kis János, az SZDSZ megbízott elnöke közölte: Budapesten rosszabbul szerepeltek a vártnál, de visszautasította, hogy szervezete választási vereségét jelentette volna be. „Azt megígérhetjük, hogy az MDF-kormánnyal szemben nem viselkedünk majd másképp, mint a kommunista kabinettel, nem támadjuk a népszerűtlen, ám elkerülhetetlen gazdasági intézkedései miatt” – mondta Kis.


1994
A Magyar Rádióban az intézmény történetében először kétszer két órás részleges figyelmeztető sztrájkot tartottak. A sztrájkfelhívás szerint a 11–13 óráig, illetve 17–19 óráig elhangzó műsorok készítői vehettek részt a munkabeszüntetésben. Ennek megfelelően a Déli Krónika adása 11 perccel volt rövidebb, a hiányzó időben Illyés Gyula szólalt meg hangfelvételről, illetve egy rövid Mozart-művet játszottak. · Napokon belül döntenek az első külföldiek által is megvásárolható forintkötvény kibocsátásáról. A Magyar Nemzeti Bank tájékoztatta a Pénzügyminisztériumot arról, hogy milyen feltételeket szab a devizahatósági engedély megadásához. A pénzügyi tárca 1994-ben 250 milliárd forint értékű államkötvényt kíván forgalomba hozni.


1998
Törvénysértést követett el Kóródi Mária, az Országgyűlés szabad demokrata alelnöke azáltal, hogy az Országgyűlés fejléces levélpapírján hivatalból küldött meghívót a választási programjának részét képező Teleház-akcióról szóló tanácskozásra, amelyet parlamenti dolgozószobájában tartottak – állapította meg az Országos Választási Bizottság. · Az SZDSZ a kormánykoalícióban rossz döntések sorát hozta meg, ezért a májusi parlamenti választások után a jelenleginél jóval kevesebb parlamenti képviselőjelöltje lesz – vélte Tölgyessy Péter, aki úgy látta, Horn Gyula saját pártja alvezéreivel szemben erősebb az SZDSZ-szel, mint nélküle. Az SZDSZ hozzásegítette a miniszterelnököt, hogy leszámoljon a szocialista pártban saját politikai ellenfeleivel.


2002
Részvételi rekordot döntött az országgyűlési választások első fordulója: a szavazásra jogosultak 71,03 százaléka jelent meg a választáson. 1994-ben 68,12 százalék, 1990-ben 65,1 és 1998-ban 56,26 százaléknyian voksoltak. A listás választást 42,05 százalékkal az MSZP nyerte meg, a Fidesz–MDF közös lista 41,12 százalékot kapott, az SZDSZ pedig 5,54-et. Az első forduló után 184 mandátum sorsa tekinthető biztosnak, ezek közül az MSZP 93-at, az Fidesz–MDF 86-ot, az SZDSZ 4-et, valamint az MSZP–SZDSZ 1-et szerzett. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke szerint az első forduló eredménye azt mutatja, hogy jelenleg csak 45 ezer emberrel több kívánja más irányba fordítani a jövőt, mint ahányan azt a polgári oldalon gondolják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.