Egykori elnöke bírálja a Mazsihiszt

Joó István
2006. 05. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) szervezetének néhány ezer főre becsült tagsága, illetve a magyarországi zsidók százezer fős létszáma közötti nagy különbség miatt a szövetség képviseleti legitimitása egyre jobban megkérdőjeleződik – szögezte le a Mazsihisz egy éve lemondott elnöke, Heisler András a hazai és határon túli magyar hitközségek hétvégi találkozóján Debrecenben. Heisler szerint tenni kell ez ellen már csak azért is, mert „a zsidók természetes önszerveződése a sok centrummal rendelkező, sokszínű közösség”. A volt Mazsihisz-elnök, a Zsidó Közösségi Fórum (ZSKF) alapítója rámutatott: a zsidóság csak olyan esetben szerveződött centrálisan, ha őt sanyargató diktatúrával találta szembe magát. Ezen az alapon bírálta az Állami Egyházügyi Hivatal ösztönzésére megalakult MIOK jogutódját, a Mazsihiszt, amely szerinte mindeddig elodázta a plurális működés és az egyéb zsidó szervezetek felé nyitás követelményét. Heisler András arra is utalt, 16 év alatt a Mazsihisz költségvetése negyvenszeresére növekedett, de a milliárdosra duzzadt állami járadék 80 százaléka ma a szövetség intézményeinek működési deficitjére megy el. Ennek fő okát abban jelölte meg, hogy nincs tényleges kontroll az apparátus felett. Úgy vélte, a Mazsihisznek demokratikus működésre volna szüksége, nem pedig arra, hogy fonák módon „a vezetői válasszák meg maguknak a közösséget erkölcsi-anyagi függőséggel, egy kis lejáratással vagy kirekesztéssel”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.