Vita nyolc tételben

A kampány egyik utolsó jelentős eseményén a Fidesz és az MSZP miniszterelnök-jelöltjeinek tegnap esti televíziós vitájában néhány új ígéret is elhangzott: kormányra kerülésük esetén Orbán Viktor a minimálbér százezer forint fölé emelését vállalta, és azt, hogy önálló tárcát hoznak létre a főváros ügyeinek koordinálására. Gyurcsány Ferenc ugyanakkor kijelentette: a jövőben szocialista oktatási miniszterre lenne szükség.

Munkatársainktól
2006. 04. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gátakon dolgozó embereknek mondott köszönetet a miniszterelnök-jelöltek tegnap esti televíziós vitájának kezdetén mindkét résztvevő, Gyurcsány Ferenc kormányfő és Orbán Viktor, a Fidesz elnöke egyaránt. Az MTV stúdiójában megrendezett összecsapáson a két politikus nyolc témában fejthette ki álláspontját, és reagálhatott – előre megszabott időkeretben – riválisa mondandójára. A szópárbaj kezdetén Gyurcsány Ferenc, az MSZP miniszterelnök-jelöltje azt hangoztatta, hogy a szocialisták erős és sikeres Magyarországot akarnak építeni, míg a Fidesz kormányfőjelöltje arra biztatott, hogy vasárnap mindenki menjen el szavazni, a 16 éve kivívott szabadság adta lehetőséggel élve hozzon önálló döntést – nem annyira a fizetett kampányhirdetéseket, mint inkább a saját életkörülményeikben az elmúlt négy év során beállt változást figyelembe véve.
*
A mezőgazdaság és a falvak helyzetéről szólva Gyurcsány Ferenc a két legkurrensebb veszélynek a politikát és a belvizet nevezte meg. Az előbbi kapcsán bírálta a Fidesz és a Magosz közötti megállapodást, mondván, nem jó, ha politikai alkuk határozzák meg, mi történik a mezőgazdaságban. A fejlesztést és a piacteremtést nevezte elsődlegesnek. – Az képviseli jól a vidéket, aki például meg tudott állapodni Orosz-országgal – emelte ki Gyurcsány. Orbán ellenben – utalva arra, hogy a gazdáknak sztrájkolniuk kellett, hogy megkapják járandóságukat – abban látja a problémát, hogy bár a mezőgazdaságból élők az elmúlt négy évben tették a dolgukat, a kormány cserbenhagyta őket.
A Fidesz miniszterelnök-jelöltje kijelentette: kormányra kerülésük esetén megvédik a magyar termőföldet és a magyar piacot. A vidék helyzete kapcsán Orbán fontosnak nevezte, hogy ha megnyerik a választásokat, újra megnyitják a bezárt kisiskolákat, óvodákat, kispostákat. A következő téma – az otthonteremtés és családtámogatások – kapcsán Gyurcsány kiemelte, hogy az igazságosság jegyében az MSZP az adókedvezmény helyett a családi pótlékra építi a támogatási rendszerét, a lakásépítések terén pedig az ingatlanbefektetések elősegítése helyett az első lakáshoz jutókat preferálják. Orbán azt tartja a legfőbb célnak, hogy a fiatalok anynyi gyermeket tudjanak vállalni, amennyit szeretnének.
Az európai átlag alatt költünk a magyar emberek egészségére, az egészségügyi rendszer számos problémája közül Orbán Viktor ezt emelte ki a szektor legégetőbb problémájaként. A Fidesz elnöke szerint garantálni kell a gyógyszerár-emelkedés megfékezését, bizonyos készítmények fiatalok és idősek számára történő ingyenessé tételét, illetve orvosok és nővérek munkájának megbecsülését. A politikus nem a kórházak privatizációjában látja a megoldást, bár úgy vélte, a jelenlegi kormánytagok között van olyan, aki üzletet lát az egészségügyben (Orbán Veres János pénzügyminiszter látogatási és vizitdíjra vonatkozó kijelentését hozta példaként). – Az elnök úr démonokkal küzd, a saját háza táján tegyen rendet – szólította fel politikustársát a miniszterelnök, aki szerint éppen az előző ciklusban tettek kísérletet kórház-privatizációra. Gyurcsány szerint a KDNP programjában a privatizáció szerepel. (Ezzel szemben a kereszténydemokraták elnöke, Semjén Zsolt lapunknak elmondta: pártja határozottan ellenzi a kórházak magánosítását, és programjukban is ezt hangsúlyozzák.)
A miniszterelnök a vita oktatási fejezetében hangsúlyozta, véleménye szerint a jövőben szocialista szakminiszterre lenne szükség, hogy az európai neves egyetemeken való felsőoktatási színvonal hazánkban is elérhetővé váljon. Orbán úgy vélte, kaotikus állapotok uralkodnak az oktatásban, szétverték az érettségirendszert. Az ellenzéki politikus szerint az állami tulajdonban lévő Nemzeti Tankönyvkiadóra, illetve a szakképzési rendszer átalakítására van szükség.
Radikális adó- és járulékcsökkentésben, illetve a kis- és középvállalkozókat támogató Széchenyi-terv újjáindításában látja a magyar gazdaság felemelkedésének lehetőségét Orbán Viktor, aki szerint a hazai cégeket segítő új közbeszerzési törvényre is szükség van. Gyurcsány Ferenc szerint az előző kormány járulékcsökkentése után nem jöttek létre új munkahelyek (ezt Orbán számokkal cáfolta), a miniszterelnök befektetésektől és beruházásoktól reméli a helyzet javulását. Orbán Viktor szerint az utóbbi években hozzászokhattunk ahhoz, hogy becsapnak bennünket. Papíron megoldották a munkanélküliséget, mert a jelenlegi statisztika szerint mindenkinek van munkája, aki a hivatalok által vizsgált időszakban – ami lehet egy hét vagy hónap – akár egy órát is dolgozott. A megélhetésről szólva Orbán Viktor bejelentette: kulcskérdésként kezelik a béremelést, ezért a következő ciklusban havi 100 ezer forint fölé növelik a minimálbért. Radikálisan csökkentik a villany, a gáz és a közlekedés árát, mert a kormány nem állhat a magas árak pártján. Azt is elmondta: a polgári kormányban lesz önálló Budapest-fejlesztési minisztérium.
Gyurcsány erre úgy reagált, hogy az az érzése, mintha 20 évet visszamennénk az időben. Szerinte egy kiló kenyérért és egy liter benzinért is kevesebbet kell dolgozni, mint négy éve, és egy napi nyugdíjból több gázt lehet venni. A zárszóban azt mondta: két Magyarország pörlekedett egymással. Egy borús és komor, valamint egy olyan, ahol sok a lehetőség. „Gyerünk, Magyarország, tovább!” – mondta. Nem „lírával”, hanem „kemény programmal” kell kiállnia a miniszterelnök-jelöltnek és „felszabadítani a városokat és a vidéket” – vélte.
Orbán jókedvű, tetterős Magyarország mellett tette le a voksát, amelyben elsősorban mindannyian magyarok vagyunk és csak utána szociáldemokraták, liberálisak vagy konzervatívak. Sok a baj, sok mindent elrontottak az utóbbi négy évben, de nem kell félni attól, hogy bekopogjunk egymáshoz. Épp az volt a rendszerváltás lényege, hogy a kopogtatástól nem kell félni – mondta. Arra biztatott mindenkit, beszéljék meg egymással, milyen jövő lesz jobb Magyarország számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.