Semmi nem készült el a Vásárhelyi-tervből

Civil szervezetek, Tisza menti polgárok és helyi politikusok, valamint a Fidesz zöldtagozatának folyamatos tiltakozása és nem utolsósorban a pácini polgármester éhségsztrájkja sem volt elegendő ahhoz, hogy felhívja a kormány figyelmét arra, mekkora veszélyekkel jár a Vásárhelyi-terv megvalósításának halogatása. Az eredetileg 170 milliárdos tervből mára javarészt csak ígéretek maradtak – igaz, évről évre hangzatosabb számokkal pántlikázva –, és a tényleges beruházások összege ez idáig a tízmilliárdot sem éri el. A Tisza esetleges áradása 3200 milliárd forintos kárt okozhat.

Haklik Norbert
2006. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kidolgozott, vidékfejlesztési koncepcióval is egybekötött tervezetként vette át 2002-ben a Medgyessy-kormány az Orbán-kabinettől a Vásárhelyi-tervet, amely nem csupán tározók létesítésével csökkentette volna az árvízveszélyt a Tisza mentén, de az ott élők gazdasági lehetőségeit is bővítette volna. A tervben ugyanis az érintett területek gazdasági hasznosítása is szerepelt, többek között az ártéri gazdálkodás, valamint a turizmus előmozdításával, ráadásul e célok megvalósításához uniós támogatást is igénybe lehetett volna venni. A Medgyessy-kabinet azonban egy évet várt arra, hogy egyáltalán kiírja a megvalósításhoz szükséges tervpályázatokat, így a jogalkotási munkálatok is csupán a kormányváltás után másfél-két évvel kezdődhettek meg. Az ezt követően megszületett kormányrendelet 65 milliárd forintot szán az első fázis megvalósítására, azonban a törvényi szabályozásba olyan rendeleteket is beemelt, amelyek szöges ellentétben állnak az eredeti elképzelésekkel. Például kifejezetten tiltja a gyümölcsösök telepítését és a szarvasmarha-téliszállások létrehozását az ártereken, ezáltal a Vásárhelyi-tervből eltűntek azok az elemek, amelyek a térség gazdaságára is előnyös hatással lehettek volna. Az eredeti tervben többtucatnyi árvízi tározó megépítése szerepelt, közülük máig egyedül a tiszaroffi létesítmény munkálatai kezdődtek meg. Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter mindeközben évről évre nagyobb forrásokról beszél – legutóbb már 20 milliárdos összegről –, azonban az eddig ténylegesen felhasznált összeg a tízmilliárdot sem éri el. Ráadásul azokban az összegekben, amelyeket a környezetvédelmi és vízügyi tárca szerint a Vásárhelyi-tervre fordítottak, olyan tételek is szerepelnek, amelyek valójában nem függnek össze a tervezettel. Mindemellett kiadásként szerepelnek olyan tételek is, amelyeknek nem költségekkel, hanem bevétellel kellene járniuk – mint például a nagyvízi mederből történő fakitermelés.
A Fidesz zöldtagozatának vezetője, Medgyesy Balázs szerint az eredeti ütemterveknek megfelelően mára elkészülhetett volna a Vásárhelyi-terv első fázisa – csaknem tucatnyi árvízi tározót is beleértve. Figyelmeztetett: a kormány most megspórolt néhány tíz milliárd forintot a terv végrehajtásának elodázásával, ám egy tiszai árvíz 3200 milliárd forintos kárt is okozhat, és másfél millió ember biztonságát fenyegeti.
Ezzel szemben Persányi Miklós már arról beszél, hogy harminc-negyven év múlva fejeződhetnek be a munkálatok. Azonban most, a kampány és az újabb árvizek idején mintha – legalábbis az ígéretek szintjén – mégis ráerősítene a Persányi-csapat a Vásárhelyi-tervre. Megkeresésünkre ugyanis a vízügyi tárca azt tudatta lapunkkal: a „huszonöt-harminc évre tervezett Vásárhelyi-terv keretében összesen tíz-tizenkét árapasztó tározó épül meg, ebből öt, valamint a nagykörűi tározó területén a tájgazdálkodáshoz szükséges vízrendszer a 2007 végéig tartó első ütemben készül el”. A további öt-hét tározó tervezése folyik – tájékoztatta lapunkat a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.