Új munkahelyek vagy kozmetika?

Melyik munkahely ér többet: a többfázisú munkafolyamatra, magyar beszállítókra, külföldi exportlehetőségekre épülő, a nyereségadót itthon befizető és szintén itthon újra befektető vállalkozásoké, vagy a sok esetben magas szakképesítést nem igénylő, egy-egy munkafolyamat köré szervezett, kevés hozzáadott értékkel rendelkező foglalkoztatottság. Míg Kóka János szerint „ilyen a piac, egyesek leállnak, mások jönnek”, addig érdemes utánanézni, hogy pusztán a foglalkoztatottak száma-e az igazi fokmérője a munkahelyek értékének.

2006. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ilyen a piac. Baromfi-feldolgozók, feldolgozóipari létesítmények leállnak, más befektetők meg jönnek – érvel Kóka János. A gazdasági miniszter szerint a vállalkozásfejlesztési stratégiájuk „előrefele megy”, míg az ellenzéké „a politikai klientúrának osztogat”, öszszességében pedig a foglalkoztatottak számának minimális emelkedése számít. A munkahelyi számok tényleges alakulásának értékelésekor néhány apró részletnek látszó, de nagyon fontos makrogazdasági adatot is figyelembe kell venni. Míg a GKM 2001-hez képest negyvenezerrel több munkahelyet emleget, addig a KSH kimutatása szerint ebben a növekedésben benne van a felduzzasztott költségvetési szféra létszáma is, amely a 2001-es bázishoz viszonyítva több mint 17 ezer fővel nőtt. Ez a szám természetesen nem a versenyszférában foglalkoztatottak arányához sorolandó, vagyis nem teljesen korrekt a megszűnő és újonnan létrejövő munkahelyek arányában elhelyezni.
Másik kérdés a nem teljes munkaidőben alkalmazottak számának 2001-hez képest több mint 30 százalékkal történő növekedése, ennek statisztikai lekönyvelése, valamint a költségvetés terhére történő közmunka kiterjesztése.
További kozmetikázást tett lehetővé a munkanélküliek képzési idejének munkaviszonnyá nyilvánítása 2005-től, így az átsorolással ismét újabb foglalkoztatottakat lehetett kreálni, ugyanakkor a hazai cégeknél dolgozó több ezer szlovák munkavállaló is ugyanúgy szerepel a magyar statisztikákban, mint a magyar alkalmazottak. A legproblémásabb terület azonban a megszűnő feldolgozóipari egységek által teremtett munkalehetőségek és az újonnan létrejövő munkahelyek jellegének különbsége – fejtették ki lapunknak szakértők. Az előbbi típus több ugyanis egymásra épülő munkafázist takar, vagyis egy teljes vertikumot ölel fel, magyar beszállítói és exportlehetőségeket teremtve, a profitot itthon felhasználva vagy újra befektetve, és komplex, magyar végterméket produkál. A külföldi tulajdonú vállalatok hazánkba telepített kiszervezései egyelőre főleg egyfázisú munkafolyamat köré csoportosulnak, átmeneti jellegűek, és a termelt nyereség is kivihető az országból – állítják a szakértők.
Cséfalvay Zoltán egyetemi tanár szerint az alapvető kérdés, hogy a hazánkba kiszervezett folyamatok hozzáadott értéke mennyire magas. A Fidesz gazdasági konzultációjának vezetője szerint ugyanis összességében pozitív jelenség, hogy az egyszerű összeszerelő fázisú munkák helyett ma már egyre több szolgáltatói funkciót helyeznek ki hazánkba. A kérdés azonban, hogy bármikor más, olcsóbb országokba továbbvihető rutinszolgáltatásokról van-e szó, vagy magasabb szakképzettséget igénylő, ezáltal magasabb hozzáadott értéket is magában foglaló foglalkoztatottságról.
A közgazdászprofesszor rámutatott: hazánk előnyös tulajdonságokkal bír árban, szakképzettségben, de a hozzánk kiszervezett folyamatok többnyire még csak az alacsony hozzáadott értékű tevékenységeket foglalják magukban, mint például a nálunk még többséget adó telefonos ügyfélszolgálati központok. A külföldi vállalatok szempontjából a kiszervezések lényege ugyanis a munkafolyamatok egymástól különálló részekre történő felbontása, majd a modulokban végzett munka vállalaton kívülre helyezése, amelynek elsődleges célja a költségmegtakarítás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.